Bebekler İçin Devam Sütü Ne Zaman Kullanılması Gerekir?
  1. Anasayfa
  2. Bebek Sağlığı

Bebekler İçin Devam Sütü Ne Zaman Kullanılması Gerekir?

Devam sütü ne zaman kullanılması gerekir, devam sütü nedir, ne zaman başlanması gerekir, anne ve devam sütü farkları, devam sütü zarar ve faydaları, nasıl kullanılır.

0

Devam sütü ne zaman kullanılması gerekir, bebekler doğduğundan itibaren anne sütüyle hızlı bir gelişim dönemine girer. Özelikle 0-2 yaş arasında büyüme gün geçtikçe hal aldığından beslenme için en kritik dönemlerinden biridir. Bebekler 2 yaşına gelene kadar anne sütü alarak gelişimine devam etmelidir. Anne sütü içerisinde ihtiyaç duyduğu bütün içerikleri almaktadır. Bazı durumlarda bebek anne sütünü alamamaktadır. Bu süreç içerisinde anne sütünden alamadığı verimi devam sütü ile alınabilmektedir.

Devam Sütü Nedir?

Anne sütünün emmeyen bebekler için eksiklik çekilmemesine yapılan bebek mamalarına denmektedir. Devam sütleri içerisinde inek sütünün ek besinler katılarak oluşur. Devam sütünün kullanılmasının sebebi anne sütüne yakın olmasıdır. Anne sütünde yer alan vitamin, protein, mineral ve yağ bulunmaktadır. 

Bu besin kaynaklarından en önemlisi prebiyotiklerdir. Anne sütü içerisinde prebiyotik bulunmaktadır. Yararlı bakterilerin oluşmasını prebiyotikler devam sütünde olmasını sağlayarak bebeği zararlı etkenlerden korumaktadır. Ayrıca içerisinde yer alan mineraller bebek gelişiminde katkı sağlayarak büyümesine yardımcı olur.

Devam Sütüne Ne Zaman Başlanması Gerekir?

Anne sütüne iki yaşına kadar devam etmesi önerilirken devam sütü doktorun vereceği karara göre hareket edilmesi gerekir. Bebekler için 6.aydan itibaren anne sütünün yetersiz kalmasından dolayı verilmesi istenmektedir. Çocuğunuz durumuna göre karar verilerek hareket edilmesi gerekir. Gelişimine göre hareket edilerek devam sütü kullanabilirsiniz. Gereğinden fazla devam sütü kullanmak da çocuğun bünyesine etki etmektedir. 

Devam sütü ne zaman kullanılması gerekir, devam sütü nedir, ne zaman başlanması gerekir, anne ve devam sütü farkları, devam sütü zarar ve faydaları, nasıl kullanılır
Devam sütü ne zaman kullanılması gerekir, devam sütü nedir, ne zaman başlanması gerekir, anne ve devam sütü farkları, devam sütü zarar ve faydaları, nasıl kullanılır?

Anne Sütü ve Devam Sütü Arasında Ne Tür Farklar Bulunmaktadır?

Anne sütü ve devam sütü ikisi de birbirine benzetilmeye çalışır. Ancak anne sütü içerisinde bebeğin faydalanabileceği birçok özellik bulunmaktadır. En büyük farklarından biri de sindirim şeklidir. Anne sütünde sindirim daha hızlı gerçekleşmektedir. 

Devam sütü içerisinde kazein proteini fazla olduğundan dolayı bebekte toklu hissi verecektir. Kazein proteini sindirim süresini uzatır. Anne sütünün emmeyen bebeklere veya ek olarak devam sütü verilerek bebeğin gelişimine katkı sağlamaktadır.

Devam Sütü Faydaları Nelerdir?

  • Devam sütü içerisinde anne sütündeki gibi vitamin, mineral deposudur. 
  • Bebeğin vücut ve bağışıklık sistemini düzenler ve geliştirir.
  • Zihinsel gelişimi olumlu yönde etkilemektedir. İçerisinde yer alan balık yağı göz, beyin ve dil gelişimini desteklemektedir. 
  • İskelet yapısını destekleyerek daha güçlü olmasını sağlar.
  • Bulaşıcı hastalıklara karşı koruma sağlar. Hasta olma riskini aza düşürmektedir.
  • Bebeklerde yer alan gaz problemini gidermektedir.
  • Uyku düzenini yerine getirmesine yardımcı olur.

Devam Sütü Zararları Nelerdir?

Devam sütlerinin herhangi bir yan etkisi yoktur. Ancak yaş kurullarına göre devam sütünü sağlamanız gerekmektedir. Yaş kuralına gitmediğinizde bebeğinize zarar verebilir. Ayrıca devam sütüyle beslenirken bebeğe ek gıdada vermeniz önerilmektedir. 

Devam Sütü Nasıl Kullanılır?

Devam sütüne başlangıç sağlamanız için bebeğin 2 yaşına kadar gelmesi gerekmektedir. Doktorunuzdan da onay alarak devam sütü verebilirsiniz. Devam sütü taze olması gerekmektedir. Bekletilen devam sütü besin değerlerini korumamaktadır. Devam sütü soğuduysa tekrardan ısıtıp verilmesi uygun görülmemektedir. Bunun yerine biberona ısıtma sağlayarak veya benmari ısıtma yöntemini deneyerek verebilirsiniz. Devam sütü hazırlamak için herhangi bir uygun ortam sağlanmıyorsa bunun yerine hazır devam sütü alarak da verebilirsiniz. 

Devam sütü hazırlamak için bir ölçek alarak kullandığınız devam sütüne göre kullanım talimatlarına göre hareket edebilirsiniz. Devam sütü 10 dakika boyunca kaynatılan suya eklenerek hazırlanır. Genelde su için 30 ml ölçekte hazırlanmaktadır. 

Ancak aldığınız devam sütüne göre değişiklik gösterebilir. Karışım hazırlandıktan sonra biberona aktararak çalkalama işlemi sağlayın. Devam sütü bebeğin içebileceği kadar bekleterek hazır hale getirin. Elinizle sıcaklığı ölçerek uygun kıvama gelmesini sağlayın. Devam sütünü verirken elinizle bebeğin kafasına destekleyerek içmesini sağlayın. İlerleyen zamanlarda bebeğiniz alışkanlık göstererek kendi başına içebilecek duruma gelecektir.

Devam Sütü Yerine Ne Verilebilir?

Anne sütü ve devam sütü yapılan araştırmalar sonucunda alternatif olarak herhangi besin kaynağı bulunmamaktadır. Bebekler anne sütünü bırakana kadar devam etmesi önerilmektedir. Ancak anne sütüyle ilgili emme işlemi gerçekleştirmiyorsa doktor izniyle birlikte kullanılması önerilmektedir.

Devam sütü tercih edildiğinde farklı besin kaynağına yönelirseniz bebeğin bağışıklık sistemine zarar vermektedir. Anne sütüne en yakın besin kaynağı devam sütleridir. Kulaktan dolma bilgilerle hareket etmeniz yerine her zaman doktorunuza göre hareket etmeniz bebeğiniz sağlığı için en kritik durumdur. 

İçeriklerimize mobil uygulamalarımız ile anında ulaşın!

android app

Merhaba! Anne, bebek ve çocuk gelişimi konusundaki merakımı paylaşan bir yazarım. Deneyimimle içerikler üreterek, ebeveynlere kılavuzluk etmeyi ve birlikte büyümeyi amaçlıyorum. Keşfedin, öğrenin ve birlikte büyüyelim! ?✨

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir