Çocuklar İçin Eğitici Filmler ♥ 20 Film Önerileri
  1. Anasayfa
  2. Çocuk

Çocuklar İçin Eğitici Filmler ♥ 20 Film Önerileri

0

Bir çocuğun gelişimi yalnızca okula ve kitaplara bağlı değildir; oyun zamanı ve filmler de genel gelişimlerine yardımcı olur. Çocuklar için eğitici filmler, genel gelişimlerine yardımcı olabilir, çünkü bu filmler kitaplarla öğretilemeyen önemli hayat dersleri verir. Bu nedenle, çocukların ebeveynlerinin gözetimi altında anaokulu için eğitici filmler izleyerek biraz zaman geçirmeleri önemlidir. Bu yazıda, çocuklarınızın izleyip öğrenebileceği en iyi eğitici filmlerden bazılarını ele aldık. Haydi okuyalım!

Çocukların Zihinsel ve Sosyal Gelişimini Destekleyecek Eğitici Filmler

Çocuklar için çeşitli konularda yeni bilgiler edinmelerine yardımcı olabilecek tonlarca eğitici film vardır. İyi filmler çocuklara büyük ahlaki dersler verebilir ve bu nedenle çocuğunuzun film izlemesini tamamen engellememelisiniz. Filmler ayrıca çocukların sosyal olmalarına ve davranışlarını iyi yönde değiştirmelerine yardımcı olabilir. İşte çocuğunuzun severek izleyeceği bazı harika filmler:

1. Kayıp Balık Nemo (Finding Nemo)

 2003 ‧ Macera/Komedi ‧ 1 saat 40 dakika

Uygun Yaş

Bu film en iyi beş yaş ve üstü çocuklar içindir.

Bu filmin gösterime girdiğinde herkesin kalbine ve evine ulaşması uzun sürmedi. Kayıp oğlunu arayan bir babanın hikayesi dünyayı kasıp kavurdu ve kısa sürede tüm zamanların en iyi aile filmlerinden biri haline geldi.

Çocuğunuz Ne Öğrenecek öğrenecek

Kayıp Balık Nemo, ebeveynlik kavramı etrafında dönen harika bir hikaye. İlk sahneler, ebeveynlerinizi dinlemenin ve hayatlarınızı çevreleyen tehlikelere karşı dikkatli olmanın ne kadar önemli olduğunu ortaya koyuyor. Hikaye ilerledikçe, çocuklara zorluklar karşısında bile cesur ve yürekli olmayı da öğretiyor. Başınız sıkıştığında size yardım eden arkadaşlarınıza değer vermek de bu filmin öğrettiği değerli bir ders.

 

2. Bebe (Babe)

1995 ‧ Komedi/Fantastik ‧ 1 saat 31 dakika

Uygun Yaş

Beş yaşındaki yürümeye başlayan çocuğunuz bu filme bayılacaktır.

Domuzlara sevimli evcil hayvanlar olarak bakılmasa da, bu film tabloyu tersine çeviriyor ve herkesin hayatta yolunu bulan harika bir domuza aşık olmasını sağlıyor.

Çocuğunuz Ne Öğrenecek öğrenecek

Babe eşsiz dersler veren bir dilojidir. İlk film çocuklara yeteneklerine inanmayı ve korkmadan yeni şeyler denemek için kendilerine güvenmeyi öğretebilir. Diğer film ise bilinmeyen bir ortamda bulunmanın ne kadar korkutucu olduğunu, ancak sakin kalmanın ve kendinize sadık kalmanın kendi yolunuzu bulmanıza yardımcı olabileceğini gösteriyor.

 

3. İnsanlık: Hepimizin Hikayesi (The Story of Mankind)

2012 ‧ Belgesel

Uygun Yaş

En az sekiz yaşında olan çocuklar bu filmi izlemekten fayda sağlayacaktır.

insanoglu

Eğitici bir film olan bu film, izleyiciyi evrenin başlangıcından uygarlıkların gelişimine kadar uzanan bir yolculuğa çıkararak insanlığın nasıl evrimleştiğini gösteriyor.

Çocuğunuz Ne Öğrenecek öğrenecek

Film, harika görseller sunmaya son derece odaklanmıştır, bu da çocukların hayal etmesi çok zor olabilecek eski tarih kavramlarını anlamalarını kolaylaştırır. Kökenler, alçakgönüllülük duygusu aşılayabilir ve çocuğunuzun tarih dersleri için tam anlamıyla bir not defterine dönüşebilir. Çoğu tarihi yenilik de bu filmde anlatılıyor.

 

4. Neşeli Günler (The Sound of Music)

1965 ‧ Müzikal/Romantik ‧ 2 saat 54 dakika

Uygun Yaş

Altı yaş ve üzeri çocuklar bu filmi iyi bir şekilde kavrayabileceklerdir.

Bu film 20. yüzyılı süsleyen en önemli filmlerden biri olarak kabul edilmektedir. Hindistan’da birkaç yıl sonra gösterime girdi, ancak yine de tüm insanları büyülemeyi başardı.

Çocuğunuz Ne Öğrenecek öğrenecek

Savaşın ve Avusturya’dan kaçışın arka planı çoğu çocuk için geçerli olmayabilir. Ancak filmin çocuklara anlattığı şey, hayata karşı olumlu bir bakış açısının beladan kurtulmanıza yardımcı olabileceğidir. Filmde Maria’yı canlandıran Julie Andrews ilham verici bir karakter. Harika bir şarkıcıdır ve hayatın hüznünü uzaklaştırmak için şarkı söyler. Çocuklara da şarkı söylemeyi öğretiyor ve kısa sürede onlar da kendi şarkılarını söylüyorlar.

 

5. Oyuncak Hikâyesi 2 (Toy Story 2)

1999 ‧ Macera/Komedi ‧ 1 saat 32 dakika

Uygun Yaş

Beş yaşından büyük çocuklar ve hatta okul öncesi çocuklar bile filmin tadını çıkarabilir.

Çocuklar için en iyi eğitici animasyon filmlerinden biri olan Oyuncak Hikayesi 2, daha iyi bir animasyon ve evlerin ötesine geçen ve oyuncakları konfor alanlarının dışında bir yolculuğa çıkaran bir hikaye ile gelen orijinal filmin harika bir devamıydı.

Çocuğunuz Ne Öğrenecek öğrenecek

Her üç Oyuncak Hikayesi filmi de harika olsa da, ikinci filmin üçleme içinde özel bir yeri var. Ailenin anlamını genişleterek sadakat ve dostluk kavramlarını çok akıllıca açıklıyor. Çocuklar, ‘Woody’nin farklı bir gruba ait olduğu ve onlarla daha iyi bir hayat sürebileceği halde neden tüm eski oyuncakları ailesi olarak gördüğünü anlamakta zorlanmayacaklar. Buzz ve Woody’nin paylaştığı dostluk da arkadaşlığın önemini öğretiyor.

 

6. İnanılmaz Aile (The Incredibles)

2004 ‧ Aksiyon/Çocuk ‧ 1 saat 55 dakika

Uygun Yaş

Altı-yedi yaş civarındaki çocuklar filmi sevecektir.

Pixar’ın bir diğer başarısı olan İnanılmaz Aile, yetişkinlerin de en az çocuklar kadar sevdiği bir filmdi ve vizyona girdiğinde yazın gişe rekorları kıran filmlerinden biri oldu. Son devam filmi de orijinaliyle aynı çekiciliğe sahip.

Çocuğunuz Ne Öğrenecek öğrenecek

Filmin tamamı süper güçlere sahip bir aile etrafında döndüğünden, çocuklarınız filmi izlerken harika zaman geçirecekler. Filmi izlerken, ailenin tüm üyelerinin kendilerini güvende tutmak için nasıl birlikte çalıştıklarını öğrenecekler. Aynı zamanda, onlara süper güçlerle gelen sorumluluğu ve onları iyi işler için kullanarak nasıl iyi bir insan olunabileceğini öğretir.

 

7. Charlie’nin Çikolata Fabrikası

2005 ‧ Çocuk/Fantastik ‧ 1 saat 46 dakika

Uygun Yaş

Çocuğunuzun filmi net bir şekilde anlayabilmesi için en az 8 yaşında olması gerekmektedir.

Roald Dahl’ın popüler kitabına dayanan film, karakterlerin harika tasvirinin yanı sıra izleyicilerin tamamen içine girmelerine izin veren bir dünya yaratmasıyla her yerde izleyicileri büyüledi.

Çocuğunuz Ne Öğrenecek öğrenecek

Dürüstlüğün önemi ve ruhu filmin temel taşıdır. Charlie, Willie Wonka’nın çikolata fabrikasına girmek için altın bileti kazandığında, fabrikanın sırlarını sızdırmak ve yoksulluğundan kurtulmak için her türlü şansa sahiptir. Ama o dürüst ve doğru kalır ve bunun sonucunda büyük ödülü kazanır. Çocuklar büyürken, onlara dürüstlüğün ve gerçeğin önemini öğretmek oldukça zor olabilir, ancak böyle bir film onlara her şeyi öğretecektir.

 

8. Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler

1937 ‧ Fantastik/Müzikal ‧ 1 saat 23 dakika

Uygun Yaş

Filmi dört yaşındaki çocuklar bile izleyebilir.

Okul öncesi çocuklar için en iyi eğitici filmlerden biri olan bu film, herkesin çocukluğunda duyduğu bir hikayeyi gerçekten hayata geçirdi. Walt Disney tarafından sunulan animasyon filmi bir anda hit oldu ve insanları yaptıkları yeni filmleri dört gözle bekler hale getirdi.

Çocuğunuz Ne Öğrenecek öğrenecek

Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler’in hikayesi çocuklara hayatlarının erken dönemlerinde tanıtılır. Karakterlerin ekranda canlandığını görmek küçük çocukları son derece heyecanlandıracaktır. Hayatlarının erken dönemlerinde iyi ve kötü kavramlarını ve hatta size değer veren ailenin önemini anlamalarına yardımcı olabilir. Şarkılar küçük çocuklarınız için harika melodilere bile dönüşebilir.

 

9. Moana

2016 ‧ Macera/Fantastik ‧ 1 saat 43 dakika

Uygun Yaş

Sekiz ila on yaş arası çocukların bu filme, karakterlerine ve harika müziğine aşık olacakları garanti.

Bu, listeden çıkarılamayacak bir film! ‘Moana’ gerçek aşkı bulmanın çok ötesine geçen hayat dersleriyle dolu. Unutmamak gerekir ki, en sevimli karakter ‘Maui’ en sevilen aktörlerden biri olan Dwayne Johnson tarafından seslendiriliyor. İnsan daha ne isteyebilir ki!

Çocuğunuz Ne Öğrenecek öğrenecek

Moana gibi, çocuklar da durum ne olursa olsun her zaman kalplerinin sesini dinlemeyi öğrenecekler. Ayrıca korkularıyla yüzleşmeyi ve ilerlemeyi de öğrenecekler. Eğer dikkatle izlerseniz, her karakterin öğretecek farklı ve ilginç bir dersi olduğunu göreceksiniz.

 

10. The BFG

2016 ‧ Fantastik/Macera ‧ 1 saat 57 dakika

Uygun Yaş

Çocuklar bunun tadını çıkarmak için en az 5 yaşında olmalıdır.

Steven Spielberg’in son filmi, Roald Dahl’ın bir başka öyküsünü, ekranda çok güzel hayal edilmiş bir dünyada sunuyor. Macera ve komedi dolu harika bir çocuk filmi.

Çocuğunuz Ne Öğrenecek öğrenecek

Tıpkı hikâyede olduğu gibi, film de çocuklara insanların görünüşlerine bakarak onlara karşı önyargılı olmamayı öğretiyor. Devler tembel ve acımasız olarak gösterilirken, BFG tatlı ve arkadaş canlısıdır ve Sophie’ye iyi davranır. Böylece, bu film arkadaşlığın ve insanlara bir şans vermenin önemini öğretir. Çocuklar bu filmi izleyerek ailenin ne kadar önemli olduğunu, hayallerin gerçek olduğunu ve inanmaktan asla vazgeçmemeleri gerektiğini de anlayacaklardır.

 

11. Aslan Kral

1994 ‧ Müzikal/Çocuk ‧ 1 saat 27 dakika

Uygun Yaş

Küçük çocuklar filmi sevecek olsa da, sekiz yaş ve üzeri çocuklar filmi daha iyi anlayacaktır.

Bu filmin Akademi Ödülü’ne layık görülmesinin bir nedeni var. Harika bir animasyonla desteklenen harika bir hikaye ve ilham verici müzik, bu filmi defalarca izlenebilecek bir film haline getiriyor.

Çocuğunuz Ne Öğrenecek öğrenecek

Simba, çocukların anında aşık olabileceği bir karakter. Onun büyüdüğünü, sorunlarla yüzleştiğini ve hakkı olanı almak için geri döndüğünü görecekler. Sevgi ve arkadaşlığın önemini öğretebilir ve sınır tanımadığını gösterebilir. Son olarak, çocukların en kötü korkularıyla yüzleşmeleri ve sonunda kazanmaları konusunda rahat olmalarını da sağlar.

 

12. Wall-E

2008 ‧ Bilim Kurgu/Çocuk ‧ 1 saat 38 dakika

Uygun Yaş

Film 5 yaş üstü çocuklar için uygundur.

Çocuklara çevreye özen göstermeyi ve onu beslemeyi öğretmek için harika bir film; aksi takdirde bu gezegende yaşam kalmayacak.

Çocuğunuz Ne Öğrenecek?

Wall-E, insanların Dünya’da yarattığı tahribatı ve bu tahribatı tersine çevirmek için hala bir şans olduğunu hayal ediyor. Bu animasyon filmi, insanların gezegeni terk etmesinden sonra geride kalan tek kişi olan Wall-E adlı bir robot hakkında. O ve evcil hamamböceği günlerini Dünya’da geride kalan çöpleri temizleyerek geçirirler. Ancak bir gün Wall-E, Dünya’da yaşayan bir bitki bulma görevindeki şık bir keşif robotu olan EVE ile tanışır. Ve maceraları başlar.

 

13. Coco

2017 ‧ Fantastik/Macera ‧ 1 saat 45 dakika

Uygun Yaş

Yedi ila on yaş arasındaki çocuklar Coco’yu izlemeye bayılacaklar ve bu sırada aileden kimsenin müzik çalmasına izin verilmediğini keşfedecekler.

Çocuklara umudu, iyimserliği ve bir sanat formuna duyabilecekleri tutkuyu öğretecek bir film.

Çocuğunuz Ne Öğrenecek?

Miguel müziği çok sevmektedir, ancak ailesinde kimsenin şarkı söylemesine ya da herhangi bir müzik türünü çalmasına izin verilmemektedir. Şaşırtıcı bir şekilde, Miguel’in müzik yeteneğini kanıtlamak için duyduğu çaresizlik onu Ölümler Ülkesi’ne götürür. Ve böylece ailesindeki müzik yasağının ardındaki sırrı ortaya çıkaran gizemli olaylar zinciri başlar.

 

14. Hayatın Kanatları

2011 ‧ Belgesel/Çocuk ‧ 1 saat 21 dakika

Uygun Yaş

Doğa ile ilgili bu filmi 6 yaş üstü çocuklar severek izleyecektir.

Disney doğa belgeselinden özel bir Dünya Günü gösterimi. Film tamamen kuşlar ve arılar hakkında.

Çocuğunuz Ne Öğrenecek?

Film, çocukların polen taşıyıcıların yaptığı önemli işi anlamalarına yardımcı olacak. Hikaye, kuşlar arasındaki çekişme ve böceklerle ilgili birkaç av-avcı olayını ele alıyor.

 

15. Ters Yüz

2015 ‧ Komedi/Fantastik ‧ 1 saat 35 dakika

Uygun Yaş

Altı yaş üstü çocuklar bu çizgi filmi seveceklerdir.

Inside Out, çocukların günlük hayatta karşılaştığımız mücadeleleri ve duygusal zorlukları ve bunlarla nasıl başa çıkabileceklerini anlamalarına yardımcı olacak.

Çocuğunuz Ne Öğrenecek?

Bu çizgi film, ergenlik çağındaki bir kız olan Riley’nin günlük mücadelelerini ve ergenliğin getirdiği duygu selini konu alıyor. İşin ilginç yanı, hikayeyi Riley’nin beyninin içinden anlatanın, kişileştirilmiş bu duygular olmasıdır. Bu filmin konusu bolca heyecan ve orta derecede tehlike içeriyor, ancak asıl öne çıkan şey, tüm duyguların, hatta öfke ve üzüntünün bile normal olduğu ve en önemli olanın onları nasıl ifade ettiğiniz olduğuna dair gönderdiği olumlu ve duygusal olarak gelişmiş mesajdır.

 

16. İmparatorun Yolculuğu (Penguenlerin Yürüyüşü)

2005 ‧ Belgesel/Dram ‧ 1 saat 24 dakika

Uygun Yaş

Film, altı yaş üstü çocuklara duygular hakkında bilgi verecek.

Küçük tatlı yaratıklar olan penguenlerin hikayesi ile çocukların duyguları anlamalarına yardımcı olacak harika bir film.

Çocuğunuz Ne Öğrenecek?

Penguenler üzerine çarpıcı bir doğa belgeseli. Film dokunaklı -zaman zaman trajik- ve nihayetinde göçmen kuşlar arasındaki empati ve topluluğun o kadar güzel bir görüntüsünü sunuyor ki, film bittiğinde sizin ve çocuğunuzun gözleri yaşaracak.

 

17. Sözcüklerin Gücü (Akeelah ve Arı)

2006 ‧ Belgesel/Gerilim ‧ 1 saat 52 dakika

Uygun Yaş

Sekiz yaş üstü çocuklar bu filmden ilham alacaktır.

Film, küçük çocuğunuza mücadelelerin ardından gelen zaferleri öğretmek için idealdir.

Çocuğunuz Ne Öğrenecek?

Genç bir siyahi kız olan Akeelah, bir yandan aile ve arkadaşlarıyla ilişkilerini sürdürürken bir yandan da heceleme şampiyonu olarak yeteneğinin peşinden gider. Filmin hikayesi, Ulusal Heceleme Yarışması etrafında gelişiyor ve güçlendirici bir sonuca bağlanıyor.

 

18. Kırmızı (Turning Red)

2022 ‧ Komedi/Fantastik ‧ 1 saat 40 dakika

Uygun Yaş

Film on bir yaş ve üzeri çocuklar için idealdir.

Kırmızıya Dönüş, Pixar’ın ilk kez kadınlara özel bir proje olmasıyla dikkat çekiyor. Ergenliğe ulaşan genç bir kız hakkında yürek ısıtan bir hikâye.

Çocuğunuz Ne Öğrenecek?

Bu animasyon filmi canlı, karakterler sevimli ve tatlı ergenliğe giriş anlatısı, ergenliğin inişli çıkışlı dönemlerini mükemmel bir şekilde yansıtırken aynı zamanda arkadaşların ve ailenin önemini de vurguluyor.

 

19. Ataşlar (2004)

2004 ‧ Belgesel/Savaş ‧ 1 saat 22 dakika

Uygun Yaş

Film sekiz yaş üstü çocuklar içindir.

Çocukların hoşgörü, çeşitlilik ve Holokost’un dehşeti hakkında bilgi edinmelerine yardımcı olacak harika bir aile dostu film.

Çocuğunuz Ne Öğrenecek?

Paper Clips, bir grup öğrenci ve konuyu, tarihi olayın derin adaletsizliğini tüm şiddet detaylarına girmeden yeterince ortaya koyacak şekilde anlatan olağanüstü bir öğretmen hakkında bir belgesel.

 

20. Yukarı Bak (Up)

2009 ‧ Macera/Komedi ‧ 1 saat 36 dakika

Uygun Yaş

Bu filmi 6 yaş üstü çocuklar anlayabilecektir.

Çocuklara rüyaları ve hayatın anlamını tatlı bir animasyon filmi şeklinde öğretecek bir film.

Çocuğunuz Ne Öğrenecek?

Bu şaşırtıcı derecede moral verici filmde hastalık ve ölümle mücadele eden kahramanımız, ölen karısının anısını yaşatmak için bir sürü helyum balonu ve gemide istenmeyen bir izci çocuğun yardımıyla büyük bir maceraya atılmaya karar verir. Film mizahi olduğu kadar dokunaklı da.

 

Çocuklar İçin Doğru Eğitici Filmi Seçerken Hangi Faktörleri Göz Önünde Bulundurmak Gerekir?

Çocuğunuz için eğitim filmi seçerken aşağıdaki faktörler göz önünde bulundurulmalıdır:

1. Yaş

Filmin içeriğinin çocuğunuzun gelişim aşamasına uygun olduğundan emin olun.

2. İlgi Alanları

Küçük çocuğunuz hayvanlar veya doğa gibi belirli bir konuda tutkuluysa, bu konulara odaklanan filmleri arayın.

3. Yorumlar

Çocuğunuza izletmeyi planladığınız bir film hakkında diğer ebeveynlerin ne düşündüğünü duymak, çocuğunuzun eğitimine uygun olup olmayacağı konusunda size iyi bir fikir verebilir.

SSS

1. Filmler Çocukları Ne Şekilde Eğitir?

Eğitici filmler, çocukların kelime ve telaffuz öğrenmelerine yardımcı olabilecek birçok konuşma sahnesini gündeme getirir.

2. Filmler Çocuklar İçin Neden Önemlidir ve Beyne Nasıl İyi Gelir?

Filmler, çocukların farklı konular, kültürler ve fikirler hakkındaki bilgilerini artıran, hayal güçlerini ve yaratıcılıklarını artıran çeşitli hikayeler ve görseller sunar. Filmler ayrıca hafıza, odaklanma ve muhakeme becerilerini geliştirmeye yardımcı olduğu için beyinlerine de iyi gelir.

Her film çocuklar için yeni bir hayat dersi ortaya çıkarır ve filmi izledikten sonra film hakkında ailece tartışmak da harika bir fikir olabilir. Çocuklarınızla vakit geçirirken onların faydalı beceriler öğrenmelerine yardımcı olmanın bir başka harika yolu da, çok yönlü gelişimi destekleyen eğlenceli aktivitelerle dolu, çocuklar için aylık bir abonelik kutusu olan Intellikit’e abone olmaktır. Tek yapmanız gereken abone olmak, çocuğunuzun yaşını girmek ve her ay kapınıza teslim edilen benzersiz bir kutuya sahip olmak!

Merhaba! Anne, bebek ve çocuk gelişimi konusundaki merakımı paylaşan bir yazarım. Deneyimimle içerikler üreterek, ebeveynlere kılavuzluk etmeyi ve birlikte büyümeyi amaçlıyorum. Keşfedin, öğrenin ve birlikte büyüyelim! ?✨

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir