Bebekler için Uyku Şurubu İsimleri – 6 Öneri
 1. Anasayfa
 2. Bebek Sağlığı

Bebekler için Uyku Şurubu - 6 Öneri

Bebekler için Uyku Şurubu

0

Bebekler için uyku şurubu isimleri nelerdir? Diye araştırma yapıyorsanız, çocuğunuza kendi kendinize ilaç vermekten uzak durmanız gerektiğini bilmelisiniz. Zira bebekler, -özellikle yenidoğanlar- son derece savunmasızdır. Dolayısıyla en hafif ilaç, hatta herhangi bir yiyecek bile sağlığını olumsuz etkileyebilir.

Her bebeğin vücut yapısı, uykusuzluğunun sebebi farklı olduğu için doktora sormadan bir tedavi uygulamanız önerilmez. Aksi takdirde kullandığınız ilaçlar; döküntü, kaşıntı, mide bulantısı, kusma ve ishal gibi sorunlara yol açabilir. Öte yandan uyku problemine çözüm bulmak isterken uykusuzluğu daha da artabilir.

Bebeklere Uyku Şurubu:

Uykuya dalmakta güçlük çekmek veya gece uykusunun sık sık bölünmesi bebeklerde yaygın görülen bir durumdur. Bunun için çoğu anne-baba, hemen bebeklere uyku şurubu vermeyi tercih eder.

Oysa önce ilaçsız yöntemleri denemek, sonuç alınamıyorsa hekimin önerilerine göre hareket etmek gerekir. İnternette okuyacağınız yorumlar size bu hususta yalnız fikir verebilir. Fakat bunlara bakarak bebeğinize doktor onayı olmaksızın ilaç vermekten kaçınmalısınız.

Bir bebeğe iyi gelen ilaç herkeste aynı etkiyi gösterecek diye bir şey yoktur. Canınızdan çok sevdiğiniz evladınızın sağlığını tehlikeye atmak istemiyorsanız bu konuda hassasiyet göstermeniz lâzımdır.

Hatırlatmalarımızı yaptıktan sonra, bebeklere uyku şurubu arayanlar için şu alternatifleri sıralayabiliriz:

 1. Atarax,
 2. Melila Uyku Damlası,
 3. Unadix,
 4. Spiraks,
 5. Night Damla,
 6. İnfantum Infanium Good Night.

Bebekler için Uyku İlacı:

Uyku, bebeklerin en önemli ihtiyaçlarından biridir. Büyüme ve gelişimin sağlıklı devam edebilmesi için bebeklerin gece ve gündüz uykularını düzenli uyumaları şarttır.

Ne var ki bazen bebekler uyumakta veya sürdürmekte zorlanır. Kimi zaman ise uyku saatlerinde anormal değişiklikler yaşanır.

Bu durumda ise bebekler için uyku ilacı alternatifleri devreye girer. Fakat yukarıda da belirttiğimiz gibi, bunların doktor bilgisi dâhilinde kullanılmaları elzemdir. Yoksa bebeğinizin uyku sorununu çözüme kavuşturmak isterken farklı rahatsızlıklara sebebiyet vermeniz muhtemeldir.

Gece uyumayan bebekler için ilaç: Kimi bebeklerde hiçbir yöntem fayda etmez ve bu durumda tek çare olarak, uyku ilacından faydalanmak kalır. Hekim gözetiminde kısa süreli kullanılacak bebek uyku şurubu zararları olmayacaktır.

Zaten direkt olarak bebeklere uyku ilacı verilmez. Onun yerine, yan etkisi uyku yapmak olan ilaçlar kullanılır. Örneğin, kaşıntı ilacı bunlardan biridir. Bu ilaç histamin reseptörlerini bloke ederek etki gösterir. Bunun sonucunda ise ilacın yan etkisi olarak uykuya eğilim artar.

Bu kapsamda küçük yaştaki çocuklar için uyku ilacı için, uyku etkisini sağlamak adına antihistaminik ilaçlardan yararlanılır. Eğer daha ciddi bir problem mevcutsa kloral hidrat veya farklı bir etken maddeye sahip ilaçlar da tercih edilebilir.

Bebekler için Uyku Şurubu:

Sizin için; Kadınlar Kulübü, Anneysen ve benzeri popüler platformların forum bölümünü inceleyerek annelerin tecrübelerini bir araya getirdik. Bebeklere uyku ilacı verilir mi? Diye düşünüyorsanız, bu yorumların size yol göstereceğini umuyoruz.

Yalnız söz konusu ürünleri kullanan annelerin deneyimlerini sadece ek bilgi amacıyla aktarıyoruz. Bunlardan hangisinin bebeğinize iyi gelip gelmeyeceğine karar verecek kişi doktorunuzdur. Onun iznini almadan ilaç tedavisine başlamayınız.

Uyku ilacı isimleri:

Melila Uyku Damlası:

Oral yol ile uygulanan bu damla, bebeklerin uykusunu düzene sokar. Etkili ve zararsız içeriği sayesinde ebeveynlerin tercih listesinde gönül rahatlığıyla yer verdiği bu ürün, bitkisel bir formüle sahiptir.

Ancak bebeğin ayına göre farklı dozlarda uygulanması gerekir. Yaş aralığı doğrultusunda önerilen kullanım miktarları ise şöyledir:

 • 0-4 Ay: Her gün 2 damla,
 • 4-8 Ay: Günlük 3 damla,
 • 8-12 Ay: günde 4 damla,
 • 1-4 Yaş Arası: günde 5 damla.

Melila Uyku Damlası Kullananların Yorumları:

Çocuğunun uyku problemi için bu ilaca başvuran ve olumlu sonuç alan kişilerden bazılarının görüşleri şu şekildedir:

 • Oğlum Melila uyku damlasından çok fayda gördü. Sabaha kadar gözünü kırpmayan çocuk şimdi mışıl mışıl uyuyor, şükürler olsun.
 • Arkadaşlar bu damlayı, bebeğiniz yatmadan 40-45 dakika önce vermelisiniz. Doktorumuz bize böyle tavsiye etmişti. Birkaç gün kullandık ve işe yaradı.
 • Melila, reçetesiz olarak satılan bir damla. 1 buçuk yaşındaki kızımın bir türlü geçmek bilmeyen uyku sorununu bıçak gibi kesti.

Atarax:

Uyku düzenini kontrol altına almaya yardımcı bir diğer ilaç ise Atarax olarak karşımıza çıkar. Bebeklere uyku ilacı olarak büyük rağbet gören Atarax, alerji için uygulanan bir tedavidir.

Hap formu da mevcuttur. Şurup hâli 1-5 yaş aralığındaki çocuklar için uygundur. Sakinleştirme ve uyku getirme ise ilacın yan etkisidir.

Fakat uyuşturucu, bayıltıcı bir tesiri bulunmaz. İçer içmez hemen uyutan bir ilaç değildir. Sinir sistemini yatıştırarak uykuya dalmayı kolaylaştırır.

Bebeklerde Atarax Kullananların Yorumları:

Tercihini bu şuruptan yana yapan ebeveynlerin bazı değerlendirmeleri ise şunlardır:

 • Kızım 15 aylık. Birkaç ay önce alerji şikâyeti için doktorumuz Atarax reçete etmişti. Şimdi uyku problemi baş gösterdi ve yine Atarax kullanıyoruz. Şu âna kadar yan etkisini görmedik. Şifalı geldi yavruma.
 • Bu ilaç sayesinde oğlumun gece uykusu düzene girmeye başladı. Ne yapsak uyutamıyorduk, Atarax Hızır gibi yetişti.
 • Ben bu şurubu kızıma yarım ölçek veriyorum. 1 haftadır etkisini göremedim ama umarım iyi gelir.

Bebeklere Uyku İlacı Yerine Ne Kullanılmalı?

Miniğinizin gece boyu deliksiz uyuyabilmesi, fiziksel ve mental sağlığı için çok önemlidir. Uykusu devamlı kesintiye uğrayan bebeklerin gün içinde halsiz, isteksiz ve huysuz olması kaçınılmazdır.

Hemen ilaca başvurmadan evvel aşağıda sıralayacağımız basit ancak etkili yöntemleri denemek de işinize yarayabilir.

Bebeklere uyku şurubu yerine ne verilebilir? Bebeğim uyumuyor, ne yapmalıyım? Diye merak ediyorsanız, işte güvenle değerlendirebileceğiniz bazı seçenekler:

 1. Yattığı odanın karanlık ve loş olmasına dikkat edin. (Sabahleyin ise aydınlık bir ortamda bulunmasına özen gösterin ki, gece-gündüz algısı gelişebilsin.)
 2. Ilık bir bebek banyosu yaptırın. Daha sonra zeytinyağıyla nazikçe masaj uygulayın.
 3. Kundaklamayı da tercih edebilirsiniz. Bu, bebeğinize kendini güvende hissettirir ve mayışıp uyumasına yardımcı olur. Ancak bunu yaparken vücudunu sıkmayın, yarım kundak modelini tercih edin. Böylece hareketleri kısıtlanmayacak ve rahatsızlık duymayacaktır.
 4. Elektrik süpürgesi, kurutma makinesi gibi cihazların sesleri beyaz gürültü olarak adlandırılır. Bunlar bebekleri rahatlatır ve anne karnındaki ortamı hatırlatır. Bunun sonucunda uykuya geçmesi daha kolay olur.

Bebekler için uyku şurubu isimleri ve etkileri hakkında aklınıza takılan bir şeyler kaldıysa, yorumlar bölümünden bize ulaşabilirsiniz.

Merhaba! Anne, bebek ve çocuk gelişimi konusundaki merakımı paylaşan bir yazarım. Deneyimimle içerikler üreterek, ebeveynlere kılavuzluk etmeyi ve birlikte büyümeyi amaçlıyorum. Keşfedin, öğrenin ve birlikte büyüyelim! ?✨

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir