Hamilelikte Yatış Pozisyonu Rehberi (2023)
 1. Anasayfa
 2. Gebelik

Hamilelikte Yatış Pozisyonu Rehberi (2023)

0

Uykunun her insanın hayatındaki rolü büyüktür. Hamilelikte yatış pozisyonu ise daha fazla önem arz etmektedir. Sağlıklı bir uyku, sinir sistemlerinin işleyişini düzenlerken, stresi azaltmaya ve günlük hayatınızda daha enerjik olmanıza fayda sağlar.

Hamilelik sırasında vücut kimyanız değiştiğinden, başlangıçtan itibaren her zamankinden daha fazla uykuya ihtiyacınız vardır. Rahminizin iç yüzeyini oluşturmak ve düşük yapmayı önlemek için daha fazla progesteron üretirsiniz ve bu yüksek seviyeler aynı zamanda kan basıncınızı ve kan şekerinizi düşürerek kendinizi uyuşuk ve mide bulandırıcı hissetmenize neden olabilir.

Ulusal Uyku Vakfı tarafından yapılan bir ankete göre uykunun çok önemli ve çok arzu edilir olduğu bir zamanda, kadınların yüzde 78’inin hamilelik sırasında hayatlarının diğer aşamalarında olduğundan daha fazla uyku sorunu bildirdiğini ortaya koydu. Sebepler sırt ağrısı, göğüs ağrısı veya geceleri sizi uyanık tutan diğer vücut değişikliklerinden kaynaklı olabilir.

Hamilelikte Uyku Düzeni Değişir Mi?

Uyku düzeninin bozulup bozulmaması tamamen vücudunuza bağlıdır. Bazı insanlar hamilelik süreçleri boyunca iyi uyurken bazıları ise zorluk geçmektedir. Örneğin, ilk üç aylık dönemde yükselen progesteron seviyeleri mide bulantısına neden olabilir ve gecenin bir yarısında tuvalete gitme sıklığı artabilir. Hamileliğin ilerleyen dönemlerinde vücudunuz değişmeye devam ettiğinde rahat bir pozisyon bulmak daha zor olabilir. Üçüncü trimester ağrı semptomları, uykunuzun kalitesini gerçekten etkileyebilir.

Hamilelikte Yatış Pozisyonu Nasıl Olmalı?

Hamilelikte yatış pozisyonuna ilişkin bazı spesifik öneriler vardır. İşte yatış pozisyonlarında dikkat etmeniz gereken ayrıntılar.

Hamilelikte Yatış Pozisyonu
Hamilelikte Yatış Pozisyonu
 • Yan Yatış Pozisyonu: Doktorlar, plasentaya kan akışını artırmak için hamile kadınların yanlarında uyumasını önermektedir. Hatta bunun için sağ tarafınıza göre sol tarafınıza yatmanız daha iyi olabilir. Hamile yastıkları, anne adayının yan yatarken rahat etmesi için en iyi arkadaşı olabilir.
 • Sırt Üstü Yatış Pozisyonu: Hamileliğin ortalarında, sırt üstü uyumayı bırakmalısınız. Bunun nedeni, büyüyen rahminizin ana kan damarlarına baskı yapabilmesidir. Bu durum düşük kan basıncına neden olur. Bu da sizin ve bebeğinizin kalbine zayıf kan dolaşımına yol açabilir. Uyku esnasında farkında olmadan sırt üstü yatmış olabilirsiniz. Endişelenmenize gerek yok, doğru yatış pozisyonunu almanız yeterlidir.
 • Yüz Üst Yatış Pozisyonu: Hamileliğin ilk dönemlerinde bu pozisyonda uyumak herhangi bir tehlike içermiyor. Ancak hamileliğin ilerleyen süreçlerinde karnınız büyüdüğünde bu pozisyonda uyku uyuyamayacaksınız.
Hamilelikte Yatış Pozisyonu Resimli Anlatım
Hamilelikte Yatış Pozisyonu Resimli Anlatım

Hamilelikte yatış pozisyonu seçenekleri arasında en uygun olanı sol tarafa dönerek uyumaktır. Gece boyunca kesintisiz bir uyku için en iyi pozisyondur. Vücudunuzdaki atıkları ve sıvıyı atmak için böbreğin verimli şekilde çalışmasını sağlar. Bu da ayak, ayak bilekleri ve ellerdeki şişliğin azalmasına yardımcı olur. Ayrıca bu pozisyon fetüse giden kan akışını artırır ve karaciğerinize baskı yapmaz.

NIH (Ulusal Sağlık Enstitüsü) tarafından finanse edilen bir araştırmaya göre, “Sol tarafa yatarak uyumak, uyku problemi olan hamile kadınlar için daha sağlıklı olduğunu ve kendilerini güvende hissettiklerini belirtti.”

NIH (Ulusal Sağlık Enstitüsü)

Hamile Yastığı Çözüm Mü?

Modern üreticiler, özel yastıklar sunarak kadınların hamilelik dönemini büyük bir rahatlıkla atlatmasına yardımcı oluyor. Hamilelik süreci boyunca kadının fizyolojik özellikleri dikkate alınarak yapılır ve rahat uyku uyumanızı sağlar.

Hamile Yastığı
Hamile Yastığı

Hamilelikte yatış pozisyonunu doğru şekilde alabilmeniz için iki yastık alıp birini karnınızın altına, diğerini dizlerinizin altına koyabilirsiniz.

Uyurken bacağınızı üzerine atmanıza izin veren, sağlığı iyileştiren ve bel ve karın bölgesindeki ana yükü hafifleten, muz şeklinde uzun bir yastık satın alabilirsiniz. Zaten hamileliğin son haftalarında, büyüyen göbek normal nefes almanıza izin vermediğinde, yastık rahat bir yarı oturma pozisyonu almanızı sağlayacaktır.

Hamile Bir Anne Günde Kaç Saat Uyumalı?

Uyku söz konusu olduğunda, yetişkinlere her gece 7 ila 9 saat uyumaları tavsiye edilse de yeterince uyumak ve tazelenmiş hissetmek için gereken belli bir süre yoktur. Bazı insanlar güne dinç başlamak için daha az uykuya ihtiyaç duyarken bazıları ise daha fazla zamana ihtiyaç duyar. Vücudunuzu tanımalı ve ona rehberlik etmelisiniz. Her zamankinden daha yorgun hissediyorsanız ve gün içinde uykuya dalıyorsanız, muhtemelen daha fazla uykuya ihtiyacınız vardır. Vücudunuzun ihtiyaç duyduğu kadar dinlenmeye çalışın.

Hamilelikte İyi Uykunun İpuçları

Sağlıklı bir uyku uyumak için bu ipuçlarını izleyebilirsiniz.

 • Sık idrara çıkmayı önlemek için gün boyunca daha fazla ve uykudan önce daha az su (veya sıvı) için.
 • Yoga, nefes egzersizleri ve meditasyon gibi gevşeme teknikleri stresinizi azaltabilir ve uyku bozukluklarını azaltabilir.
 • Ekstra destek için tam vücut hamilelik yastıkları ve destekleyici yastıklar kullanın. Kendinizi rahat hissetmenizi sağlayabilir ve uykunuzu iyileştirebilirler.
 • Mide yanmasına neden olabileceği ve uykunuzu bölebileceği için baharatlı veya kızarmış yiyecekler yemeyin.
 • Mide bulantısını önlemek için kraker veya simit gibi bazı atıştırmalıklarınız olabilir. Bu aynı zamanda gece yarısı açlığınızı da azaltabilir.
 • Yatmadan önce rahatlatıcı ve yatıştırıcı bir müzik dinleyin. Stresinizi azaltabilir ve daha iyi uyumanıza yardımcı olabilir.
 • Yatmadan birkaç dakika önce ılık bir duş alın. Gerilmiş sinirleri yatıştırır ve uykuyu iyileştirir. Partnerinizden size masaj yapmasını isteyin.

Hamilelikte yatış pozisyonu her ne kadar siz ve bebek için önem arz etse de bu süreçte psikolojik olarak kendinizi iyi hissetmek de bir o kadar önemlidir. Doğum süreci ve bebeğinize ilk hafta bakımları çok fazla enerji gerektirecek, bu yüzden iyi şanslar ve derin uykular!

Merhaba! Anne, bebek ve çocuk gelişimi konusundaki merakımı paylaşan bir yazarım. Deneyimimle içerikler üreterek, ebeveynlere kılavuzluk etmeyi ve birlikte büyümeyi amaçlıyorum. Keşfedin, öğrenin ve birlikte büyüyelim! ?✨

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir