Doğum Sancısı Nasıl Hafifletilir?
  1. Anasayfa
  2. Gebelik

Doğum Sancısı Nasıl Hafifletilir?

0

Hamilelik döneminde doğum sancısı nasıl hafifletilir? Hamilelik, dünyanın en tatlı heyecanlarından bir tanesidir. Bu dönemde sancıları hafifletmek için bazı yöntemleri kullanabilirsiniz.

Hamilelik döneminde sancılar dalga dalga gelebilir. Doğum sancıları yaşadığınız zaman derin nefes almaya özen gösterin. Sancılar kasık, karın ve belde belli aralıklarla ortaya çıkabilir. Bu sancının düzenli olarak hissedilmesi önemlidir. Sancılar rahimde toparlanmaya destek olur. Sancılar duruş pozisyonu değiştirildiğinde daha da artabilir. Her anne adayının ağrı eşiği farklıdır. Sancıları hafifletmek için;

  • Olumlu şeyler düşünün,
  • Nefes egzersizlerinden yararlanın,
  • Masaj yapın,
  • Sıcak-soğuk kompres uygulayın.

Sancıyı hafifletmek için neler yapılabilir? Doğumda sancı hissetmeniz tamamen normaldir. Yukarıda yer alan adımları uygulayarak sancıları hafifletebilirsiniz.

Doğum Sancısı Nasıl Hafifletilir?
Doğum Sancısı Nasıl Hafifletilir?

Doğum Sancısı Nasıl Olur?

Her anne adayının hamilelik dönemi içerisinde aklında olan sorulardan bir tanesi de doğum sancısı nasıl olur, acılı bir süreç midir sorusudur. Aslında bu sorunun cevabı en iyi şekilde doktor tarafından verilmektedir.

Bunun yanı sıra söz konusu doğum sancısının bireyden bireye değişiklik gösteren etkilerinin olduğu görülmektedir. Buradan da anlaşıldığı üzere sancıların acılı bir süreç olup olmadığının kesin bir cevabı verilememektedir.

En Önemlisi Nefes Egzersizleri

Yukarıda da değinildiği gibi sancıları hafifletmek için en önemli adım nefes egzersizlerini doğru bir şekilde uygulamak olarak karşımıza çıkmaktadır. Özellikle bu aşamada nefesin düzenli bir şekilde alınıp verilmesi oldukça önemli bir konudur. Nefes egzersizlerinin sancıları orantılı bir şekilde azalttığı belirtilmektedir.

Sizler de doğum sancısı yaşadığınız zamanlarda düzenli bir şekilde nefes alıp vermeye başlamalısınız. Burnunuzdan alacağınız her derin nefesi, yavaş bir şekilde ağızdan verme ritüelini gerçekleştirmek, tıpkı meditasyonda olduğu gibi bireyi rahatlatan bir hareket olarak görülmektedir.

Zamanı Geçirmeye Çalışmak

Aslında doğum sancısı sürecinde öneriler arasında ilk sıralarda yer alan bir diğer durum ise amanı geçirmeye çalışmak olarak karşımıza çıkmaktadır. Aynı şekilde yukarıda da değinildiği gibi olumlu şeyler düşünmek bu konu içerisinde sıralanabilecek aktivitelerden olmaktadır.

Sizler de doğum sancısı yaşadığınız zamanlarda, dalga dalga ve ani rahatsızlık yaratan bu hisse odaklanmak yerine başka şeyleri düşünmeye çalışabilirsiniz. Örneğin ne kadar acı çektiğinizi düşünmek yerine, bebeğinizle geçireceğiniz güzel vakitlere odaklanabilirsiniz. Aynı zamanda bunun bir süreç olduğunun farkına varabilir, sadece geçici bir durum olduğunu fark edebilirsiniz.

Sıcak Su Torbası Kullanımı

Regl dönemindeki ağrılı dönemlere benzetilen doğum sancısını azaltmanın bir diğer çözüm yollarından birisi de, aynı regl döneminde olduğu gibi sıcak su torbası kullanmaktır. Özellikle rahim üzerine koyulması önerilen sıcak su torbalarının, orada kasılan kasları rahatlatıcı bir etkisinin olduğu söylenmektedir.

Sizler de bir sıcak su torbasını rahminiz üzerine koyarak ya da başka bir şekilde sıcak bir havluyu rahminizin üzerine koyarak doğum sancısının sizde bıraktığı etkisini de azaltabilirsiniz. Özellikle rahim içi kasların rahatlatılmasında iyi bir çözüm yolu olarak görülen bu yöntemin, günümüz dünyasında sık sık kullanıldığı da görülmektedir.

Sabit Bir Şekilde Durmak Yerine Hareket Etmek

Özellikle doğum sancısının azaltılması için kullanılan yöntemler arasında egzersizlerin de büyük bir öneminin olduğu görülmektedir. Gerek hamilelik döneminde gerekse de hamilelik sonrasında yapılacak egzersizlerin önemi doktorlar tarafından da anne adaylarına anlatılmaktadır.

Sizler de doğum sancılarını azaltmak için öneriler arasında olan hafif egzersizleri deneyebilirsiniz. Bu egzersizler yürüyüş bile olabilmektedir. Ağrılı hissettiğiniz anlarda hafif hafif yürüyüşler gerçekleştirmek ya da başka basit hareketleri uygulamak bu süreçte acı çekmenizin önüne geçebilmektedir.

Sıcak Bir Duş ile Rahatlamak

Yukarıda da değinildiği gibi sıcak su torbasının rahim kaslarını gevşetmesi iyi bir çözüm yoludur. Fakat buna ek olarak sıcak su ile alınan duşun da doğum sancısını azalttığı belirtilmektedir. Sizler de doğum sancısını hissediyorsanız ve rahimdeki kaslarınızı gevşetmek istiyorsanız, sıcak bir duş alabilirsiniz.

Aynı şekilde bu yöntem içerisinde kullanılan bir diğer alternatif ise sıcak su içerisine koyulmuş bez kullanımı da örnek verilebilmektedir. Bu sıcak bezleri aynı sıcak havlu kullanımı gibi rahim bölgenize yerleştirebilir, rahimdeki kasları gevşetmek için kullanılan yöntemleri sizler de deneyebilirsiniz. Oldukça etkili olan bu yöntemlerin sık kullanıldığı görülmektedir.

İçeriklerimize mobil uygulamalarımız ile anında ulaşın!

android app

Merhaba! Anne, bebek ve çocuk gelişimi konusundaki merakımı paylaşan bir yazarım. Deneyimimle içerikler üreterek, ebeveynlere kılavuzluk etmeyi ve birlikte büyümeyi amaçlıyorum. Keşfedin, öğrenin ve birlikte büyüyelim! ?✨

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir