anne okulu
Bildirimler
  • Bildiriminiz bulunmamaktadır.
Bebeklerle İlgili Sıkça Sorulan Sorular?
  1. Anasayfa
  2. Yeni Doğmuş Bebek

Bebeklerle İlgili Sıkça Sorulan Sorular?

0

Yenidoğan bebeğinizle evde geçireceğiniz ilk birkaç saat, gün ve hafta çok heyecan verici ve yorucudur! İlk kez anne-baba olacaklar olarak, yeni doğan bebeğiniz odadayken televizyon izlemenin uygun olup olmadığından (ki öyledir) aile üyeleri ve ziyaret etmek isteyen arkadaşlarla nasıl başa çıkılacağına kadar bir bebekle yaşam hakkında birçok sorunuz olması tamamen normaldir. aşılarının güncel olduğundan emin olun). Aşağıda daha sık sorulan soruların yanıtlarını topladık, ancak sağlığıyla ilgili endişeleriniz varsa her zaman bebeğinizin doktorunu arayın.

Yenidoğan bebeğinizle evde geçirdiğiniz o erken, uykusuz günlerde hiçbir sorun küçük bir sorun gibi gelmez. Kıvranan küçük yumruğunuzu giydirmeye çalışmaktan bebek kakasının farklı renklerinde (evet, renkler) gezinmeye kadar her engel bir bilinmez gibi gelir ve birçok soruya yol açar.

Ebeveyn olmak, keşfedilmemiş bir bölge gibi hissedebilir ve görünüşte küçük bir şey üzerindeki kafa karışıklığı ve stresiniz aslında sadece zaten harika bir iş çıkardığınız anlamına gelebilir. Yeni doğan bebeğinizin sağlığıyla ilgili herhangi bir endişeniz varsa her zaman bebeğinizin doktorunu arayın, ancak TV izlemek ve bebeğinize emzik vermek gibi şeyler söz konusu olduğunda, zor ve hızlı kuralların olmadığını bilmek yardımcı olur. Bununla birlikte, yeni ebeveynler için aşağıdaki tavsiyeler yardımcı olabilir.

 

Bebeğim uyurken ev sessiz mi olmalı?

Yeni doğan bebeğiniz uyurken tamamen sessiz bir eve sahip olma konusunda endişelenmeyin. Çoğu bebek biraz uyuyabilir ve aslında bazı bebekler beyaz gürültüyle, özellikle bulaşık makinesi, çamaşır kurutma makinesi veya fön makinesi gibi cihazların vızıltısıyla daha iyi sonuç verir. Ve daha büyük kardeşlerin olduğu evlerde tam bir sessizlik zaten mümkün olmayabilir.

Hayatı kendiniz için kolaylaştırmak için, bebeğinizin en başından itibaren gündüz ve geceyi ayırt etmesine yardımcı olun. Bunu, parlak ışıkları, daha yüksek sesleri ve oyun zamanını gündüz saatlerine kaydederek ve gece uyanıklığını daha bastırarak yapabilirsiniz. Son olarak, bebeğiniz uyurken, rahmin daha yüksek seslerini taklit ederek arka plandaki gürültüyü bastırmak için bir ses makinesi almayı düşünün.

 

Yenidoğan bebeğimle odada televizyon izleyebilir miyim?

Evet. Uyuyan bir bebeği kucağınızda tutarken veya emzirirken TV izlemek genellikle bir sorun teşkil etmez – aslında bazı aksama süreleri için önemli bir fırsat olabilir. Bebeğiniz büyüdüğünde, TV onları emzirmekten alıkoymaya başlayabilir, ancak bu erken aşamada bu bir risk değildir.

Doğrudan ekran süresi en başından beri bir endişe kaynağıdır, bu nedenle bebeğinizin herhangi bir medyaya ne kadar baktığına dikkat edin. 18 aydan küçük çocukların ekran başında kalmalarını kesinlikle önermemektedir. (Bununla birlikte, büyükanne ve büyükbabalar, diğer akrabalar ve arkadaşlarla görüntülü sohbet etmek sorun değil.)

Gecenin bir yarısıysa, yeni doğan bebeğiniz için gece ve gündüz arasındaki farkı güçlendirmek için TV’nin sesini düşük ve odadaki ışıkları loş veya kapalı tutun.

 

Yüksek sesle müzik bebekler için zararlı mı?

Bazı yeni ebeveynler, bebeklerinin işitme duyusunun müzikten zarar görüp görmeyeceğini merak ediyor ve eğer çok yüksek sesle çalınıyorsa, olabilir. Uzmanlar, bebeğinizin yakınındaki sesleri, normal bir konuşma seviyesi civarında olan 60 ila 65 desibelin altında tutmanızı tavsiye ediyor. Ekstra yüksek sesli müzik de dahil olmak üzere herhangi bir şeye uzun süre yüksek düzeyde maruz kalındığında zamanla kademeli işitme kaybı meydana gelebilir.

Güvenli bir ses seviyesindeyse, bebeğinizin etrafındaki melodileri açmaktan çekinmeyin. Yenidoğan bebeğinizin, çok yüksek sesli olmadıkça, henüz müziğe tepki vermeyebileceğini bilin. Ve kesinlikle bir müzik aşığı haline gelseler de, şu anda müzik sizin için daha fazla.

 

Bebeğime emzik vermeli miyim?

Sana kalmış. Bazı ebeveynler, bebeklerine fazla bağımlı hale geleceğinden endişe ettikleri için emzik vermeyi tercih etmese de, emziklerin ABÖS (ani bebek ölümü sendromu) riskini azaltmaya yardımcı olabileceğine dair bazı kanıtlar var. Sadece emziriyorsanız emzirmeyi sağlamakta zorluk çekmemek için emziği tanıtmadan önce bebeğinizin yeterli bir bakıcı olmasını beklemenizi tavsiye eder – yaklaşık 1 aylık olması onların kılavuzudur.

Emzik satın aldığınızda, yumuşak emzikli ve yeni doğmuş bir bebek için boyutlandırılmış bir emzik arayın. Öğün yerine geçmesini veya geciktirmesini istemediğiniz için, yalnızca beslemeler arasında veya sonrasında vermek iyi bir fikirdir. Bebeğiniz için doğru emzik bulmak için birkaç deneme yapmanız gerekebilir.

 

Evde yeni doğmuş bir bebekle nasıl duş alabilirim?

Yalnızsanız ancak duşa ihtiyacınız varsa, bebeğinizi güvenli bir yere koyup duş almanızda bir sakınca yoktur. Bazı ebeveynler banyonun zeminine şişme koltuk koyar veya bebekleri beşikte güvenli bir şekilde uyuyana kadar bekler ve bebek telsizini yanlarında banyoya getirir. Şimdiye kadarki en rahatlatıcı duşunuz olmayabilir, ancak yine de hızlı bir şekilde şarj olmanıza yardımcı olabilir.

İçini rahatlatmak için banyonuza güvenlik kapıları ekleyebilir ve bebeğiniz daha hareketli hale geldiğinden banyonun bebek korumalı olmasını sağlayabilirsiniz. Dolapları kilitlediğinizden, çöp kutularını ve astarlarını erişemeyeceğinizden ve kabloları sabitlediğinizden emin olun.

Tüm evinizi nasıl bebek geçirmez hale getireceğiniz hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bebeği ziyaret etmek isteyen insanlarla başa çıkmanın en iyi yolu nedir?

Hem sizin hem de yeni doğan bebeğiniz için çok fazla ziyaretçi bunaltıcı olabilir. Bebeğinizle tanışmak, oturup sohbet etmek isteyen herkesi ağırlamak mümkün veya güvenli olmayabilir – ya da daha da kötüsü, misafir ağırlamak ve ağırlamak zorundaymış gibi hissedebilirsiniz.

Ziyaretçilerin herkesle paylaşabileceği bir yaklaşım geliştirin; Bir partneriniz varsa, bunun ikinizin de hemfikir olduğu bir plan olduğundan emin olun. Ziyaretçilerden herhangi bir hastalık belirtisi varsa gelmemelerini her zaman isteyin ve maske takmalarını, aşılarını (özellikle boğmaca, grip ve COVID-19) yaptırmalarını ve ellerini yıkamalarını isteyebilirsiniz. gelir gelmez. Bebeğinizi tutarken veya sadece uzaktan veya hatta dışarıdan ziyaret ederken rahat olup olmadığınız sizin kararınız.

Bebekler, yaşamlarının ilk 4 ila 6 haftasında en yüksek enfeksiyon riski taşırlar, bu nedenle mümkünse VIP olmayan ziyaretçileri bu saatten sonraya ertelemeyi düşünebilirsiniz.

İyi haberlerinizi daha geniş bir çevreyle paylaşmak (ve belki de çok sayıda aramayı ve ziyaretçiyi engellemek) için sosyal medyanızı güncelleyin veya bir metin, e-posta veya daha geleneksel bir doğum duyurusu kartı gönderin. Ayrıca, bebeğiniz uyukluyorsa, planlanmamış zil seslerini caydırmak için ön kapıya bir not bırakın ve teslimatçılardan ve diğerlerinden kapıyı çalmamalarını isteyin.

Yeni doğanlar hakkında birkaç efsane çürütüldü

Yeni ebeveynlik, iyi niyetli bir akrabanız size modası geçmiş tavsiyeler, özellikle de eski karıların hikayeleri veya mitleri verdiğinde kafa karıştırıcı olabilir. İşte dikkat etmeniz gereken birkaç yeni doğan efsanesi.

Regl dönemindeyken birinin yeni doğan bebeğinizi tutmasına izin vermemelisiniz.

Dünya çapında kadınlar, kısmen kirli oldukları veya hatta kötü şans getirebilecekleri damgası nedeniyle, adet döngüleri ve dönemleri çevreleyen mitlerle sınırlandırılmıştır. Annem yakında regl olacağı için, birinin adet döngüsünün yeni doğan bebeğe herhangi bir zarar vermesinin tıbbi olarak kanıtlanmış geçerli bir nedeni yoktur.

Yenidoğan bir bebek doğumda hiçbir şey göremezler.

Bebeğiniz yüzler, büyük şekiller, hareket ve ışık dahil görebilir. Görüşleri 3 ile 5 yaşları arasında tamamen gelişmeyecektir, ancak o zamana kadar, ilk aydan sonra önlerinde 25 cm’ye kadar oldukça sağlam bir görüşe sahip olmalarını bekleyebilirsiniz.

Çok fazla tutmak bebeğinizi şımartır.

Bebeğiniz doğduğundan beri yerine koymadığınız somun ekmeğin aksine, bebeğiniz tamamen bozulmaz. Bebeğinizi istediğiniz kadar tutmanız, herhangi bir olumsuz şekilde bağımlılık geliştirmeyecektir – aslında, bebekler fiziksel dokunuşla geliştikçe, ilk haftalarda ve aylarda güçlü bir bağ oluşturmak için tamamen gerekli ve önemlidir.

Bebeğinize pirinç gevreği vermek, gece boyunca uyumasına yardımcı olacaktır.

Büyükannenizin ısrarına rağmen, pirinç gevreği bebeğinizin gece boyunca uyumasına yardımcı olmayacağı gibi, bir bebek için gerekli olduğu da kanıtlanmamıştır. Pirinç gevreği yerine arpa, çok tahıllı ve yulaf ezmesi sunun ve bu onların sahip oldukları ilk yiyecek olmak zorunda değil. Ayrıca, katı yiyecekleri çok erken (4 ila 6 aylıktan önce) vermek bebekler için iyi değildir, çünkü bu aslında sindirimi engelleyebilir ve geceleri onları daha fazla ayakta tutabilir.

Merhaba! Anne, bebek ve çocuk gelişimi konusundaki merakımı paylaşan bir yazarım. Deneyimimle içerikler üreterek, ebeveynlere kılavuzluk etmeyi ve birlikte büyümeyi amaçlıyorum. Keşfedin, öğrenin ve birlikte büyüyelim! 🌱✨

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir