Bebeklere Vicks Kullanılır mı? Vicks Bebek Ölümü
 1. Anasayfa
 2. Bebek Sağlığı

Bebeklere Vicks Kullanılır mı? Vicks Bebek Ölümü

0

Bebeklerde soğuk algınlığı için ebeveynler tarafından uygulanan vicks hakkında tüm bilgileri içeriğimizde bulabilirsiniz. VICKS VAPORUB burun tıkanıklığı ve akıntısı, boğaz ağrısı ve soğuk algınlığına bağlı öksürüğün tedavisinde kullanılır. Ayak altına vicks sürmek zararlımı sorgusunun cevabını vermeye çalışacağız.

Vicks merhem, 6-12 yaş arası çocuklarda: Günde 2-4 defa 1 ila 2 çay kaşığı kadar merhem, 2-5 yaş arası çocuklarda: Günde 2-3 defa 1/2 ila 1 çay kaşığı kadar merhem sürülerek kullanılmalıdır.

Reçetesiz olarak satılan Vicks krem çok satılan kremler arasındadır ve oldukça faydalıdır. Özellikle soğuk kış günlerinde soğuk algınlığı ve grip gibi rahatsızlıklarda tıkanan burun kanallarını açar.

Hastalıkların hafifletilmesine yardımcı olsa da doğru ölçüde ve kullanımla birlikte işe yaramaktadır. Yanlış kullanım yöntemleri ciddi sorunlara yol açabilir.

Bebeklere Vicks Kullanılır Mı?

bebeklerin-ayagina-vicks-surulur-mu
Bebeklere Vicks Sürülür mü

Vicks merhem yetişkinler için mucizevi bir şifadır ancak bebekler için durum çok farklıdır. Çünkü bebeklerin cildi ve gelişimi yetişkinlere göre çok daha zayıftır. Bu nedenle bebeklerde Vicks kullanırken dikkatli olmak gerekir.

Bununla birlikte Vicks’in kullanım kılavuzunda şu ifadeler yer almaktadır:

 • Lütfen kullanmadan önce doktorunuza danışınız.
 • Vicks 0-2 yaş arası bebekler için uygun değildir. 6 yaşından küçük çocukların kesinlikle burun deliklerine sürülmemelidir.
 • Burun deliklerine sürülen Vicks akciğerlerde solunumsal probleme sebep olarak ölüme neden olabilir.
 • Bebeklerin ve çocukların ulaşamayacağı yerde saklayınız.

Vicks bebek ölümü sebebi ile bebekler için sakıncalı olduğu açıkça görülmektedir. Burun delikleri yerine bebeğin ayağına Vicks sürmek de aynı etkiyi yaratacaktır. Bebeğinizin sağlığı için doğru kullanım yöntemlerini tercih etmelisiniz.

Vicks çocuklarda nasıl kullanılır?

Çocuklarda Vicks, bebeğin yüzünde ve burun deliklerinde kullanılması son derece tehlikelidir ve uygun değildir. Bebekler için en doğru Vicks kullanma şekli bebeğin ayaklarına, göğsüne ve sırtına sürme yöntemidir.

Çocuklarda vicks kullanımı herhangi bir sağlık sorunu veya tehlike yaratmaz. İnternette yer alan bebekler için Vicks tehlike yaratıyor haberleri, kremi bebeğin yüzüne sürerek ortaya çıkan tehlikeli durumlardır.

Peki, bebeklerin göğsüne Vicks sürülür mü? 2 ile 5 yaş arası bebeklerin veya çocukların sırt ve göğüs bölgelerine de Vicks uygulanabilir. Bu durumun bebeğiniz için herhangi bir sakıncası bulunmamaktadır.

Vicks Bebekler İçin Kaç Yaşında Kullanılır?

Vicks, kış aylarında en çok kullanılan kremlerden biridir. Daha önce de belirtildiği gibi, Vicks yetişkinler için çok faydalıdır, ancak bebekler için tehlikeli durumlar ortaya çıkarabilir. 2 aylık bebeğin ayağına Vicks sürülür mü sorusunun cevabı hayır olacaktır.

Bebeğinizin yüz bölgesine Vicks sürmek için uygun olan veya olmayan yaş grupları şu şekildedir:

 • Vicks 0-2 yaş arası bebekler için uygun değildir.
 • 2-5 yaş arası bebekler için sadece sırt, bacak ve göğüs bölgesine kullanınız.
 • 12 yaş üzeri çocuklarda dikkatli kullanılabilir.

Bebeklerde vicks öksürüğe iyi gelir mi?

VICKS VAPORUB Buharlaşan Merhem

VICKS VAPORUB burun tıkanıklığı ve akıntısı, boğaz ağrısı ve soğuk algınlığına bağlı
öksürüğün semptomatik tedavisinde kullanılır.

Pozoloji/uygulama sıklığı ve süresi:
Yetişkinlerde ve 12 yaşın üstündeki çocuklarda: günde 2-4 defa 2 ila 3 çay kaşığı kadar
merhem,
6-12 yaş arası çocuklarda: Günde 2-4 defa 1 ila 2 çay kaşığı kadar merhem,
2-5 yaş arası çocuklarda: Günde 2-3 defa 1/2 ila 1 çay kaşığı kadar merhem
sürülerek kullanılmalıdır.
Vicks Uygulama şekli:
Soğuk algınlığının baş ve göğüs semptomları, öksürük ve çocukların gece öksürüğü için,
VICKS VAPORUB göğüse, boğaza ve sırta iyice sürülmelidir. Bu alan kuru ve ılık bir bezle
örtülmelidir. Rahat nefes almak için, geceleri VICKS VAPORUB sürülen yerleri açıkta
bırakan bol giysiler giyilmelidir.

Vicksi bu durumlarda kullanmayın!

Bronşial astım veya solunum yollarında aşırı hassasiyetin eşlik ettiği solunum yolu
hastalıklarında kullanılmamalıdır.
– Akut akciğer hastalıklarında solunarak içe çekilmemelidir.
– VICKS VAPORUB, topikal olarak 2 yaşın altında kullanılmamalıdır.
– VICKS VAPORUB, inhalasyon (solunum) yoluyla 12 yaşında altında kullanılmamalıdır.

Bebeklerin ayaklarına Vicks sürmek için bebeğinizin 2-5 yaş arasında olması gerekir. Özellikle, yüz bölgesine sürülen merhem birçok tehlikeyi beraberinde getirir.

thumbnail
Önerilen Yazı
Çocuğun Ayak Altına Limon Sürmek Ateşi Düşürür mü?

Bebeklere Vicks Nasıl Sürülür?

Bebeğiniz için Vicks kullanmayı düşünüyorsanız, doğru yöntemle uygun miktarı önerilen bölgeye kullanmalısınız.

Cilt ve organları yetişkinlere göre daha hassas olan bebekler için Vicks kullanımı ciddi bir risk oluşturmaktadır. Bu nedenle 2 yaşını geçen bebeklerin Vicks kullanımına dikkat edilmelidir. Unutmayın, Vicks 2 yaşından küçük bebekler için kullanılmaz.

Vicks merhem sürerken bir yetişkine sürüldüğü kadar değil çok ince bir tabaka halinde sürülmeli ve iyice ovalanmalıdır. Tehlikeli olduğu için asla burun çevresine veya yüzünüze uygulamayın.

Çocuk hastalıkları uzmanları; Vicks kremi bebeğinizin göğsüne, sırtına, ayaklarına ve ayak tabanlarına uygulamanın doğru tedavi yöntemi olduğunu söylüyor.

Vicks kremin içeriğinde bulunan mentol sayesinde kısa süreli bir rahatlama yaşanmaktadır. Bu yüzden hastalık ve rahatsızlıklarda doktora görünerek tedavi olmak bebeğiniz için en doğru yöntemdir.

Çocuğum Vicks Yedi Ne Yapmalıyım?

Bebekler için oldukça tehlikeli olan Vicks kremi yemesi ölüme kadar uzanan ciddi sonuçlar doğuracaktır.

Bebeğiniz Vicks yediyse en kısa sürede en yakın hastaneye başvurmalısınız. Bunun nedeni, içindeki mentol ilaç oranının bebeğin iç organlarına zarar vermesidir.

Böyle bir durumla karşı karşıya kalırsanız 112’yi aramalı veya imkânınız varsa en yakın sağlık kuruluşuna başvurmalısınız.

Vicks Krem İçeriğinde Ne Var?

Soğuk algınlığı şikayetlerinde burun tıkanıklığını açması için kullanılan Vicks solunum yolları için faydalı olan bir çok etken madde içermektedir. Bu maddeler şu şekildedir:

 • Mentol
 • Kafur
 • Okaliptüs yağı
 • Terebentin yağı
 • Timol

Yukarıda yer alan içerikler yetişkinler için ne kadar faydalı olsa da bebekler için sıkıntılara yol açabilmektedir. Bu yüzden bebeklerin yüz bölgesine koklatmak, sürmek vb. uygulamalarda bulunmak yerine bebeklerin ayağına Vicks sürmek daha doğru bir yöntem olacaktır.

Bebek Vicks Ne İşe Yarar?

Vicks kremi bebeklerde kullanmanın en etkili yolu ayaklarının altına sürmektir. Vücut ağrıları veya soğuk algınlığı problemi varsa, Vicksi ayaklarının altına sürün ve kalın bir çorap giydirin. Bunu yatmadan önce yapmak, bebeğinizin geceleri daha iyi uyumasına yardımcı olacaktır.

bebeklerin gogsune vicks surulur mu

Vicks Krem Zararları

Vicks kremlerin içinde kafur maddesi içerdiği için çok etkili bir mentol içeriyor ve bebeklerde kullanılması çok sakıncalı.

Özellikle ilk 6 ayda bebekler yalnızca burunlarından nefes alırlar ve burunları tıkalı olunca da hiç nefes alamazlar. Vicks gibi mentollü kremle burna işlem yapıldığında solunum güçlüğüne bağlı olarak ölümle sonuçlanabilir.

Bebeklerde Vicks Kullanmanın Faydaları

Vicks krem, 2 yaş ve üzeri bebeklerde kullanılmalıdır. Yüz bölgesine kesinlikle sürülmemelidir. Bebeklerin ayak, ayak tabanı, göğüs ve sırt bölgelerine Vicks sürmenin faydaları şu şekildedir:

 • Ödem ve şişkinliği önler.
 • Ağrı kesici kremdir.
 • Cildin nemli kalmasına yardımcı olur.
 • Grip ve soğuk algınlığı için tedavi sağlar.

2 yaş ve üzeri bebeklerde aynı zamanda bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olur. Bebeğiniz sağlığı için kullanım talimatına uymalısınız. Bebeklerin ayak altına vicks sürmek en doğru kullanım yöntemidir.

Merhaba! Anne, bebek ve çocuk gelişimi konusundaki merakımı paylaşan bir yazarım. Deneyimimle içerikler üreterek, ebeveynlere kılavuzluk etmeyi ve birlikte büyümeyi amaçlıyorum. Keşfedin, öğrenin ve birlikte büyüyelim! ?✨

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir