Frengi Tehlikeli mi, Belirtileri ve Tedavisi?
  1. Anasayfa
  2. Kadın Hastalıkları

Frengi Tehlikeli mi, Belirtileri ve Tedavisi?

Frengi tehlikeli mi, frengi belirtileri nelerdir, frengi nasıl tedavi edilir, frengi teşhisi nasıl yapılıyor.

0

Frengi tehlikeli mi, frengi kaptığınızdan şüpheleniyorsanız, endişe etmeyin çünkü enfeksiyon penisilin enjeksiyonu ile tedavi edilebilir. Ancak penisiline alerjiniz varsa alternatif tedaviler de var. Önce frengi hastalığını tanıyalım ve hastalığın karakterine bakalım. Frengi bulaşıcı bir bakteriyel hastalıktır. Bir kişinin bakterilere maruz kalmasından yaklaşık 90 gün sonra ortaya çıkan; yuvarlak, ağrısız bir yara ile kendini gösterir. Bu yaraya şankre denir. Bakterilerin vücuda girdiği cilt lokal bölgesinde görülür. Yara genellikle birkaç hafta içinde iyileşir. Frengi belirtileri herkeste farklı olabilir dolayısıyla hastadan hastaya değişebilir.

Bir kadında semptomlar ortaya çıkarsa, CYBE testi için bir doktora görünmelidir.  Önemli bilgi şu ki alanında uzman bir doktor, enfeksiyonun hamile kadınlarda doğmamış bebeğine yayılmasını önlemeye yardımcı olabilir. Bu yüzden doğum sürecinde kontrollerinizi sık sık yaptırmalı hem bebek hem de kendi sağlığınızı yakından takip etmelisiniz, bebeğe geçebilecek bir çok hastalığın tedavisi erken teşhis ile mümkün olmakta.

Frengi Teşhisi Nasıl Yapılıyor?

Frengi genellikle bir kan testi ile teşhis edilir. Bu test, enfeksiyonun erken bir belirtisini verebilirken, bazen de yanlış negatif sonuçlar da gösterebilir. Doktor, frengi teşhisini doğrulamak için lezyon sürüntüsü adı verilen bir testi de kullanabilir.

Yakın zamanda böyle bir hastalığa yakalandıysanız, “Frengi tehlikeli midir?” diye merak edip araştırmak isteyeceksiniz. Gerçekten bu durum çok ciddi olabilir, ancak günümüzde Frengi tedavi edilebilir bir hastalık olduğu için karamsar olmamakta yarar vardır. Frengi erken teşhis edilirse, antibiyotiklerle tedavi edilebilir. Antibiyotiklerle tedavi sadece enfeksiyonu ortadan kaldırmakla kalmayacak, aynı zamanda vücuda daha fazla zarar gelmesini de önleyecektir. Bununla birlikte, hastalığın sonraki aşamalarında tedavi yoktur ve durum uzun vadeli sorunlara neden olabilir. Doktorunuz riskinizi değerlendirebilecek ve sizi sağlıklı tutacak bir tedavi planı oluşturabilecektir.

Çoğu zaman, hastalar cinsel ilişkiye girdikten aylar hatta yıllar sonrasına kadar belirtileri yaşamazlar gizli ilerleyen bir hastalıktır. Bununla birlikte, bu hastalığın genellikle bariyer kontrasepsiyon olmaksızın gündelik cinsel ilişkiden geldiğini belirtmek önemlidir. Belirtiler hemen ortaya çıkmasa da tedaviyi başlatmak, yayılmayı önlemek açısından önemlidir. Enfeksiyonun ciddiyetine bağlı olarak hastalar ikincil, akut veya akut evreye kadar hastalığa sahip olduklarının farkına bile varamayabilirler. Bu gibi durumlarda, hasta başkalarına da bunu bulaştırabilir.

Frengi tehlikeli mi, frengi belirtileri nelerdir, frengi nasıl tedavi edilir, frengi teşhisi nasıl yapılıyor.
Frengi tehlikeli mi, belirtileri ve tedavisi

Frengi Nasıl Tedavi Edilir?

Rutin olarak doktor fiziksel bir muayene yapacak ve kanınızın bir örneğini alarak teşhise başlayacak. Hastalığın belirtileri sizi çok rahatsız ediyorsa antibiyotik tedavisini tamamlamanız önemlidir. Frengi semptomlarının ikinci aşaması, cilt ve mukoza zarlarında bir döküntü ile başlamasıdır. Bu döküntü genellikle kaşıntılı değildir ve ellerde veya ayak altlarında sert kırmızı veya kahverengi lekeler şeklinde görülür. Frengi semptomları farklı aşamalarda ortaya çıkabilir, bu nedenle enfeksiyonun nasıl tedavi edileceğinin farkında olmak önemlidir. Tedavi edilmezse hastalığa neden olan bakteriler vücutta kalabilir ve daha ciddi sorunlara neden olabilir. Aslında, tedavi edilmeyen frengili kişiler, kalp hasarı, düşük yapma ve zihinsel sağlık bozuklukları gibi bir dizi komplikasyon geçirir.

Frengi olduğunuzu düşünüyorsanız ve frengi tehlikeli mi sorusunu soruyorsanız, mümkün olan en kısa sürede bir doktora görünmelisiniz. Doktorunuzun yapacağı genel değerlendirme HIV testi ve diğer cinsel yolla bulaşan hastalıkları içerecektir. Frengi türüne bağlı olarak, onu iyileştirmek için bir, iki veya üç doz penisiline ihtiyacınız olacak. Aşıyı bir klinikte veya doktorun muayenehanesinde yaptırabilirsiniz. Tedavi edilene kadar cinsi münasebetten kaçınmak önemlidir.

 Frenginin ilk belirtisi penis veya anüste çıkacak olan bariz bir yaradır. Boğaz ağrısız olabilir ve ağrı sadece birkaç gün sürebilir. Bununla birlikte, tedavi edilmezse, yara haftalarca, aylarca ve hatta yıllarca kalabilir. Bu süre zarfında frengi bakterisi vücudun diğer bölgelerine yayılabilir. Frenginin ikinci aşamasında ciltte kızarıklıklar görülebilmesidir. Bu döküntülere genellikle kas ağrıları, baş ağrıları ve diğer frengi belirtileri eşlik eder. Çıkan yaralar kaşınmazlar ama kasıklarda veya koltuk altlarında görünebilirler. Vücudunuzun herhangi bir yerinde kızarıklık fark ederseniz bunu ihmal etmeyin.

Birkaç haftalık tedaviden sonra semptomlarınız düzelmezse, daha fazla tedavi görmeniz gerekecektir. Frengi bakterisi ortak kullanılan iğnelerden yayılabilir. Frengi tedavinizden sonra, yaraların iyileşmesini sağlamak için bir hafta boyunca cinsel ilişkiden kaçınmanız gerekecektir. Frengiden temizlendikten sonra cinsel hayat devam edebilir ancak doktor aktiviteyi onaylayana kadar beklemeniz gerekecektir.

İçeriklerimize mobil uygulamalarımız ile anında ulaşın!

android app

Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir