Çocuğun Ayak Altına Limon Sürmek Ateşi Düşürür mü?
  1. Anasayfa
  2. Çocuk Sağlığı

Çocuğun Ayak Altına Limon Sürmek Ateşi Düşürür mü?

0

Çocuklarda limonla ateş düşürme işe yarar mı? İçeriğimizde cevabını bulabilirsiniz. Soğuk kış günlerinin hissedildiği bu günlerde aile kendi başının çaresine bakıyor.

Kar yağışının birçok bölgede başladığı bu mevsim, insan vücudunun zayıflamasına neden olur. Savunma sistemi zayıflamaya başlar. Bu zayıflık özellikle çocuklarda belirgindir.

Ne yazık ki insan vücudunun mikroorganizmalara ve virüslere karşı savunmasının azalması, vücudu dışarıdan gelen her türlü hastalık yapıcı faktöre karşı savunmasız bırakmaktadır.

Yağışlı havalarda enfeksiyon riski artmaya başlar. Yağmurla birlikte havaya karışan parçacıklar yağmurla birlikte inerek bulaşıcı hale gelebilir. Bu zamanlarda en önemli şey, susuz kalmamak ve vitamin ve mineral içeriği yüksek yiyecek ve içecekleri tüketmektir.

Bir çocuğun hapşırdığında kısık sesinin yükseldiği, gözlerinin baygın göründüğü ve oynamayı bırakıp yatağa uzandığında o gece ateşinin çıkmaya başladığı bilinmektedir. Ailelerin en çok korktuğu durumlar çocuklarının yüksek ateş ve nöbet geçirme riskidir.

Limon ateşi düşürür mü? Evde yapabileceğiniz küçük bitkisel ilaçlar da ateşin düşmesine yardımcı olabilir. Bunların en önemlisi de şifa kaynağı olan limondur.

Çocuğun ayak altına limon sürmek ateşi düşürür mü?

ayak altına limon sürmek öksürüğe iyi gelirmi
Ayak altına limon sürmek öksürüğe iyi gelirmi

Çocuğun ayak altına limon sürmek ateşi düşürür mü sorusu ebeveynlerin merak ettiği sorulardan biridir. C vitamini açısından zengin olan limonun ateş düşürücü özelliği vardır. Elbette birkaç tedaviyi uyguladıktan sonra ateşi düşürmeye yardımcı olur.

  1. Öncelikle bir limon al. Mümkünse sulu limonları tercih etmelisiniz.
  2. İçini görebilmek için üst kısmı hafifçe kesin.
  3. Sonra kesilen yere tuz serpin. Tuzu tek bir noktaya serpmeyin. Limonun kesilen her yerine serpin.
  4. Bunu yaparken daima eldiven giymelisiniz. Aksi takdirde, tuzla ısıtılmış limon ellerinizi yakabilir.
  5. Ayak tabanlarına, koltuk altlarına ve bebeğin alnına bir miktar limon suyu sıkın. Özellikle topuk kısmı çok önemlidir. Oradan emilim çok hızlı sağlanır.
  6. Bu işlemden yaklaşık 10-12 dakika sonra vücut ısınız hızla düşmeye başlayacaktır.
  7. Limon tedavisi uygulandıktan 1-1,5 saat sonra ılık bir duş bebeği uyutacaktır.
  8. Bu esnada özellikle; ananas, elma gibi sulu meyveler rahat bir uyku sağlamak için verilir.

Zaten ateşi olan vücut yorulduğunda takviye almak ateşi düşürecek ve kısa sürede uyutacaktır. Sıcaklığı kontrol etmek için geceleri saat ayarlayabilirsiniz.

thumbnail
Önerilen Yazı
Diş Çıkaran Bebeklerde Ateş Nasıl Düşürülür?

Ayak Altına Limon Sürmenin Faydaları

Ayağın altına limon sürmek, ciddi rahatsızlıklardan kaçınmanıza yardımcı olabilir. Ayak altına limon sürmenin faydaları arasında grip ve soğuk algınlığı gibi rahatsızlıkları tedavi etme özelliği vardır.

Bir limonu ikiye bölüp kaya tuzuna veya deniz tuzuna batırıp topuklarınıza sürerseniz soğuk algınlığı ve diğer rahatsızlıklara iyi geldiği bilim adamları tarafından ispatlanmıştır.

Özellikle 10 dakika masaj şeklinde uygulandığında burun tıkanıklığı ve burun akıntısında etkilidir. Topuk altına uygulandığında da öksürük kesicidir.

Ayak Altına Limon Sürmek Gribe Karşı Etkili Mi?

bebeklerde ateş nasıl düşürülür limon
Bebeklerde ateş nasıl düşürülür limon

Limonlar C vitamini içerir. Bu da onu özellikle kış hastalıklarına karşı vücudu ve bağışıklık sistemini güçlendirmek için ideal bir tedavi yöntemi yapar. Ayrıca gribe karşı da oldukça etkilidir.

Gripten önce ve sonra alınmalıdır. Grip hastalığında yatıştırıcı etkisi olduğu için özellikle akciğer ve boğaz için iyi bir öksürük ilacıdır. Üstelik grip sırasında limon yemek, hastalığı daha sakin bir şekilde atlatmanıza yardımcı olabilir.

Ayak altına limon sürülürse ne olur?

Limon pek çok şekilde tüketilebilir ve kullanılabilir. Rahatlatıcı bir etki için sadece ayak tabanlarında değil vücudun diğer bölgelerinde de kullanılabilir.

Ayrıca ekşi bir tadı olmasına rağmen tuz, karabiber gibi baharatlarla çiğ olarak yenebilir. Özellikle limon suyu yemeklerde ve salatalarda yaygın olarak kullanılmaktadır. Limon çayı yaparak tüketmenin yanı sıra suda veya dilimlenerek diğer sıcak içeceklerde kullanılabilir.

Bir diğer limonla tedavi yöntemi ise; bebeklerde ayak altına limon sürmek bebeğin ateşini düşürmeye yardımcı olmaktadır.

Merhaba! Anne, bebek ve çocuk gelişimi konusundaki merakımı paylaşan bir yazarım. Deneyimimle içerikler üreterek, ebeveynlere kılavuzluk etmeyi ve birlikte büyümeyi amaçlıyorum. Keşfedin, öğrenin ve birlikte büyüyelim! ?✨

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir