Çocuklarda Hemanjiyom Nedenleri ve Tedavisi
 1. Anasayfa
 2. Bebek Hastalıkları

Çocuklarda Hemanjiyom Nedenleri ve Tedavisi

Çocuklarda hemanjiyom nedenleri, çocuklarda belirtileri nelerdir, hemanjiyom tümörler neden oluşur, hemanjiyom tümörlerin önlenmesi.

0

İçeriğimizde çocuklarda sık rastlanabilecek hemanjiyom nedenleri ve tedavisi hakkında bilgi vereceğiz. Sizin de çocuklarınız varsa Çocuklarda hemanjiyom konusunda bilgi sahibi olmak birçok sorunu, ortaya çıkmadan çözecektir. Tıp dilinde Hemangioma olarak bilinen hemanjiom bening tümördür ve tıbbi olarak nedeni bilinmemektedir. Çocuklarda sık olarak göğüs ve boyun bölgelerinde görülen çocuklarda hemanjiyom konusunda daha fazla bilgi için içeriğimizi okumaya devam edin.

thumbnail
Önerilen Yazı
Bebeklerde Üfürüm Nedir? Üfürüm Belirtileri Nelerdir?

Çocuklarda Hemanjiyom Belirtileri nelerdir?

Farklı renklerde ortaya çıkan yumuşak doku tümörleri bazı çocuklarda küçük yapılar halinde olabiliyorken bazı çocuklarda daha büyük çaplı olabiliyorlar. Bu tümörler vücudun herhangi bir yerinde ortaya çıkabiliyor. Bu tümörler şekil-estetik bozukluğuna yol açabiliyor anne ve çocuklar için ürkütücü olabiliyorlar. Ancak korkulacak bir durum yoktur. Çünkü bu tümörler tamamen iyi huyludur ve kontrolsüz çoğalma gibi tehlikeli durum arz etmezler. Ancak bazen iç organlarda da ortaya çıkarlar ki mesela karaciğerde böyle tümörler olabiliyor. Erken yaşlarda da pek fark edilmezler tesadüfen çocuklarda ultrason yapılarak görülebilirler. İç organlarda belli bir süreçte büyüme gösteren hemanjiyom tümörler daha sonra büyümeyi durdururlar ve bu da hayati bir tehlike oluşturmaz.

Deride görülen bu tümörler saç derisinde yüz bölgesinde göz kapaklarında sırtta ortaya çıkabilirler. Çapları ortalama olarak 12 mm olmaktadır. Daha küçük olanları ise 1-3 mm arasındadır. Cilt yüzeyinde bulunanlar belirli sınırlar içindedir. 

Hemanjiyom tümörler bazen de sinirlere bulaşabiliyorlar ve 1 yaşına kadar çocuklarda ortaya çıkabiliyorlar. Genelde hemanjiyom tümörler görülen çocukların yüzde 93’ü basit görünüme sahiptir. Şimdi gelelim annelerin en çok merak ettiği konuya… Hemanjiyom tümörler neden oluşuyor ve anneler bundan korkmalı mı? 

Çocuklarda hemanjiyom nedenleri, çocuklarda belirtileri nelerdir, hemanjiyom tümörler neden oluşur, hemanjiyom tümörlerin önlenmesi
Çocuklarda hemanjiyom nedenleri, çocuklarda belirtileri nelerdir, hemanjiyom tümörler neden oluşur, hemanjiyom tümörlerin önlenmesi.

Hemanjiyom Tümörler Neden Oluşur?

Bazı türleri kendi kendine iyileşir ve tedavi gerektirmez iken bazıları gerçekten tedavi gerektirebilir. Ancak annelerin korkmasına gerek yoktur çünkü istatistikler gösteriyor ki hemanjiyom tümörlerin yüzde 93’ü zararsızdır. Annelere bu konuda düşen şey; annelerin çocuklarını doktora götürmesi ve durumun sorunsuz olduğundan emin olmasıdır. Bu tümörlerin neden ortaya çıktığı kesin olarak bilinmediği için tıp bu sorunun nedenini genetik faktörlere bağlıyor. Doğumdan sonraki ilk 1 ay içinde bu tümörler gelişiyor ve sonra gelişimleri duruyor. En büyük suçlunun da hormonal değişimler olduğu yönünde güçlü bir inanç söz konusudur değerli anneler… Şimdi diğer hemanjiyom tümörlerin nedenlerine bakalım: 

 • Annelerin hamile iken ağır ilaçlar alması
 • Çoğul gebelik
 • Plasentada çıkan yapı bozuklukları 
 • Plasentanın travmatizasyonu

Bebeklerde hemanjiyom tümörlerin bazıları sanki bebek elini salça kavanozuna batırmış gibi kırmızı bir katman şeklinde olabiliyor ve anneler bundan çok korkuyor. Bu durum çocuk 5 yaşına gelene kadar kendi kendine geçmektedir ama geçmezse olabilecekler şunlardır: 

 • Kozmetik etki ciddi ise cerrahi yöntem
 • Kriyoterapi
 • Cildin üst tabakasının çıkarılması 
 • Lazer tedavisi
 • Hormon tedavisi
 • Radyasyon terapisi

Hemanjiyom Tümörlerin Önlenmesi 

Sağlıklı bir hamilelik dönemi geçirmek gerekiyor. Anneler, hamile oldukları dönemlerde, daha titiz beslenmeli, rastgele ilaç almamalılar. Hamilelik süresinde gerekli beslenme ve egzersiz kurallarına uymalılar. Gerisi zaten doktorların dediği gibi genetik bir süreç olacak. Anne elinden gelen titizliği ve özeni gösterdikten sonra bu tümörler ortaya çıkarsa, iyi huylu olduklarından dolayı endişeye gerek görülmemektedir. Çünkü istatistiklere göre hemanjiyom tümörlerin çok azı tehlike arz ediyor diğerleri kendi kendine spontane olarak iyileşiyor. Özetle annelerin hemanjiyom tümörleri engellemesi için yapabileceği tek şey hamilelik sürecinde dikkatli olmalarıdır

hemanjiyom tümörlerin ve buna benzer istenmeyen sorunların ortaya çıkmasını engellemek için, hamilelikte 

 • sık sık doktor muayenesi
 • iyi beslenme
 • egzersiz yapma
 • morali yüksek tutma
 • sigara- alkol ve ilaç kullanmama

gibi kurallara uymak gerekiyor. Hemangioma tümörlerinin ortaya çıkmasını engellemek için, anne adaylarına düşen görev; sağlıklı bir hamilelik süreci geçirmektir. Tıbbi olarak Hemangioma tümörlerinin nedeni tam olarak bilinmediğinden dolayı bu tümörlerin engellenmesi için yapılacaklar da belirsizdir. En uygun yol, doktorunuzun direktifleri doğrultusunda hareket etmektir. Hemanjiyom tümörleri bebeklerde ciltte ve iç organlarda ( karaciğerde) çıkabilmektedir. İç organlarda çıkabilecek hemanjiyom tümörleri görmek ve takip etmek için ultrason yeterli oluyor. Çocuklarda 5 yaşına kadar hemanjiyom tümörler kendi kendine gelişimi durdurup zararsız olarak kalmaya devam ederler. Ciltte oluşacak hemanjiyom tümörleri için ciddi estetik sorunlar yoksa ameliyata gerek kalmaz.

İçeriklerimize mobil uygulamalarımız ile anında ulaşın!

android app

Merhaba! Anne, bebek ve çocuk gelişimi konusundaki merakımı paylaşan bir yazarım. Deneyimimle içerikler üreterek, ebeveynlere kılavuzluk etmeyi ve birlikte büyümeyi amaçlıyorum. Keşfedin, öğrenin ve birlikte büyüyelim! 🌱✨

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir