Prostata İyi Gelen Besinler Nedir? 10 besin
  1. Anasayfa
  2. Erkek Hastalıkları

Prostata İyi Gelen Besinler Nedir?

Prostata iyi gelen besinler nedir, prostat hastalığında bitkisel destekleyici kullanmak, prostat hastalığında dikkat edilmesi gerekenler.

0

Prostata iyi gelen besinler nelerdir, prostat erkek sağlık sorunlarından genellikle görülen hastalıktır. Hayat kalitesini düşüren bu hastalık yaş ilerlemesiyle birlikte süreç büyütmektedir. Prostat iyi huylu ve kötü huylu olarak ikiye ayrılmaktadır. Kötü huylu olan prostat tümör oluşarak prostat kanseri olarak adlandırılmaktadır. Prostat sağlığı içi bazı besinler sağlayarak süreci daha rahat atlatabilirsiniz. Prostat sağlığına iyi gelen besinler şu şekilde sıralanmaktadır;

Su: İnsan hayati için en önemli besin sudur. Suyu günlük önerilen miktarda kullanmanız gerekir. Yaklaşık olarak 1.5-2 litre asında su içmek bünyenizi ve prostatı rahatlatmaktadır. Vücudu daha bakımlı hale getirerek alışkanlık sağlayın. Tavsiye olarak telefonunuza aplikasyon kurarak su içme hatırlatıcısı kurarak gündelik hayatta unutmadan su ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

Isırgan Otu: Prostat bezi büyümesini azaltır. Doğal idrar sökücü niteliği bulunmaktadır. Kullanımı olarak bir bardak sıcak suya bir çay kaşığı kurutulmuş ısırgan yaprağı katın. Demlenmesini 10 dakika boyunca bekletin ve süzme işlemi gerçekleştirin. Isırgan otu çayı günde iki veya üç kez içebilirsiniz. Özel olarak da ısırgan otu takviyesi de alabilirsiniz. Uygun doz olarak 300mg olarak seçebilirsiniz. Doktorunuza danışarak en doğru dozu belirleyebilirsiniz.

Mısır Püskülü: İdrar sökücü özelliği vardır. Prostat büyümesinde belirtileri yok eder ve rahatlatır. Hazırlanışı dört bardak suyun içerisinde altı adet mısır püskülü koyun. Yaptığınız karışımı on dakika boyunca kaynatıp ısıtın. Günde üç öğün olarak içebilirsiniz. Diğer yöntem olarak on beş damla mısır püskülünü suya damlatmanız olacaktır. Bu karışım da günlük kullanım için uygun sayılmaktadır.

Elma Sirkesi: Elma sirkesi şişmiş prostatı indirmeye yardımcı olarak sıkılaştırır. İdrar yolu enfeksiyonu gidererek olası hastalıkları gidermektedir. Ayrıca kilolu olan birey için kilo verme işlemini de hızlandırır. Kullanımı bir bardak suya bir çorba kaşığı elma sirkesi ve bir çorba kaşığı bal katarak günde iki defa içebilirsiniz. 

Kabak Çekirdeği: Kabak çekirdeği prostatın boyutunu küçülten besin kaynağıdır. Günde bir avuç kabak çekirdeği yiyerek prostat hastalığından korunabilirsiniz. Başka bir seçenek olarak bir avuç ezilmiş kabak çekirdeğini büyük fincana koyun. Fincanın içerisine kaynamış su dökün. Karışım soğumasıyla birlikte süzme işlemi gerçekleştirin. Haftada bir kez bu karışımı içebilirsiniz.

Yeşil Çay: Antioksidan içeren yeşil çay prostatla ile mücadele eder. Bazı virüs ve bakterileri yok eden besin bağışıklık sistemini de güçlendirmektedir. Günde yaklaşık olarak 3 adet yeşil çay tüketebilirsiniz. Düzenli kullanım sonrasında rahatlama etkisi de sağlayacaktır.

Domates, Havuç ve Greyfurt: Besin üçlüsü kanserli hücreli yüzde 18 oranında azaltarak vücut direncini sağladığı gözlenmiştir. Domates likopen bolca bulunarak kanseri önleyici görevi görmektedir.

Tam Tahıllar: Tahıllı besinler kişide kabızlıktan korumaktadır. Prostat kanseri yaşayan kişiler en büyük şikayetleri de kabızlık yaşamalarıdır. İdrar çıkışına yardımcı olarak bünyeyi rahatlatmaktadır.

Selenyum: Yumurta, sarımsak, meyve, sebze ve deniz ürünlerinde selenyum miktarı oldukça fazladır. Prostat kanserine yüzde 50 azaltarak kişiyi hastalıktan korumaktadır.

Meyveler: İçerisinde antioksidan bulunan besinler prostat kanserini önleyici etkisi bulunur. Antioksidan içeren meyveler listesi kiraz, çilek, greyfurt, portakal, papaya, kavun, mango, kavun, kivi, erik, karpuz ve üzümdür.

Prostat Hastalığında Bitkisel Destekleyici Kullanmak

Prostat hastalığıyla uğraşan bireyler dengeli beslenme yapması gerekir. Ekstra olarak bitkisel destekleyiciler kullanmak da süreci daha çok hafiflemesini sağlar. Bağışıklık sistemini güçlendiren destekleyiciler kullanarak riskleri azaltabilirsiniz.

Prostata iyi gelen besinler nedir, prostat hastalığında bitkisel destekleyici kullanmak, prostat hastalığında dikkat edilmesi gerekenler
Prostata iyi gelen besinler nedir, prostat hastalığında bitkisel destekleyici kullanmak, prostat hastalığında dikkat edilmesi gerekenler

Prostat Hastalığında Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Düzenli tuvalete gitmeyi sağlayın. Sürekli olarak tuvalete gitmek bıkkınlık hissiyatı verse de süreç için en iyi çözüm yoludur.
  • İdrarınız geldiğinizde tutmayın direk olarak tuvalete gidin. Bu dönem içerisinde prostata zarar verebilecek durumdur.
  • Tek seferde yüksek sıvı içmeyin. Yüksek sıvı içmek sizi tuvalete direk yönlendirecektir. Ara ara içme sağlayarak kontrollü şekilde için.
  • Prostatı yenebilmek için kulaktan dolma ilaçları kullanmayın. Doktora danışarak size uygun ilaçları vermenizi sağlayın. İlaçların yan etki sağlıyorsa değiştirilmesini talep edebilirsiniz.
  • Soğuk havalarda prostatınız daha etkin gözükebilir. Bu tür etkilerden korunmak için daha sıkı giyinilmesini sağlayarak sıcak tutan kıyafetler giymeniz gerekir.
  • Düzenli beslenme sağlayarak bağışıklık sistemini güçlendirin. Sindirim ve bağırsakları çalıştıran besinler süreci daha rahat hale getirmektedir.
  • Çok fazla acı koymadan yemeklerinizi yiyin. Acıyı seven bir kişi iseniz azaltarak durumu rahatlamaya çalışın. Prostatı tetikleyen durumlardan biridir. 

İçeriklerimize mobil uygulamalarımız ile anında ulaşın!

android app

Merhaba! Anne, bebek ve çocuk gelişimi konusundaki merakımı paylaşan bir yazarım. Deneyimimle içerikler üreterek, ebeveynlere kılavuzluk etmeyi ve birlikte büyümeyi amaçlıyorum. Keşfedin, öğrenin ve birlikte büyüyelim! ?✨

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir