Gebelikte Grip Bebeğe Zarar Verir Mi?
  1. Anasayfa
  2. Gebelik

Gebelikte Grip Bebeğe Zarar Verir Mi?

0

Gebeliğin dönemleri mevsim geçişine denk geldiği için gebelikte grip bebeğe zarar verir mi sorusu pek çok kişi tarafından merak edilir. Özellikle son zamanlarda farklı salgın hastalıkların çıkmasıyla birlikte anne ve babalar bu durumda oldukça endişelenmektedir.

Grip neredeyse herkesin kış aylarında ya da mevsim geçişlerinde karşılaştığı bir rahatsızlıktır. Gebelikte grip bebeği etkiler mi konusu da anne ve babaları endişelendirir. Grip aşısı da annelerin merak ettiği sorulardan biridir. Grip aşısının içerisinde herhangi bir canlı virüs yoktur. Bu nedenle anne adayları gönül rahatlığıyla grip aşısını da yaptırabilir.

Gebelikte Grip Bebeği Olumsuz Etkiler Mi?

Gebeliğin son zamanlarında grip olan anneler doğum sonrasında bu gribi bebeğine geçirebilir. Bununla birlikte gebelik esnasında grip olmanın gribin doğrudan bebeğe zarar vermesi ya da bebeğe bulaşması gibi durumlar olmayacaktır. Fakat hamilelikte pek çok fizyolojik değişimler olabilir. Grip olan kişi bu gribi çok ağır seyrederse ve gribin olumsuz komplikasyonları bebeğin sağlığını olumsuz etkilemeye neden olabilir. Bu sebeple annelerin gribe bağlı olarak 38 dereceyi geçen yüksek ateşi olması durumunda mutlaka bir doktora danışmak gerekir. Yüksek ateş yerine annenin grip aşısı olması çok daha iyi olacaktır. Gebelikte grip bebeğe zarar verir mi sorusunun cevabı aslında olumlu olsa da yine de bu durumda dikkatli olmak ve doktorla görüşmek önemlidir.

Gebelikte Grip Bebeği Olumsuz Etkiler Mi?
Gebelikte Grip Bebeği Olumsuz Etkiler Mi?

Hamilelikte üşütme sonrasında meydana gelecek olan grip gibi rahatsızlıklar özellikle anneleri tedirgin eden rahatsızlıklar arasında bulunmaktadır. Bunun temel sebepleri arasında çocuklarına bulaşma korkusu bulunmaktadır. Fakat hamilelik sırasında bebeğe geçmesi gibi bir tehlike barındırmayan grip gibi rahatsızlıklar hamilelik sonlandığında belli başlı sorunlara neden olabilmektedir.

Özellikle sağlık sorunlarının tetikçisi olan grip gibi viral virüsler özellikle annelerin tedirgin olması konusunda ciddi etkiler oluşturmaktadır. Dikkatli bir hamilelik süreci geçiren annelerin doğuma yakın grip olması da özellikle stres olmalarına neden olan bir rahatsızlıktır. Bu nedenle de dikkatli olunması gereken bir süreci içerisinde bulundurmaktadır.

Grip Olduğunuzda Dikkat Etmeniz Gerekenler

Hamilelikte grip olma sonrasında meydana gelebilecek ağrılar hamilelikte yaşanan ağrılar gibidir. Özellikle annelerin aşırı derecede stres olmalarına sebep olan bu ağrılar dikkatli olunmadığı takdirde ciddi sıkıntıların habercisi olmaktadır.

Doktorlar tarafından uygulanacak ağır antibiyotik tedavisi veya halk tarafından yanlış yönlendirmeler nedeniyle ciddi problemlerin oluşmasına da neden olabilen gripler dikkatli olunması gereken hastalıklar arasında bulunmaktadır. Bu nedenle özellikle ilk hamileliklerini yaşayan annelerin doktorların uygulamak istedikleri antibiyotik tedavilerinden kaçmaları gerekmektedir. Bunun temel nedeni uygulanacak bu tedavilerin direkt olarak bebeğe geçmesi ve daha sonrasında bebeğin doğumunda belli başlı anomaliler ile dünyaya gelmesidir. Dikkatli şekilde ve özellikle doğal meyve ve sebzeler yardımıyla bu sağlık sorunun aşılması gerekmekte ve kullanılacak olan ilaçların da doktor kontrolünde olması gerekmektedir.

Bu doğrultuda  aşırı dozda antibiyotik kullanımı çocukların beyin gelişimlerine ve bağışıklık sistemlerine olumsuz etkiler şeklinde yansıtmaktadır. Bunun olmasını önlemek için dikkatli şekilde tedavilerin uygulanması ve hamilelikte grip olayının ciddi boyutlara ulaşmadan önlenmesi gereklidir.

Hamilelikte Grip Tedavisi

Grip herkes için büyük bir soru teşkil eden hastalıklar arasında yer almaktadır. Fakat bu durum hamile kadınların daha fazla stres altında oldukları ve korktukları bir süreci beraberinde getirmektedir. Özellikle hamilelikte grip tedavisi hem anne hem de bebek için ciddi bir öneme sahip olmaktadır. Bunun temel nedenleri arasında özellikle tedavisi  yapılmayan hastalıkların hem annenin sağlığını kötüye götürmesi hem de bebeğin hayata gelirken belli olumsuzluklarla gelmesidir.

Çeşitli sebeplerden ötürü dikkatli bir şekilde tedavisi yapılması gereken grip gibi hastalıkların önüne geçilmez sorunlar olmasını önlemek için gerekli aşıların hamilelik döneminde ve hamilelikten önce uygulanması gereklidir. Bunlar yapıldığında herhangi bir korku olmadan hamilelik sürdürülecek ve sorunsuz bir şekilde doğuma gidilip bebeğin sağlıklı şekilde hayata gelmesi sağlanabilecektir.

Özellikle grip tedavilerinde annenin önceden bunlara hazırlıklı olarak baştan önlemlerini alması ve gerekli folik asit alımlarını yaparak bağışıklığını güçlendirmesi gerekmektedir. Çünkü gebelik döneminde ilaç alımının olmaması ya da kısıtlı olması annenin de aşırı derecede ağrılar çekmesi anlamına gelecektir. Bu doğrultuda alınması gereken önlemler alarak hem annenin hem de bebeğin mutlu olmasının sağlanması gerekmektedir.

İçeriklerimize mobil uygulamalarımız ile anında ulaşın!

android app

Merhaba! Anne, bebek ve çocuk gelişimi konusundaki merakımı paylaşan bir yazarım. Deneyimimle içerikler üreterek, ebeveynlere kılavuzluk etmeyi ve birlikte büyümeyi amaçlıyorum. Keşfedin, öğrenin ve birlikte büyüyelim! 🌱✨

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir