Ders Çalışma Alışkanlığı Nasıl Kazanılır?
 1. Anasayfa
 2. Çocuk

Ders Çalışma Alışkanlığı Nasıl Kazanılır?

0

Çocukların işi başından aşkın. Okul günü zaten uzun ve ders dışı etkinlikleri de eklediğinizde, başka bir şey için çok az zaman kalıyor. Ama ev ödevleri yapılmak zorunda.Bunun için de ders çalışma alışkanlığı nasıl kazanılır? sorusu karşımıza çıkıyor. Ve gelecek haftaki büyük sınava hazırlanmak için zaman bulmaları gerekiyor. Çocuğunuzun çalışma zamanını en üst düzeye çıkarması ve geliştirmesi gerekir.

Birçok çocuk ders çalışmakta zorlanıyor. Pandemi de işleri hiç kolaylaştırmadı. 2020 Sonbaharında, üniversite öğrencilerinin yarısından fazlası derslerini tamamlamakta zorlandığını bildirdi. Ve daha da fazlası odaklanmayı zor buluyor.

Geçen yılın stresi genç öğrenciler tarafından da hissedildi. Ortaokul ve lise öğrencilerinin derslerine yeniden odaklanmaları önemlidir. Bu nedenle çocuğunuzu daha verimli çalışma alışkanlıklarına yönlendirmenize ve çalışma stratejileri bulmanıza yardımcı olmak için buradayız.

Bu ipuçlarıyla, çocuğunuz bu yıl okulda başarılı olmak için çalışma zamanını daha etkili bir şekilde kullanabilecektir. Daha da iyisi, şimdi bu alışkanlıklar üzerinde çalışmak, onları gelecek yıllarda hem okulda hem de işyerinde başarıya hazırlayacaktır!

Bazı çocuklar için ders çalışmayı zorlaştıran nedir?

Bazı çocuklar eve geldiklerinde bir kitabı açmayı diğerlerinden daha zor bulurlar. Bunun çeşitli nedenleri olabilir.

Okul günü zaten uzun ve çocukların çoğu yeterince uyumuyor. Ekstra okul sonrası aktiviteleri de eklediğinizde, beyinlerini kapatmanın neden bir numaralı öncelikleri olduğunu anlamak kolaydır.

Oturup ders çalışmak için zaman bulan çocuklar bile bu zamanı iyi kullanmakta zorlanabilirler. Çocuğunuzun ders çalışmayı zor bulmasının birkaç nedeni şunlardır:

 • İlgi Eksikliği – Çocukken muhtemelen her konuyu sevmiyordunuz. Bazıları size sıkıcı geliyordu. Çocuğunuz için de durum aynıdır. Bir şey ilginizi çekmediğinde veya eğlenceli gelmediğinde, onu arka plana atmak kolay olabilir.
 • Dikkat dağınıklığı – Akşamları evde çok şey oluyor. Akşam yemeği hazırlanıyor, küçük kardeşler etrafta koşuşturuyor, arkadaşlar telefonla arıyor. Çoğu zaman, çocuğunuzun ders çalışmak yerine yapmayı tercih edeceği çok şey vardır.
 • Endişe – Öğrenciler ister ilkokulda, ister ortaokulda veya lisede olsun, okul stresli bir dönem olabilir. Zorlu sosyal durumlar onları zorluyor olabilir veya ödevler konusunda endişeli olabilirler. Ayrıca pandemi, okulun ve çocukluğun normal stresine daha da fazla endişe ekledi. Her gün zihinlerinde çok fazla şey dönüyor, bu da sakinleşmeyi ve odaklanmayı zorlaştırıyor.

Okul, öğrencilerin yapması gereken şeylerle doludur. Tıpkı yetişkinler için işin nasıl olabileceği gibi. İşin püf noktası, ilerlemeye nasıl devam edileceğini bulmaktır. İşte bu noktada ebeveyn olarak siz yardımcı olabilirsiniz.

Çocuğunuz ders çalışmakta zorlanıyorsa, yalnız değildir. Neden zor zamanlar geçiriyor olabileceklerini düşünün. Sonra oturun ve çocuğunuzla bire bir konuşun. Hayatlarında neler olup bittiğini paylaşmaları için onlara yargısız bir alan verin. En acil sorunlarını belirleyin, ardından bir cevap bulmak için birlikte çalışın.

Çocukların ders çalışmasına nasıl yardımcı olunur?

Çocuğunuzun okul ödevleriyle mücadele etmesini izlemek zordur. İşte çocuğunuzun çalışma seansları sırasında başarılı olmasına yardımcı olacak önerilerimiz.

1. Evde öğrenme teknolojisinden yararlanın

Teknoloji her yerde ve hiçbir yere gitmiyor. İnternet erişimiyle, istediğiniz zaman hemen hemen her şeyi öğrenebilirsiniz. Ve çevrimiçi kaynakların nasıl kullanılacağını öğrenmek, çocuğunuzun gelecekteki okul ve yaşam başarısının anahtarıdır.

Çocuğunuzun eğitim uygulamalarında ve teknolojide gezinmeyi öğrenmesine yardımcı olun. Uygun sınırlar koyun ve ev ödevine odaklanmasını sağlamak için gerektiğinde izleyin. Eğlenceli ve eğlendirici öğrenme kaynakları bulabilirseniz, turnayı gözünden vurdunuz demektir!

2. Dikkat dağınıklığını ortadan kaldırın

Her ne kadar mümkün olduğuna inanmak istesek de, hiç kimse mükemmel bir şekilde çoklu görev yapamaz. Herhangi bir projeyi iyi bir şekilde tamamlamak için odaklanma ve konsantrasyon gereklidir. Bu da genellikle dikkat dağıtıcı unsurları ortadan kaldırmak anlamına gelir. Bu her öğrenci için önemlidir, ancak özellikle çocuğunuz DEHB teşhisi konan birçok öğrenciden biriyse.

Ve öğrenciler için en yaygın dikkat dağıtıcı şey: Mobil cihazları. Çalışma süresi boyunca telefonlarını veya tabletlerini saklamak için çalışma alanlarının dışında bir yer belirleyin. Telefonlarının hesap makinesine ihtiyaçları varsa, konuşma ve mesajlaşmayı devre dışı bırakmak için uçak moduna ayarlamayı deneyin.

Elbette dikkat dağıtan tek şey mobil cihaz değildir. Yakındaki bir televizyon veya gürültülü kardeşler de odaklanmayı zorlaştırabilir. Mümkünse, evin ortak alanlarının dışında bir çalışma alanı bulun. Çocuğunuz beyaz gürültü veya müzikle iyi çalışıyorsa, açmasına izin verin. Bu, diğer dikkat dağıtıcı sesleri bastırarak çalışmalarına odaklanmalarına yardımcı olabilir.

3. Düzenli ama kısa molalar verin

Bir saat boyunca oturup beyin molaları vermeden çalışmak muhtemelen kötü sonuçlar doğuracaktır. Bunun yerine, çocuğunuzun çalışma süresi boyunca beynini tazelemek için ara verdiğinden emin olun.

Birçok profesyonel üretkenliği artırmak için Pomodoro Tekniği ni kullanır. (Pomodoro tekniği: 25 dakika çalıştıktan sonra beş dakika ara vermek). Bu, çalışma molalarını planlarken de başlamak için harika bir yerdir. Ancak kesinlikle tek seçenek bu değildir.

Birkaç seçeneği deneyin, çocuğunuz için neyin en iyi olduğunu görün ve buna bağlı kalın. Ancak zorlamayın – bir numara sonsuza kadar işe yaramayabilir. Yönteminiz işe yaramazsa, esnek olun ve gerektiği gibi ayarlayın.

4. Sabit çalışma ve okul çalışma alanlarının belirlenmesi

Pandemi sırasında herkes ev ofislerine çeki düzen verdi. Ve bunun iyi bir nedeni var! Sevdiğiniz bir alanda olduğunuzda odaklanmak ve üretken kalmak daha kolaydır. Çocuğunuz için de aynı şey geçerli.

Mutfak masası, küçük çocukların çalışması için harika bir alan olabilir. Ancak çocuğunuz ortaokul ve liseye geçtikçe, özelleştirebilecekleri ve yerleşebilecekleri bir masaya ihtiyaç duyabilirler. Ana yaşam alanlarının dikkat dağıtıcı unsurlarından uzakta bir masa.

Masalarını yenileme zamanı geldiyse, yeni alanlarını dekore ederken eğlenmelerine izin verin! Ders kitapları, not defterleri ve bilgisayarları için yeterince büyük bir masa seçin. Ardından özelleştirilebilir bir mantar pano ve aksesuarlarla biraz renk ve kişilik katın. Çalışma alanları tarzlarına uygun olduğunda, onu kullanmaktan daha fazla keyif alacaklardır.

5. Okumak için alternatifler deneyin

Notları ve ders kitaplarını tekrar okumak sıkıcı hale gelebilir. Çocuğunuzun gözleri kaymaya başlamadan önce odaklanabileceği çok fazla zaman vardır. Çocuğunuz ders çalışırken zorlanıyorsa, bunlar gibi diğer yöntemleri deneyin:

 • Kelime kartları tasarlamak için birlikte çalışın
 • Konuyu yeni bir şekilde açıklayan çevrimiçi bir video arayın
 • Fen kavramlarını açıklamak için bir resim veya diyagram çizmelerini isteyin
 • Çalıştıkları konu hakkında ilginç bir sesli kitap veya podcast bulun

Çocuklar farklı şekillerde öğrenirler. Çocuğunuz için en iyi olanı bulun ve onu kullanın. Sadece çalışmaya odaklandığınızdan ve dikkat dağıtıcı çevrimiçi tavşan deliklerinden kaçındığınızdan emin olun.

6. Çalışmak için sabit bir zaman belirleyin

Çoğu çocuk okuldan sonra boş bir akşamla doğrudan eve gitmez. Genellikle, spor ya da grup çalışması, ayrıca akşam yemeği ve aile zamanı vardır. Çalışma zamanını planlamak tamamlandığından emin olmanın tek yolu olabilir.

Çocuğunuzla oturun ve bu zamanı birlikte planlayın. Bir başlangıç ve bitiş saati belirleyin ve çalışma aralarını da dahil edin. Ardından yeni programlarına sadık kalmalarına yardımcı olun. İşler çıkabilir, bu nedenle gerektiğinde esnek olun, ancak çalışma saatlerini bir öncelik olarak tutun.

Bir düzen bulmak birkaç hafta sürebilir. Bu nedenle, zamanın herkesin elinden kaçmadığından emin olmak için telefonunuzda hatırlatıcılar ayarlamayı deneyin. Bir süre sonra, çalışma zamanı günün düzenli ve beklenen bir parçası haline gelecektir.

Bonus – hem planlı hem de plansız yaşam olayları etrafında çalışmayı öğrenmek, onları okul ve kariyerleri boyunca takip edecek bir beceridir. Kazanmak için zaman yönetimi!

7. Düzenli övgüde bulunun

Birlikte oturdunuz, bir program planladınız ve onlar da buna sadık kaldılar. İnanılmaz! Tüm sıkı çalışmalarını fark ettiğinizi bilmelerini sağlayın. Pozitif ebeveynlik ve kazandıklarını (hem büyük hem de küçük) kutlamak, devam etmeleri için ihtiyaç duydukları teşvik olabilir.

Çocuğunuza denemenin en önemli şey olduğunu göstermek için sonuçtan çok çabayı kutladığınızdan emin olun. Kutlanacak bazı harika kazanımlar şunlardır:

 • Zor bir sorunu çözme
 • Programlarına sadık kalmak
 • Bir ampul anı yaşıyorum
 • Okuma veya matematik hedefine ulaşma
 • Bir projeyi veya ödevi bitirmek

Ne kadar gurur duyduğunuzu paylaşın ve onlara da kendileriyle gurur duymaları gerektiğini söyleyin. Çok şey başarıyorlar ve bunu yapmak için çok çalışıyorlar. Arada bir sürpriz bir ikram veya gezi ekleyin ve ilerlemeye devam etmek için heyecanlansınlar!

8. Düzenli olarak yeniden değerlendirin

Birden yediye kadar olan adımları izlediniz, ancak bir türlü oturmuyor. Endişelenmeyin! Güçlü çalışma alışkanlıkları bir gecede gelişmez. Çocuğunuzla bir kez daha oturup konuşmanın ve planlama yapmanın zamanı gelmiş olabilir.

Nerede sorun var?  

Hala çalışmak için zaman bulamıyorlar mı? Farklı bir program deneyin. Sınav sonuçları iyileşmiyor mu? Materyali anlayıp anlamadıklarını veya çalışma sürelerini etkileyen bir şey olup olmadığını sorun. Birlikte sorun çözün ve tekrar deneyin.

İşler yolunda gitse bile, kontrol etmek iyi bir fikirdir. Her hafta, çalışma programlarının ve stratejilerinin ne kadar etkili olduğunu tartışmak için biraz zaman ayırın. Ne işe yarıyor? Ne zorlanıyor? Ardından gerektiği gibi değişiklikler yapın. Bir şey haftalarca işe yarasa bile, bir değişiklik eski bir rutine yeni bir soluk getirmeye yardımcı olabilir.

Esnek olun ve çocuğunuz için en iyi çalışma planını bulmak için birlikte çalışın.

9. Önceden plan yapın

Önceden planlama, günlük yaşamda başarı için bir stratejidir. Bir günde sadece 24 saat vardır. Bu süreyi en iyi şekilde değerlendirin ve ders çalışmak için son dakikaya kadar beklemeyin.

Cuma günü bir sınav yapılacaksa, çocuğunuzu Pazartesi günü tekrar yapmaya başlaması için teşvik edin. Materyali yönetilebilir parçalara ayırın ve her seferinde bir gün ele alın.

Bu ayrıntıları haftanın çalışma programına ekleyin. Yarının ötesini düşünebilirlerse, hem yakın gelecekte hem de yetişkin yaşamlarında kendilerini çok fazla stresten kurtaracaklardır.

10. Sık egzersiz yapmaya ve yeterince uyumaya öncelik verin

Bunları gözden kaçırmak kolaydır, ancak öğrenci başarısı için çok önemlidir. Günlük egzersiz beyni aktif tutacaktır. Çalışma molaları sırasında veya çalışma seanslarından önce ve sonra çocuğunuzu dışarı çıkmaya teşvik edin. Bırakın etrafta koştursunlar ve bastırılmış enerjinin bir kısmını dışarı çıkarsınlar!

Okuldan eve ve ders çalışmaya geçiş zor geliyorsa, zihni ileriye taşımak için egzersiz yapmayı deneyin. Burada çok fazla zaman harcamanıza gerek yok. 10 dakikalık bir bisiklet sürüşü ya da 5 dakikalık bir yoga seansı günün bir sonraki aşamasına geçmek için yeterli olabilir. Bir spor antrenmanından geliyorlarsa ve zaten yorgunlarsa, evden odaklanmış çalışma zamanına geçişe yardımcı olmak için hızlı bir meditasyon veya sakinleştirici aktivite önerin.

Daha da iyisi, mümkün olduğunda temiz havada eğitim alın. Güneş ışığına maruz kalmak çocuğunuzun gün boyunca enerjik kalmasına yardımcı olacak ve geceleri vücutlarını uykuya hazırlayacaktır.

Her zaman çok şey oluyor, ancak çocuğunuz için erken ve tutarlı bir yatma zamanı tutmaya çalışın. Tüm sıkı çalışmalarının kalıcı olmasına yardımcı olmak için yeterince uyuduklarından emin olun.

11. Dahil Olun & Takip Edin

Bu listenin büyük bir kısmı, ebeveyn olarak çocuğunuzun ders çalışırken yapması ve yapmaması gerekenleri öğrenmesine yardımcı olmanızı içerir. Bu beceriler pratik gerektirir. Hatta siz de erteleme ve zaman yönetimi ile mücadele ediyor olabilirsiniz.

İyi çalışma alışkanlıkları geliştirmek zor olabilir ve çocuğunuzun başarılı olmak için sizin yardımınıza ihtiyacı vardır. Yardım etmenin bir yolu daha – bu zamanı ders çalışmak için de kullanın. Her zaman öğrenmek istediğiniz konulara dalmak için zaman ayırın. Çocuğunuzla birlikte çalışın. Yeni bir kitap okuyun, yabancı bir dil öğrenin ya da yarınki çalışmanızın önüne geçin.

Çocuğunuzla birlikte ders çalışmak iyi alışkanlıklara model olabilir ve öğrenmeye bakış açısını geliştirebilir. Öğrenmek gerçekten de hayat boyu süren bir uğraştır. Sadece bunun için zaman ayırmanız gerekiyor!

İyi çalışma alışkanlıkları gerçek dünyadaki gelişimi nasıl etkiler?

Okul başarısı şu anda odak noktasıdır, ancak güçlü çalışma alışkanlıkları oluşturmak çocuğunuza hayatı boyunca yardımcı olacaktır.

Zaman yönetimi, hedef belirleme ve öz bakımı dengeleme gerçek dünyada önemli becerilerdir. Çocuğunuzun okulda başarılı olmasına yardımcı olmak, onları hayatın tüm zorluklarına hazırlar (ayrıca, kendi yaşam becerilerinizden bazılarını bile geliştirebilirsiniz ?).

İyi çalışma alışkanlıkları, çocukları yaşam boyu öğrenen bireyler olarak yetiştirmek için çok önemlidir. Çocuğunuzun okulda ve sonrasında başarılı olmasına yardımcı olmak için daha fazla yol mu arıyorsunuz? Prodigy’de misyonumuz, dünyadaki her öğrencinin öğrenmeyi sevmesine yardımcı olmaktır!

Merhaba! Anne, bebek ve çocuk gelişimi konusundaki merakımı paylaşan bir yazarım. Deneyimimle içerikler üreterek, ebeveynlere kılavuzluk etmeyi ve birlikte büyümeyi amaçlıyorum. Keşfedin, öğrenin ve birlikte büyüyelim! ?✨

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir