Yenidoğan Bebek Kıyafet Seçimi Nasıl Olmalıdır?
 1. Anasayfa
 2. Eğlence

Yenidoğan Bebek Kıyafet Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Yenidoğan bebek kıyafet seçimi nasıl olmalıdır, yeni doğan bebeklerde kıyafet önemi, yeni doğan bebek kıyafeti seçerken dikkat edilmesi gerekenler.

0

Yenidoğan bebek kıyafet seçimi nasıl olmalıdır, anne hamile olduğunu öğrendiğinden itibaren bebek alışveriş yapılmaktadır. Cinsiyetini öğrendikten sonra ona göre yenidoğan bebek kıyafet seçimi de başlar. İhtiyaç listesine göre bebeğin ürünleri başlanmasıyla ayrı bir heyecan duyulur. Yenidoğan bebekler için kıyafet seçimi de oldukça önemlidir.

Yenidoğan Bebek Kıyafetlerinin Önemi Nedir?

Yenidoğan bebek kıyafet seçiminde cinsiyete göre farklı tasarımlar bulunmaktadır. Bebekler doğduklarında ciltleri oldukça hassastır. Bu yüzden kıyafet seçimleri de titizlikle türüne göre seçilerek alınmalıdır. Bebek cildine temas eden kumaşlarla yapılan giysiler alınmalıdır. Uygun olunmayan kıyafet alınırsa bebek cildi tahriş olabilir.

Yenidoğan Bebek Kıyafet Seçiminde Nelere Dikkat Edilmelidir?

 • Yenidoğan kıyafet seçiminde boy ve beden önemlidir. Bebeğin içerisine rahat sığabileceği şekilde kıyafet alınmalıdır. Uzun ve bol olarak kıyafet bebeğin daha rahat hareket etmesini sağlar.
 • Giysilerin yaka, kol, bacak, bel bölümleri sıkmaması gerekmektedir. Çorap ve eldivenlerde rahat olmalıdır.
 • Tekstil ürünlerindeki kullanılan kumaşa dikkat edilmesi gerekmektedir. Tavsiye edilen kumaş türü doğal kumaştan yapılan pamuklu ve yumuşak doku olması gerekmektedir. Aile bütçesi yetiyorsa ebeveynler organik kumaştan yapılan ürünleri tercih edebilirler.
 • Kıyafet seçiminde tulum seçilirken yakası rahat bir şekilde olan, omuzdan veya önden çıtçıtlı modeller seçilmelidir.
 • Yıkandığında çekmeyen, boya çıkarmayan ürünler tercih edilmelidir. Kaliteli kıyafetlerde bu tür durumlar yaşanmaz. Tekstil ürünlerindeki kıyafetler belge almış ürünlerden alınırsa ilerisi için daha kullanışlı olacaktır.
 • Kıyafet de sırt bölgesinde etiket olup olmadığına dikkat edin. Dikiş kısımları sağlam olup olmadığına akın. Etiket kısmı bulunuyorsa kesmeniz gerekmektedir. Bebek sırt bölgesinde etiket yüzünden rahatsız olarak ağlayabilir.
 • Yenidoğan kıyafet seçimlerinde bebeğin kilosuna göre seçim yapılmalıdır. Bebekler ilk doğduğundan itibaren çok hızlı büyümektedir. Kısa zaman içerisinde aldığınız ürünlerde bebek sığmayabilir. Seçim yaparken ileriye yönelik kıyafet seçimleri de yapabilirsiniz.
 • Yenidoğan kıyafet seçimi içerisinde ekstra aksesuarlı ürünleri almayın. Bu aksesuarlar arasında pelüş ve tüylü olması durumu rahatsızlık verebilir. Hatta tüylü ürünlerde bebeğin küçük parçaları yutmasına neden olabilir. Nefes alma zorluğu ve alerji kapması gibi ciddi sorunlarla karşılaşabilirsiniz.
 • Kıyafet seçimlerinde ipli giysiler seçilmemelidir. İpler fark etmediğiniz zaman el veya ayak parmaklarına dolanmasına neden olabilir. Süre. İçerisinde kan akışı engellenmesine ve bebeğin zarar görmesine neden olur.
 • Bebek kıyafetleri alındıktan sonra 60 derecede yıkandıktan sonra ütülenip hazır edilmelidir.
 • Ebeveynler bu süreç içerisinde bebeğin ilk ay alışverişinde fazla almak yerine ileriye yönelik seçimler yaparak bütçesini koruyabilir. Bebek ilk ayında hızlı büyüme yapacağından dolayı aldığınız kıyafetler uymayacaktır. İleriye yönelik almanızla birlikte daha rahat kıyafet seçimi yapabilirsiniz.
Yenidoğan bebek kıyafet seçimi nasıl olmalıdır, yeni doğan bebeklerde kıyafet önemi, yeni doğan bebek kıyafeti seçerken dikkat edilmesi gerekenler
Yenidoğan bebek kıyafet seçimi nasıl olmalıdır, yeni doğan bebeklerde kıyafet önemi, yeni doğan bebek kıyafeti seçerken dikkat edilmesi gerekenler

Yenidoğan Bebek Kıyafet Seçimleri Kaç Tane Olmalıdır?

Yenidoğan bebek kıyafet seçimlerinde 4-5 adet body yeterli olacaktır. Seçilen türlerde iki tanesi yeni doğan diğer seçimler ise 0-3 ay arasında yer almalıdır. Bebeğin göbek bağı düşme sürecine kadar da tişört alınması gerekmektedir. Pijama olarak 4-5 adet alınması süreci rahatlatır. Kış aylarında olan bebek içinde ayaklarının kapalı olan modelleri de seçebilirsiniz. Uyku tulumu ve battaniye 2-3 adet alınması tercih edilmektedir.

Zıbın tercihi 2-3 adet alınabilir. Tulumlar bebekleri sıcak tuttuğundan dolayı ayakları kapalı olanlar tercih edilmektedir. Yenidoğan bebeklerde 5 adet almanız yeterli olacaktır. Eldiven seçimi de ilk zamanlarda çok yarayacağı için 5-6 adet alınabilir. Patikler için de 3-4 adet patik almanız yedekli çalışmanızı sağlayacaktır. Kıyafet tasarımları olarak kendi zevkinize göre seçebilirsiniz. 

Farklı renkler de seçim yaparsanız yıkamasını ona göre ayarlamanız gerekecektir. Ayrıca çekmeye dayanıklı kıyafet seçimi yapmanız gerekmektedir. Yenidoğan kıyafetlerinde bir ay sonra kullanamayacağınız dolayı seçimleri minimum tutmakta faydası bulunmaktadır.

Bir ay sonrasında 1-3 aylık seçimler sağlayarak yeni kıyafetler alabilirsiniz. Yeni doğan kıyafetlerde genellikle 3 kiloya kadar uygun olmaktadır. Aile bütçenize göre seçimler yaparak durumu sağlayabilirsiniz. Bebek doğmadan önce hazırlamanız sizi daha çok rahatlatacaktır. Hamilelik zamanında alışveriş yapmanız stresinizi bir nevi daha da azaltacaktır.

Yenidoğan Bebek Kıyafetinde Hangi Deterjan Kullanılmalı?

Yenidoğan bebek kıyafetlerinde deterjan seçimi yaparken kokusuz, kimyasal içermeyen, renksiz, parfüm içermemesi dikkat edilecek özelliklerdir. Ciltleri hassas olduğundan dolayı güzel kokması için alınan deterjan bebeğe zarar verebilir. İlk aylarında tek tek yıkamak yerine toplu şekilde yıkamanız da daha yararlı olacaktır.

İçeriklerimize mobil uygulamalarımız ile anında ulaşın!

android app

Merhaba! Anne, bebek ve çocuk gelişimi konusundaki merakımı paylaşan bir yazarım. Deneyimimle içerikler üreterek, ebeveynlere kılavuzluk etmeyi ve birlikte büyümeyi amaçlıyorum. Keşfedin, öğrenin ve birlikte büyüyelim! ?✨

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir