Metsil Şurup Nedir, Metsil Damla Ne İşe Yarar? Fiyatı 2024
 1. Anasayfa
 2. Bebek Hastalıkları

Metsil Şurup Nedir, Metsil Damla Ne İşe Yarar? Fiyatı 2024

0

Bebeklerinin sağlığı için en doğru yöntemi seçmeye çalışan anneler metsil şurup nedir, metsil damla ne işe yarar sorusunun cevabını merak etmektedir. İçeriğimizde metsil gaz damlası hakkında merak ettiğiniz bütün bilgilere erişebilirsiniz.

Metsil damlanın etken maddesi olan Simetikonun bebekler için ciddi bir yan etkisi yoktur. Ancak bazı bebeklerde hafif ishal ve mide bulantısı bildirilmiştir. Simetikon oral olarak emilmediğinden böbrek hasarı, hipertansiyon ve hiperglisemi gibi sistemik yan etkiler beklenmez.

Öte yandan, nadir de olsa Metsil damlanın yol açtığı sakıncalı durumlar yaşanabilir. Ellerin, yüzün, ayakların, dudakların ve boğazın nefes almayı etkileyecek derecede şişmeler görülmesi ciddi bir sonuçtur. Tabii ki, bunlar son derece nadirdir ve aslında bu ilacı kullanan çoğu bebek herhangi bir yan etki yaşamaz.

İlacı kullandıktan sonra herhangi bir yan etki yaşarsanız, kullanmayı bırakın ve doktorunuza danışın. Ayrıca herhangi bir maddeye alerjisi olduğu biliniyorsa kullanmayınız.

Metsil’in tiroit hastalığı için yaygın olarak kullanılan L-tiroksin veya levotiroksin olarak bilinen ilaçlarla aynı anda alınması önerilmez. Her iki ilacı da kullanmanız gerekiyorsa, iki doz arasında en az 4 saat beklemelisiniz.

Metsil Damla Ne için Kullanılır:

Metsil damla ne işe yarar: Yenidoğan bebeklerde mide ve bağırsaklarda gaz birikmesi yaygındır. Örneğin, gaz üreten yiyecekler, bebek maması veya hava yutma sebebiyle gaz birikebilir. Oluşan fazla gaz şişkinliğe ek olarak ağrılı bir basınç oluşturabilir.

2 yaşın üzerindeki bebeğinizde veya çocuğunuzda şişkinlik varsa doktorunuz Metsil damla reçete edebilir. Bunun nedeni, ilacın aktif maddesi olan simetikonun, mide bağırsak yolundaki hava kabarcıklarının yüzey gerilimini düşürerek çalışması ve aşırı gazın neden olduğu rahatsızlığı gidermesidir.

Ancak Metsil Damlası sadece sindirim sistemi içindir ve ince bağırsak tıkanıklığı, kabızlık gibi durumlarda işe yaramaz. Öte yandan, Metsil gaz giderici damlanın birçok farklı biçimde olduğunu bilmek önemlidir.

Metsil damla bebeklerde kullanımı için uygun olarak üretilmiştir. Ancak daha büyük çocuklar için Metsil şurubu ve yetişkinler için Metsil çiğneme tabletleri önerilebilir.

Söz konusu tüm dozaj formları, simetikon adı verilen aynı etken maddeyi içerir. Simetikon, yeni doğanlar ve yaşlılar dahil her yaş için güvenli kabul edilir.

Metsil Damla Yan Etkileri:

Metsil damla bebeklerde yan etkileri bulunmamaktadır. Ancak çok nadir de olsa gözlemlenen bazı olası yan etkiler şu şekildedir:

 • El, yüz, ayak, dudak, bilek şişkinliği,
 • Boğazın nefes almayı zorlaştıracak şekilde şişmesi,
 • Deri döküntüsü,
 • Baş ağrısı,
 • Burun akıntısı,
 • İshal, kusma, bulantı,
 • Mide ağrısı.
thumbnail
Önerilen Yazı
11 Aylık Bebeğin Gelişimi: Fiziksel, Zihinsel ve Sosyal Açıdan Neler Oluyor?

Metsil Damla Yenidoğan Kullanımı:

Metsil damla yenidoğan kullanımı sebepleri; sindirim sisteminde oluşan gaz nedeniyle şişkinlik ve tıkanma gibi nedenlerle kullanılan gaz giderici damlalardır. Pembe renkteki damlalar homojen bir yapıya sahiptir. Viskoz bir sıvı olarak tanımlanan bu damla, öncelikle bebekler ve çocuklar için kullanılır.

Metsil damla bebeklerde nasıl kullanılır?

 • Metsil damla oral formda kullanılan damlalardır.
 • Şişeyi iyice çalkalayın ve günde 3-4 damla kullanın. Kaşık, damlalık, su ile uygulanabilir veya bebeğinizin içeceğine katılabilir.
 • Bebek tokken Metsil damla verilmelidir.
 • 2 yaşın altındaki bebekler ve yenidoğanlar için 4 kez 8 damla (20mg) Metsil damla verilmelidir.
 • 2 yaşın üzerindeki çocuklar günde 4 kez 15 damla (40 mg) Metsil damla verilmelidir.

Özellikle bebeklerde bağırsaklarda oluşan gaz bebek için sıkıntı yaratır. Metsil damla yenidoğan bebekler için gazların giderilesi konusunda fayda sağlar.

Metsil Damlanın Hamilelerde Kullanımı:

Metsil gaz giderici damlanın etkin maddesi olan Simetikon, sistemik olarak emilmediğinden hamile kadınlarda ve emziren annelerde güvenli olduğu düşünülmektedir. Bununla birlikte, hamile veya emziren bir kadının kullanıp kullanmaması gerektiğine doktor karar vermelidir.

Gebeyseniz veya bu yönde şüpheniz varsa, herhangi bir ilacı kullanmadan önce bu durumu doktorunuzla paylaşın.

Bu ilaç ayrıca, böbrek ve karaciğer rahatsızlığı olanlar için de bilinen bir risk taşımamaktadır. Ek olarak, yiyeceklerle etkileşime girmez ve araç kullanımını etkilemesi beklenmez.

Metsil Damla Nasıl Kullanılır:

Uygun kullanım ve doz/uygulama sıklığı için talimatlar:
METSİL, doktorunuz başka şekilde önermediği takdirde günde 4 kez, yemeklerden sonra ve
yatarken kullanılmalıdır.
2 yaş altındaki yeni doğan süt çocuklarında günde 4 kez 8 damla (20 mg),
2 yaş üstündeki çocuklarda günde 4 kez 15 damla (40 mg) kullanılması önerilir.

Uygulama yolu ve metodu:
METSİL günde 3 kez kullanılacaksa yemeklerden sonra; günde 4 kez kullanılacaksa
yemeklerden sonra ve yatmadan önce uygulanmalıdır.
METSİL su ile veya bebeğin herhangi bir içeceğine karıştırılarak verilebilir.

Her kullanım öncesinde aşağıdaki şekilde hareket ediniz:
1- Şişeyi çalkalayınız.
2- Ürünün orijinal kapağını çıkarıp damlalığını yerleştiriniz.
3- Önerilen miktarlardaki uygulamayı yapınız.
4- Uygulama sonrasında damlalığı çıkarınız, ürüne tekrar orijinal kapağını yerleştiriniz.
5- Damlalığı içme suyu ile temizleyiniz.
6- Yıkanmış damlalık ve orijinal kapağı kapatılmış olan şişeyi kutunun içerisinde saklayınız.
7- Her kullanım öncesinde yukarıda 1’den 6’ ya kadar sıralanan uyarılara dikkat ediniz.

Metsil Damla Muadilleri

 • Flatogast yumuşak kapsül
 • Meteospasmyl kapsül
 • Metigast yumuşak kapsül
 • Metsikon süspansiyon
 • Metsil fort tablet
 • Sab Simplex süspansiyon
Metsil damla ne işe yarar
Metsil damla ne işe yarar

Metsil Damla Bebeklerde Kullanımı Sakıncalı mıdır:

Metsil damlanın bebeklerde ciddi bir yan etkisi bulunmasa da bazı durumlarda kullanılması sakıncalıdır. Bebeğin, Metsil damlanın içerisindeki etken maddelere alerjisi varsa kullanılmamalıdır.

Özellikle etkin madde olan Simetikona karşı duyarlılığı bulunuyorsa kullanması sakıncalıdır. Sindirim sisteminde delinme gibi rahatsızlıklar varsa bebeklerde kullanımı ciddi sorunlara yol açabilir.

Bebeğin sindirim sisteminde tıkanma gibi durumlarda Metsil damlanın kullanılmaması gerekir. Bu gibi durumlar varsa mutlaka ilacı kullanmadan önce doktorunuza danışınız.

İçeriğimizde bahsettiğimiz Metsil damla bebeklerde kullanımı sakıncalı mıdır bölümünde bu ilacı kullanırken nelere dikkat etmeniz gerektiğini ayrıntılı bir şekilde paylaştık.

Metsil Damla Fiyat 2024

METSIL 66.6 mg 30 ml damla  2024 YILI FİYATLARI

Etken MaddeSimetikonEczane Perakende Satış Fiyatı ( KDV Dahil )83.57 TL
Geri Ödeme KoduA04989Eczane Perakende Satış Fiyatı ( KDV Hariç )75.97 TL
Reçete DurumuReçeteli SatılırSene İçindeki En Yüksek Fiyatı83.57 TL
İthal / İmalİmal   [ Ref.Ülke :Turkiye ]Ortalama Fiyatı83.57 TL
Ruhsat Sahibi FirmaHüsnü Arsan İlaçları A.Ş.
ATC KoduA03AX13

Merhaba! Anne, bebek ve çocuk gelişimi konusundaki merakımı paylaşan bir yazarım. Deneyimimle içerikler üreterek, ebeveynlere kılavuzluk etmeyi ve birlikte büyümeyi amaçlıyorum. Keşfedin, öğrenin ve birlikte büyüyelim! 🌱✨

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir