Çocukların Neden Mastürbasyon Yaptığını Biliyor musun?
  1. Anasayfa
  2. Çocuk Davranış

Çocukların Neden Mastürbasyon Yaptığını Biliyor musun?

0

Çocuk mastürbasyon. Kimsenin konuşmak istemediği bir konu-özellikle kendi çocukları açısından. Yine de birçok ebeveyn için ortaya çıkan bir şey. Çocuğunuz ister genç ister genç olsun, çocuğunuzun mastürbasyonu keşfettiğini öğrendiğinizde yanıtınızı duraklatmak ve dikkate almak önemlidir.

Bu makalenin özü, birkaç basit fikirle biraz rehberlik sunmaktır:

  • hızlı eliminasyonda frenleri pompalayın,
  • mastürbasyonu neyin tetikleyebileceğine dikkat edin ve
  • akıllıca ve etkili bir yanıt planı geliştirin.

Mastürbasyonu ortadan kaldırma çabalarına dikkat edin

Çocuğumun mastürbasyon yapması neden mantıklı olsun ki?“Garip bir soru, değil mi? Mastürbasyonu keşfettiğimizde, “Onları nasıl durdurabilirim?

Mastürbasyonu ortadan kaldırma çabaları etkisiz olabilir ve hatta geri teperek istemeden daha fazla cinsel zorlama yaratabilir. Çocuklarımızın bize defalarca hatırlattığı gibi-onları kontrol edemeyiz! Yani elbette çocuğumuzun cinselliğini öylece ortadan kaldıramayız. Ve eğer yapabilseydik düzgün bir şekilde olgunlaşmazlardı.

Ancak bu, çocuğumuzun cinsel davranışını keşfettiğimizde hiçbir şey yapmadığımız anlamına gelmez. Bilgelikle cevap vermemiz gereken talepler:

  • tepkilerimizi duraklat,
  • istenmeyen bir gerçeğe bir an için tahammül edin,
  • en büyük değerlerimizi göz önünde bulundurun ve
  • sağlam (bazen zorlayıcı olsa da) bir eylem planı seçin.

Kontrol ve pasiflik arasında denge bulmak zor olabilir.

Davranışı neyin yönlendirebileceğini düşünerek akıllıca çözümler bulmaya başlayın. “Çocuğumun mastürbasyon yapması neden mantıklı olsun ki?

Çocukluk mastürbasyonunun 5 yaygın nedeni

Mastürbasyon için temel dürtüleri veya motivasyonları keşfetmek, size en iyi nasıl yanıt vereceğinizi bildirebilir. İşte mastürbasyonun 5 yaygın itici gücü:

1. Keşif

2. Gelişim

3. Başa çıkma

4. Zorlama

5. Travma işleme

Bu itici güçlerden bazıları (keşif, gelişme ve bazen başa çıkma) psikolojik veya gelişimsel açıdan normal ve problemsiz kabul edilir. Bazı ebeveynlerin sağlıklı mastürbasyona “izin verme ” sorunu yoktur. Diğerleri böyle bir şey olmadığına inanabilir. Her iki durumda da, bu bakış açıları, ortadan kalkacağını umduğunuz sorunu körüklemekten kaçınacak akıllıca bir yanıt formüle etmede faydalı olacaktır. 

1. Keşif

Çocuklar çevrelerindeki dünyayı keşfetmek için yaratılmıştır. Gençler ve yetişkinler de. Bir bebeğin baktığı ellerin kendilerine ait olduğunu keşfetmesi gibi! Ya da çocuklar hastalanmadan önce ne kadar dondurma alabileceklerini keşfederler. Balo için yeni bir kabarık saç modeli bulmak. Yüzme dersleri. Ve elbette “ ” vay, bu küçük şey çılgınca geliyor!”

Küçük çocukların hepsi olmasa da çoğu, özel kısımlarını ovalamanın zevkli olduğunu keşfedecektir. İster inanın ister inanmayın, rahimdeki fetüslerin bile cinsel organlarını uyardığı bilinmektedir.

Bazen kendini uyarma gerçekten harika hissettiren bir “vücut numarası” kadar basittir. Beden keşfi doğaldır ve başka sorunlar onunla karışmadıkça (aşağıda açıklandığı gibi) gelecekteki sorunlara yol açtığı gösterilmemiştir. 

2. Gelişim

Zamanla, kendini uyarma, cinsiyet, maneviyat, ilişkiler ve insanlık gibi daha büyük fikirlerle bağlantılı olmaya başlayabilir. Çocuklar neyin uygun ve neyin uygun olmadığı, zararlı ve “normal” olduğu konusunda daha fazla farkındalık kazanacaklardır.”

Cinsel gelişim açısından mastürbasyon, kişinin gelişen cinsel doğasını ifade etmenin sorunlu olmayan bir yolu olabilir. Benlik, cinsiyet ve insanlık anlayışıyla çalışmanın bir yolu olabilir.

Gelişim, davranışlarımız zarar verdiğinde sağlıklı suçluluktan öğrenmeyi veya davranışlarımızın ne zaman uygun olduğunu anlamak için karmaşık doğamızı bütünleştirmeyi içerir.

Yine, cinsellikle bu tür bir ilişki, cinsel risk alma, sömürü veya bağımlılık gibi gelecekteki sorunlarla bağlantılı değildir.

Birçok değer sistemi, bu gelişimsel mastürbasyon türü bile olsa, tüm kendini uyarmayı caydırır. Durum buysa, çocuğunuzun mastürbasyonla sorunlu bir örüntü oluşturmaktan kaçınmasına yardımcı olmak için aşağıda bulunan önerilen yanıtları düşünceli bir şekilde kullanın ve gelişimlerinin kendi kendine ustalık ve dürüstlüğe yol açacağına güvenin.

3. Başa çıkma

Birçok çocuk için erojen hazzın keşfi sonunda duygusal deneyimlerle örtüşür.

Cinsel uyarılma, ruh halini değiştirecek kadar güçlüdür. Can sıkıntısı, öfke, üzüntü, güçsüzlük veya güvensizliklerin en azından kısa bir süre ortadan kalkmasına neden olabilir. Veya mutlu veya dinlendirici bir günü artırabilir.

Mastürbasyonun duyguları düzenlemesinin en yaygın yolu stresi azaltmaktır. Cinsel uyarılma çok rahat bir duruma, özellikle de doruktan sonraki öforiye yol açabilir-bu, kaygıyı hafifletmek için kolayca kullanılabilir.

Kendi kendini yatıştırmak gelecekteki zorluklara yol açabilir veya açmayabilir. Stresli bir günün ardından seksi takdir eden bir çift düşünün. Seksin stres giderici doğasından, cazın stres giderici doğasından daha fazla kaçınmaya gerek yoktur. Ergeniniz başa çıkmak için cinsel davranışlara aşırı güvenmeye başlarsa sorun ortaya çıkabilir.

4. Zorlama

Zorlama, kaçınma veya hafifletme çabalarına rağmen tekrar tekrar meydana gelen herhangi bir davranıştır. Bu, birçok farklı davranışla olabilir – kişinin cildini seçmek, spor izlemek veya mastürbasyon yapmak.

Zorlama, beyindeki arzu devresi çok güçlendiğinde, çok sertleştiğinde ve prefrontal korteks gibi diğer beyin modüllerinden çok kopuk hale geldiğinde ortaya çıkar (arzu “çok fazla”olduğunda değil). Bu, büyük olasılıkla davranış korku, utanç veya çaresizlik gibi yoğun duygularla yüklendiğinde ortaya çıkar.

Mastürbasyon zorlayıcıysa, diğer değerli faaliyetlere müdahale etmeye başlayabilir veya daha sık, yoğun veya riskli davranışlara dönüşebilir.

5. Travma işleme

Mastürbasyon için başka bir sürücü travma olabilir. Cinsel istismar meydana geldiğinde, bir çocuk, genç veya yetişkin, yaralama deneyimleriyle ilgili davranışlar veya temalar etrafında dönebilir. Tuhaf veya ironik görünse de, herhangi birimizin kendimizi durumlara sokması veya senaryoları travmalarımızı işlemek için bilinçsiz bir çaba olarak yeniden canlandırması doğaldır.

Ancak, elbette, tüm travmalar cinsel istismar olarak kendini göstermez. Cinsel olmayan travma, bir çocuğu mastürbasyon da dahil olmak üzere geliştirdikleri başa çıkma yöntemlerine daha fazla güvenmeye zorlayabilir.

Zorlama mutlaka travmanın meydana geldiği anlamına gelmez ve travma mutlaka davranışın zorlayıcı olacağı anlamına gelmez. Ancak ikisi zaman zaman birbirine karışabilir.

Çocukluk mastürbasyonuna akıllıca ve etkili bir yanıt planı geliştirin

Mastürbasyon için olası motive edici faktörlerin daha iyi anlaşılmasıyla, refahı geliştirmek ve sorunlu davranışları azaltmak için daha akıllı ve daha etkili bir yanıt planını bir araya getirmeye başlayabiliriz.

Keşif ve gelişime iyi yanıt vermek

Çocuğunuzun davranışının normatif ve karmaşık olmadığını hissettiğinizde, cinsel olgunluğa giden yolda olduklarına güvenebilirsiniz.

Çocuklar, zararlı veya değerlerine aykırı cinsel dürtüleri şımartmamayı öğrenebilirler. Ve bu enerjiyi mastürbasyon olsun ya da olmasın canlılığa, sağlıklı ilişkilere, güvene ve neşeye yönlendirerek cinsel doğalarını onurlandırabilirler.

Küçük çocuklarda, kilise veya veli-öğretmen konferansları gibi uygunsuz zamanlarda kendini beğenme meydana gelebilir. Davranışı sert bir şekilde damgalamak yerine, basitçe yönlendirebilirsiniz.

“Hey, özel bölümlerimize yalnızca özel olarak dokunduğunuzdan emin olalım” veya “lütfen bunu odanızda veya başkalarının göremediği banyoda yapın.”Dokunma keşif ve doğal gelişimden kaynaklanıyorsa, çoğu çocuk sadece birkaç hatırlatmadan sonra halkın alışkanlığını çabucak bozar.

Bu aynı zamanda çocuğunuzun cinsel eğitim düzeyini zihinsel olarak gözden geçirmek için harika bir zamandır. Onlara ne öğrettin? Temel anatomi, mahremiyet ve güvenlik gibi şeyleri anlıyorlar mı? Yaşlandıkça cinsiyetin ne olduğunu, üremenin nasıl gerçekleştiğini ve cinselliğin kimlik ve ilişkilerle nasıl bağlantılı olduğunu biliyorlar mı?

Zaman zaman bilgi yığınlarını bırakın ve devam eden bir iletişim kutusu başlatmak için periyodik olarak sorular sorun. Bazı çocuklar ve gençler sağlıklı sohbetler yapmaktan utanırken, birçoğunun açık ve ilgili olduğunu göreceksiniz. “Normal ” cinsel gelişimin bile hatalar, biraz kargaşa ve tuhaflık içerebileceğini unutmayın.

Başa çıkmaya iyi yanıt vermek

Başa çıkmak normaldir ve sağlıklı veya sağlıksız olabilir. Muhtemelen kendi hayatınızda hem yararlı hem de yararsız başa çıkmayı yansıtabilir ve bulabilirsiniz. Bu bir itici güçse, çocuğunuzla etkili başa çıkma ve çözüm stratejilerini tartışmak için iyi bir fırsattır.

Çocuğunuzun kendi yaşamlarında hangi başa çıkma yöntemlerini gördüğünü tartışabilirsiniz (dikkat edin: muhtemelen mastürbasyondan bahsetmeyeceklerdir). Kaç taneleri var? Sağlıklı başa çıkmanın aslında başa çıkma faaliyetinin doğasında var olan doğayla (iyi faaliyetlere karşı kötü faaliyetler) ve daha çok çeşitli faaliyetlerin sunduğu genel esneklikle daha az ilgisi vardır.

Çocuğunuz stresi yalnızca video oyunları ve mastürbasyonla idare ediyor gibi görünüyorsa, kendini uyarma çok ve umutsuzca ortaya çıkacaktır (Minecraft da öyle olacaktır). Ancak video oyunları, mastürbasyon, okuma, müzik, basketbol, sessiz bir sürüş, derin nefes alma, olumlu kendi kendine konuşma ve bir gerbil varsa, kendi kendini uyarma pastanın çok daha küçük bir dilimidir-çok daha az sıklıkta ve daha az yoğunlukta gerçekleşir.

Başa çıkmak, çıldırmadan zor zamanlardan geçmemize yardımcı olur. Ancak genellikle orijinal stres faktörünü veya sorunu çözmez. Bazen doğru hareket müzikle yüzleşmek, zorluğa adım atmak ve değişim yaratmaktır. Bu, başkalarıyla sınırlar koymayı, ev ödevleriyle uğraşmayı veya komşu kıza çıkma teklif etmeyi içerebilir.

Bir miktar denge ile, ara sıra mastürbasyon tipik olarak karışıklık veya zararlı cinsel tercihler gibi sorunlara yol açmaz. Değer sisteminiz mümkün olduğunca mastürbasyondan kaçınmayı hedefliyorsa, çocuğunuza veya çocuğunuza etkili çözüm becerileriyle sağlıklı başa çıkmayı nasıl hokkabazlık edeceğini öğretmek yardımcı olabilir.

Zorlama veya travmaya iyi yanıt vermek

Bir çocuk veya genç yoğunluk veya “sıkışma” gösteriyorsa veya zararlı ve ciddi davranışlar sergiliyorsa, eylemleri zorlama veya travmadan kaynaklanıyor olabilir.

Uzun vadede, davranışı ortadan kaldırmaktan ziyade kökü (zorlamanın veya travmanın kaynağı) ele almak için daha fazla zaman harcayın. Çocuğunuzu çözüm bulma ve iyileşme konusunda destekleyebiliyorsanız, mastürbasyona ulaşma ihtiyacı azalacaktır.

Örneğin, çocuğunuz daha fazla öz-değer geliştirdikçe bir zorlama kolaylaşabilir ve yavaşlayabilir (ilk etapta zorlamanın değersizliğin yol açtığı varsayılarak). Ya da cinsellik hakkında eğitirken ve yanlış adımların bile kabulünü iletirken davranışlar azalabilir (zorlamanın cinsel dürtüleriyle ilgili utançtan kaynaklandığını varsayarsak).

Travma ele alınırsa – güvenliği sağlamak, anlatılarını paylaşmak, güç farklılıklarını yeniden dengelemek, hesap verebilirlik, bağışlama vb.Yoluyla. – o zaman yaralarını cinsel canlandırma veya isyanla işleme ihtiyacı ortadan kalkacaktır.

Stresörler çözüldükten sonra, umarım çocuğun veya gencin içsel motivasyonunun önderlik ettiği kasıtlı bir alışkanlık kırma mevsimi olabilir. Bu, cinselliğinin eski kalıplarla kalıcı bağlardan kurtulmasına ve sağlıklı gelişmeye devam etmesine izin verecektir.

Bu örneklerden de anlaşılacağı gibi, bu bazen uzun ve zor bir yolculuk olabilir. Başlangıçta, bir güvenlik temeli veya harekete geçme mesafesi oluşturmak için bazı sınırlara, sınırlara veya kurallara ihtiyacınız olabilir. Umarım bunlar, onlara dayatılmak yerine çocuğunuzla işbirliği yapılabilir.

Zorlama veya travma hafif olmadıkça, destek almaya bakın. Bu süreçte ilerlemek için bir terapist, program veya başka kaynaklar bulun – sadece tedavi hedeflerinin başlangıçta mastürbasyonu oluşturan herhangi bir utancı veya baskıyı yanlışlıkla pekiştirmediğinden emin olun.

Çocukluk mastürbasyonuna bireyselleştirilmiş, etkili bir yanıt planı geliştirmek

Bu makale “Çocuğunuzun Mastürbasyonunu Ortadan Kaldırmak için 3 Adım ” olarak daha basit olurdu.”Denge ve nüans her zaman işleri karmaşıklaştırır. Yine de çocuklarımızın cinselliğini bilgelikle ele almak, aşırı basitleştirmek için çok önemlidir.

Çocuğunuzun mastürbasyonunu keşfettiğinizde, bunu yapmasının neden onlar için mükemmel bir anlam ifade ettiğini düşünün. Bu, bireyselleştirilmiş ve nihayetinde cinsel olgunluğa ulaşmalarına yardımcı olmada etkili olan bir yanıt planı geliştirmenizi sağlamalıdır.

Bu fikirleri alın ve çocuğunuzun mastürbasyonunu neyin yönlendirdiğini yazın. Ardından, gelişimlerinde en yararlı olacağına inandığınız adımları yazın.

Merhaba! Anne, bebek ve çocuk gelişimi konusundaki merakımı paylaşan bir yazarım. Deneyimimle içerikler üreterek, ebeveynlere kılavuzluk etmeyi ve birlikte büyümeyi amaçlıyorum. Keşfedin, öğrenin ve birlikte büyüyelim! ?✨

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir