Klomen Bittikten Kaç Gün Sonra hamile Kalınır
 1. Anasayfa
 2. Gebelik

Klomen Bittikten Kaç Gün Sonra hamile Kalınır?

Klomen Bittikten Kaç Gün Sonra hamile Kalınır?

0

Klomen bittikten kaç gün sonra hamile kalınır? Şeklindeki sorunun cevabı bünyeye göre farklılık gösterir. Bazı kişiler ilacın kullanımını sonlandırdıktan kısa bir süre sonra gebelik testinde pozitif sonuç ile karşılaştığını bildirmişlerdir. Ne var ki bazılarında ise bu süreç uzun bir zaman alır.

Klomen, vücudun yumurtlama yeteneğini geri kazanması için uygulanan bir ilaç olup hamileliğin gerçekleşmesinde etkilidir. Bu ilaç ile tedavi görüyorsanız, bilmek istediğiniz ne varsa yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Klomen Bittikten Kaç Gün Sonra Hamile Kalınır?

Vücudun ilaca nasıl bir yanıt vereceği kişinin hormon düzeylerine bağlıdır. Genel sağlık durumu, jinekolojik ve diğer hastalıklar da bunu doğrudan etkiler. Klomen kullanmanın hamilelik hususunda bir garanti sunmadığını unutmamak gerekir.

İlk ayda gebe kalanlar olduğu gibi, aylardır kullanıp etkisini göremeyenler de vardır. Bundan dolayı net bir şey söylemek doğru değildir.

Klomen Kullandıktan Sonra Hamilelik Belirtileri:

Bazen, ovulasyonun meydana gelmesi için uyarıcı tedavilere ihtiyaç duyulur. Yumurta tembelliği ve benzeri durumlarda tercih edilen bu yöntem, daha kolay yumurta üretilmesine imkân tanır. Kısırlık problemi için de bu tür ilaçlardan yararlanılır.

İşte Klomen, söz konusu ilaçların başında gelir. Etken maddesi ‘klomifen sitrat’ olan bu ilaç, yumurtanın büyüyerek olgunlaşıp çatlamasını mümkün kılar. Hormon miktarını artırmak suretiyle etki gösterir. Yumurtlama fonksiyonunun normale dönmesinde büyük rol üstlenen bu ilaç, gebe kalmakta zorlananlar için son derece faydalıdır.

Hipofiz bezinde meydana gelen rahatsızlıklar yumurtlama döngüsünü olumsuz etkiliyorsa çözüm için bu ilaca başvurulur. Tüp bebek ve aşılama tedavilerinde de yine bu ilaçtan yardım alınır.

Fakat herkes Klomen kullandıktan sonra hamilelik belirtileri görecek diye bir şey yoktur. İlacın size iyi gelip gelmeyeceğine karar verecek kişi doktorunuzdur. Bu nedenle hamilelik oluşması için hekiminizin onayı olmaksızın medikal veya bitkisel bir yöntemden medet ummayın. Aksi takdirde bu, ciddi sorunlarla karşılaşmanıza yol açabilir.

Klomen kullanımının ardından görülen hamilelik belirtileri bilinen gebelik belirtileriyle aynıdır.

Bu ilaç ile tedavi görenlerin çeşitli forum sitelerinde yaptığı yorumlar ışığında, Klomen kullandıktan sonra hamilelik belirtileri şunlardır:

 1. Göğüs uçlarında koyulaşma ve hassasiyet,
 2. Sık idrara çıkma,
 3. Kasık ve bel ağrıları,
 4. Mide bulantısı,
 5. Hazımsızlık ve şişkinlik,
 6. Aşırı gaz şikâyeti,
 7. Halsizlik, uykuya eğilim.

Klomenden Sonra Hamilelik Belirtileri:

Bazı kişilerde hiçbir belirti olmamasına rağmen test pozitif çıkabilir. Ultrasonda kese göründükten sonra hamilelik kesinleşmiş olur ve belirtiler de genellikle bu dönemden sonra gözlemlenmeye başlanır.

Klomen bittikten sonra hamilelik belirtileri önceleri hafif seyrederken, yoğunluğunu ve sıklığını giderek artırır.

Örneğin, başlangıçta fazla kasık ağrısı hissetmeyebilirsiniz. Ancak zaman zaman o bölgede hareketlilik olduğunu sezersiniz ve ara sıra kısa süreli sancılar duyarsınız. İlacın etki gösterip göstermediğini anlayabilmek için bir müddet beklemeye ihtiyaç vardır.

İdrarda yapılan gebelik testinin her zaman doğru sonuç vereceği iddia edilemez. Garanti olsun istiyorsanız direkt kandan baktırmanızı öneririz.

Bazı kadınlar çatlatma iğnesi olduktan sonraki 7-14 gün içerisinde hiçbir belirti ile karşılaşmaz. Lâkin bu, tedavinin tutmadığı anlamını taşımaz. Onun için, Klomen bittikten sonra hamilelik belirtileri görmedim diye umutsuzluğa kapılmamalı ve aceleci davranmaktan kaçınmalısınız.

Klomen Kullandıktan Kaç Gün Sonra Test Yapılır?

Yumurtlama sonrası, endometriyal dokuyu destekleme ve döllenen yumurtanın rahim içine yerleşmesini kolaylaştırma adına Klomen verilir. Bunun amacı progesteron hormonu üretimini teşvik etmektir.

Klomen tedavisi ile yumurtlamadan sonra iki hafta bekleyip gebelik testinin bu süre dolunca yapılması tavsiye edilir.

Yumurtanın rahme yerleşmesi yaklaşık 6-10 günlük bir zaman dilimini gerekli kılar. Bunu müteakiben BETA-HCG hormonu salgılanmaya başlar. Söz konusu hormon önce kana geçer, sonra idrarda belli olur.

Diyeceğimiz o ki, acaba Klomen bittikten kaç gün sonra hamile kalınır? Diye düşünüp strese girmenize ve yorumlarla kafanızı karıştırmanıza gerek yoktur. Zira bu sürecin uzunluğu ve görülen belirtiler kişiye göre değişir.

Çatlatma iğnesi yapıldıysa iğne etkisiyle sonucun pozitif gibi gözükmesi muhtemeldir. Kesin bir yargıya varmak için erken olup, en az 2 hafta beklemek daha doğrudur.

Dilerseniz, bununla ilgili kullanıcı yorumlarından bazılarına bakalım:

 1. Klomen kullananlardan biri de benim. Âdetime 6-7 gün kala hamile olduğumu öğrendim. Bu kadar erken olmasını hiç beklemiyordum.
 2. Defalarca Klomen kullandım, sonuç hep negatif.
 3. İdrar testim pozitif çıktı ama hayal kırıklığına uğramaktan korkuyorum. Doktorum da pek olumlu konuşmadı. Bir kez daha test uygulamayı düşünüyorum. Sonuç yine pozitif olursa o zaman kan testi yaptıracağım.
 4. Testi yaptığımda âdetime 9 gün vardı. Kasık ağrım da çoktu fakat geçti. Bugün ağrımın başlaması gerekiyordu ama şu an regl namına hiç belirti yok. Hâlâ beklemedeyim.
 5. Arkadaşlar Klomen bittikten kaç gün sonra test yapılır? Sonuç ne zaman belli olur? falan diye düşünerek kendinizi darlamayın. Böyle yapınca, olacağı varsa da olmaz bana kalırsa. Sabırsızlıkla bekliyorsunuz biliyorum ama akışına bırakın ve her şeyin güzel olacağına inanın. İdrar testi çoğunlukla yanıltıcı oluyor, o sebeple hemen hüküm vermeyin. Ben de bugün test yaptım, silik bile çıkmadı. Adet olmazsam kan verip öğreneceğim inşaallah.

Klomenden sonra Hamile Kalanlar:

Kişi ilacı belirtilen süre boyunca kullandıktan sonra vajinal ultrasonografi çekilir. Böylelikle yumurta büyüklüğü ve gelişimi tespit edilir. Gerekli olgunluğa erişmiş ise çatlatma iğnesi uygulanır. Ardından çiftlere cinsel ilişkide bulunmaları önerilir.

İşte Klomenden sonra hamile kalanlar kısaca böyle bir süreçten geçer. Tabii ki bu anlattıklarımız herkeste farklı olabilir.

Araştırmalar, Klomen tedavisi alan kadınlardan %80’inin gebe kaldığı yönündedir. O yüzden bu ilacın hamilelik ihtimâlini kat kat artırdığını söyleyebiliriz.

 • Uyarı: Vajinal kanamanız varsa bu ilaç sizin için uygun değildir. Meme kanseri bulgusu veya lezyonu olanlar, karaciğer hastalığı bulunan kimseler de bu ilaç ile tedavi görmekten sakınmalıdır. Hekiminiz fayda ve risk değerlendirmesi yaparak size bu ilacı tercih edip edemeyeceğiniz noktasında ayrıntılı bilgi verecektir.

Klomen bittikten kaç gün sonra hamile kalınır? Gebelik olup olmadığı nasıl anlaşılır? Bu gibi soru işaretlerini giderdiğimizi düşünüyoruz. Siz de tecrübelerinizi bizimle paylaşmaktan çekinmeyin!

Merhaba! Anne, bebek ve çocuk gelişimi konusundaki merakımı paylaşan bir yazarım. Deneyimimle içerikler üreterek, ebeveynlere kılavuzluk etmeyi ve birlikte büyümeyi amaçlıyorum. Keşfedin, öğrenin ve birlikte büyüyelim! ?✨

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir