Bebekler Ezan Sesine Neden Ağlar?
  1. Anasayfa
  2. Bebek Psikolojisi

Bebekler Ezan Sesine Neden Ağlar?

0

Bebekleri ağlatan nedenlerden birine cevap bulacağınız içeriğimizde, bebekler ezan sesinden neden korkar sorusunun cevabını öğrenebilirsiniz.  Bebekler çok sevimlidir ancak henüz konuşamadıkları için bazı sorunlarına çözüm bulmakta zorluk çekebilirsiniz.

Bebeklerin henüz ortam duyarlılığı normal bir yetişkin gibi gelişmemiştir. Bu yüzden duyu organlarıyla hissettiklerine karşı aşırı hassas olabilmektedir. Bebeklerin melek gibi sabi olmasına rağmen ezan sesini duyduklarında ağlamaları ve huysuzlukları olabiliyor.

Bebekler Ezan Sesinden Korkar Mı?

Peki, bebekler ezan sesine neden ağlar? Vakit fark etmeksizin ezan okunduğu anda korkarak ağlayan bir bebekle karşılaşmanız aslında oldukça doğaldır.

Bebeklerin işitsel duyarlılığı yüksek olduğu için birden okunan ezan sesini farklı bir olay olarak algılayıp refleks olarak ağlamaktadır. Yani oyun oynayan, neşeli ve gülen bir bebeğin; ezan okunduğu esnada bu tepkileri vermesi oldukça doğaldır.

Bu durumun ne ezanı sevmemesiyle ne de ezandan korkmasıyla bir alakası yoktur. Aynı şekilde birden sesli bir olayla karşılaştığında korkarak ağlamaya başlayacaktır. Annelerin bu konuda endişelenmemesi gerekir.

Ezan Sesinden Korkan Bebek İçin Çözüm Yolları

  • Ezan sesini bebek için oyunlaştırabilirsiniz. Örneğin, ezan okunurken bebeğinize amin diyerek yüzünüzü ellerinizle açıp kapatabilirsiniz.
  • Ezan sesine alışması için gün içinde çok yüksek olmayan bir sesle bebeğinize ezan sesi dinletebilirsiniz.
  • Ezan okuduğunda kucağınıza alıp balkona ya da pencere kenarına gidebilirsiniz. Her ezan vakti bunu tekrarlarsınız bebeğiniz ezan sesine alışacaktır.
  • Bildiğiniz duaları bebeğinize okuyabilirsiniz.
  • Ezan okunduğu esnada çizgi film açarak dikkatini dağıtabilirsiniz.
  • Bebeğinizi kucağınıza alıp ezanla beraber siz de ezanı sakinleştirici bir ses tonuyla okuyabilirsiniz.

Bebeklerin işitme duyusu tam olarak 2 aylıkken gelişmektedir. İkinci ayda ve daha büyük olan bebeğiniz için endişelenmeyiniz.

Sesleri duymakta ama ayırt etmekte zorlanan bebekler için ezan sesi gürültülü olan diğer sesler gibidir. Ezan korkuları ve bundan dolayı ağlamaları geçicidir.

Geçmeyen durumlar için ezan sesinden korkan bebek için çözüm yolları maddelerini uygulayabilirsiniz. İçeriğimizde, bebekler ezan sesine neden ağlar soruna alternatif cevapları sıraladık.Aklınızda bulunsun: bebeklerde diş ağrısına ne iyi gelir

Merhaba! Anne, bebek ve çocuk gelişimi konusundaki merakımı paylaşan bir yazarım. Deneyimimle içerikler üreterek, ebeveynlere kılavuzluk etmeyi ve birlikte büyümeyi amaçlıyorum. Keşfedin, öğrenin ve birlikte büyüyelim! ?✨

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir