anne okulu
Bildirimler
 • Bildiriminiz bulunmamaktadır.
Bebeklerde tükürük püskürtmesi neden olur?
 1. Anasayfa
 2. Bebek Sağlığı
Trendlerdeki Yazı

Bebeklerde tükürük püskürtmesi neden olur?

0
Bebeklerde tukuruk puskurtme 2

Bebeğim neden bu kadar çok kusuyor?

Bebeğiniz muhtemelen beslenmeyi yeni yeni öğreniyor. Küçük bebeklerin neredeyse yarısı düzenli olarak tükürür. Tükürme için en yüksek yaş – reflü olarak da bilinir – 4 aydır.

Bebeğiniz anne sütü veya formül mama ile birlikte hava yuttuğunda, hava sıvı içinde hapsolur. Havanın yukarı çıkması gerekir ve bu olduğunda sıvının bir kısmı da bebeğinizin ağzından veya burnundan gelir.

Bebekler boyutlarına göre çok fazla besin alırlar ve bazıları gerçekten yemek yemeyi sever, bu nedenle bazen aşırı doyarlar ve taşarlar.

Yenidoğanın sindirim sistemi de tam olarak gelişmemiştir. Bebeğinizin yemek borusunun alt kısmındaki, yiyeceklerin gelip gelmediğini kontrol eden kaslar hala hızlanıyor olabilir. Küçük çocuğunuzun bu kadar çok çamaşır yıkamasına şaşmamalı.

Bebeğiniz çok tükürüyorsa

Bebeğinizin yemeğini azaltmasına yardımcı olmak için şu ipuçlarını deneyin:

 • Bebeğinizi beslerken oldukça dik konumda tutun . Onları kambur haldeyken beslemek (örneğin bir araba koltuğunda otururken), mamanın veya anne sütünün karınlarına giden düz bir yolu sağlamaz.
 • Beslemeleri sakin tutun . Gürültüyü ve diğer dikkat dağıtıcı unsurları en aza indirin ve emzirmeye başlamadan önce bebeğinizin çok acıkmasına izin vermeyin. Bebeğinizin dikkati dağılmış veya çılgınsa, anne sütü veya formül mama ile birlikte hava yutma olasılığı daha yüksektir.
 • Şişe nipelini kontrol edin . Bebeğiniz mama içiyorsa veya biberondan anne sütü pompalıyorsa, meme ucundaki deliğin çok küçük olmadığından emin olun, bu onları hayal kırıklığına uğratır ve hava yutmasına neden olur. Öte yandan, delik çok büyükse, sıvı onlara çok hızlı geleceği için bebeğiniz öğürecek ve yutkunacaktır. Emzik ve biberon seçimiyle ilgili tavsiyemizi okuyun .
 • Bebeğinizi sık sık gazını çıkarın . Bebeğiniz beslenme sırasında doğal bir ara verirse, daha fazla yiyecek vermeden önce gazını çıkarma fırsatını kullanın. Bu şekilde, eğer hava varsa, üzerine daha fazla yiyecek katmanlanmadan önce yukarı çıkacaktır. Birkaç dakika içinde gaz çıkarmazsanız endişelenmeyin. Bebeğinizin muhtemelen o anda geğirmesine gerek yoktur. Her beslenmeden sonra da gazını çıkarın.
 • Karın üzerindeki baskıyı uzak tutun . Bebeğinizin kıyafetlerinin ve bezinin çok sıkı olmadığından emin olun ve gazını çıkarırken karnını omzunuzun üzerine koymayın. Emzirdikten hemen sonra araba yolculuklarından kaçınmaya çalışın çünkü araba koltuğuna yaslanmak bebeğinizin midesine de baskı uygulayabilir.
 • Beslemeden sonra aktiviteyi sınırlayın . Bebeğinizi yedikten sonra çok fazla itmeyin ve yarım saat kadar dik tutmaya çalışın. Bu şekilde yerçekimi yanlarında olacak.
 • Aşırı beslemeyin . Bebeğiniz her beslenmeden sonra biraz tükürüyorsa, çok fazla yemek yiyor olabilir. Onlara biraz daha az formül vermeyi veya biraz daha kısa süre emzirmeyi deneyebilir ve memnun olup olmadıklarını görebilirsiniz. (Bebeğiniz beslenme sırasında daha az mama veya anne sütü almaya istekli olabilir , ancak daha sık yemek yemek isteyebilir.)
 • Formülü kontrol edin . Çocuk doktorunuza, bebeğinizin tükürmesine neden olan süt proteini veya soya proteini intoleransı olup olmadığını sorun. Doktor, bir veya iki hafta boyunca hidrolize (hipoalerjenik) bir formül denemeyi önerebilir.

Bebekler ne zaman tükürmeyi bırakır?

Çoğu bebek yaklaşık 6-7 aylıkken veya kendi kendine oturmayı öğrendikten sonra tükürmeyi bırakır. Kasları gelişip güçlendikçe, bebekler yiyecekleri daha kolay tutabilirler. Ancak bazı bebekler ilk yaşlarına kadar tükürmeye devam eder.

Bebeğimin kustuğunu veya kustuğunu nasıl anlarım?

Tükürme ile karşılaştırıldığında, kusma genellikle daha güçlüdür ve kusma daha fazla miktarda ortaya çıkar. Bebeğiniz sıkıntılı görünüyorsa, muhtemelen kusuyor. Tükürmek çoğu bebeği hiç korkutmaz.

Tükürmek hiç ciddi bir şeyin işareti midir?

Tükürmek genellikle kurs için eşittir, ancak bebeğiniz olması gerektiği gibi kilo almıyorsa, doktora bir ziyaret planlayın. Yeterince kilo alamayacak kadar tüküren veya nefes almakta güçlük çeken bebeklerde gastroözofageal reflü hastalığı (GERD ) olabilir.

Bebeğiniz mermi kusmaya başlarsa hemen doktorunuzu arayın. Mermi kusması, kusmuğun bir bebeğin ağzından güçlü bir şekilde uçup gitmesidir – örneğin odanın öbür ucuna ateş ederek. Bu , midenin altındaki kasların kalınlaştığı ve ince bağırsağa gıda akışını engellediği pilor stenozu adı verilen bir durumun belirtisi olabilir . Bu genellikle yaklaşık 1 aylıkken olur.

Ayrıca bebeğinizin kusmuğunda kan veya yeşil safra görürseniz hemen doktorunuzu arayın. Bu, bağırsaklarında acil servise gitmeyi, taramayı ve muhtemelen acil ameliyat gerektiren bir tıkanıklığın işareti olabilir.

Bebeğimin burnundan tükürük gelmesi normal mi?

Evet, tıpkı kendi burnunuz gibi, bebeğinizin burnu da boğazının arka kısmına bağlıdır. Bu yüzden bazen ağızlarından değil burunlarından tükürük çıkar. Bu, bebeğinizin ağzı kapalıysa veya başı belli bir şekilde eğikse (tükürüğün en az dirençli yolu seçmesine izin vererek) gerçekleşmesi daha olasıdır.

Hıçkırık, öksürme veya hapşırma sırasında yutma süreci biraz bozulursa, bebeğinizin burnundan tükürme de gelebilir. Daha büyük çocuklara bile olur – yemek masasında süt yutmaya çalışırken gülmeye başladıklarında çocukları hayal edin. Burunlarından süt gelirse, durum aynıdır ve tamamen normaldir.

Bebeklerde tükürük püskürtme ile ilgili sıkça sorulan sorular:

 1. Bebeklerde aşırı tükürük salgısı normal mi?
 2. Bebeklerde tükürük püskürtmesi neden olur?
 3. Tükürük püskürtmesi bebek sağlığı için tehlikeli midir?
 4. Bebeklerde tükürük püskürtmesine ne iyi gelir?
 5. Bebeklerde tükürük püskürtme nasıl önlenir?
 6. Bebeklerde tükürük püskürtmesi konusunda doktora başvurmak gerekiyor mu?
 7. Tükürük püskürtmesi ile ağız sulanması arasındaki fark nedir?
 8. Bebeklerde tükürük püskürtmesi alerjik bir reaksiyonun belirtisi olabilir mi?
 9. Bebeklerde tükürük püskürtmesi uyku düzenini etkiler mi?
 10. Tükürük püskürtmesi bebeklerin diş çıkarmasıyla ilgili midir?

1. Bebeklerde aşırı tükürük salgısı normal mi?

Evet, bebeklerde aşırı tükürük salgısı normal bir durumdur. Bebeklerin bu şekilde tükürük salgılaması, diş çıkarma sürecinde ya da yemek yeme alışkanlıklarını geliştirmeye çalışırken olabilir.

2. Bebeklerde tükürük püskürtmesi neden olur?

Bebeklerde tükürük püskürtmesinin birçok sebebi vardır. Bu sebepler arasında diş çıkarma, ağızda lezzetli bir şey olduğunda aşırı tükürük salgısı, burun tıkanıklığı veya gözyaşı kanalının tıkanması yer alabilir.

3. Tükürük püskürtmesi bebek sağlığı için tehlikeli midir?

Hayır, bebeklerdeki tükürük püskürtmesi genellikle zararsızdır ve bebeklerin sağlığı üzerinde herhangi bir olumsuz etkisi yoktur. Ancak, bazen bebeklerin yutmadan önce fazla miktarda tükürük üretmeleri nefes almalarını zorlaştırabilir ve bu da bebeğin rahatsız hissetmesine yol açabilir.

Merhaba! Anne, bebek ve çocuk gelişimi konusundaki merakımı paylaşan bir yazarım. Deneyimimle içerikler üreterek, ebeveynlere kılavuzluk etmeyi ve birlikte büyümeyi amaçlıyorum. Keşfedin, öğrenin ve birlikte büyüyelim! ?✨

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir