Erkek Bebeklerde Pipi Kireçlenmesi
 1. Anasayfa
 2. Bebek Hastalıkları

Erkek Bebeklerde Pipi Kireçlenmesi

0

Erkek bebeklerde pipi kireçlenmesi sıklıkla görülen bir rahatsızlıktır. Penis ucunun bu şekilde iltihaplanmasına pipi kireçlenmesi denir. Genellikle sünnetsiz çocuklarda görülür. Pipi kireçlenmesi olan bir bebekte çiş yaparken pipisi şişer ve özellikle pipi ucundan kan gelir.

Sünnet sonrası pipi kireçlenmesi nadiren görülür. Pipi kireçlenmesinin ana nedeni dar bir sünnet derisi veya fimozdur. Fimoz, sünnet derisinin penisin başına kadar çekilememe durumudur. Bazı erkek çocuklarında görülen bu durumda tüpün ucunda biriken sıvı dışarı çıkmak yerine içeride hapsolur.

Biriken sekresyonlar, mikroorganizmaların büyümesini teşvik ederek çiş ucunun iltihaplanmasına ve idrar yolu enfeksiyonlarına yol açar. Fimozis yeni doğan erkek çocuklarda sık görülür. Ancak, bebeğiniz büyüdükçe bu durum düzelebilir.

Bu çocuklarda sünnet derisi gevşemediğinde ve penis ucundan çekilemediğinde iltihaplanma görülür. Bebeklerde pipide kireçlenme kendisini sünnet derisi ve çiş kenarı şişerek ve kırmızı renge bürünerek gösterir.

Şiddetli bir enfeksiyon, çişin ucundan sarı, viskoz bir iltihaplanma geliştirir. İdrar yapmakta güçlük çekebilir veya hiç idrar yapamayabilir. Erkek bebeklerde pipi kireçlenmesi, idrar yolunu etkileyebilir ve idrar yolu enfeksiyonlarına yol açabilir.

Çocuk sürekli penisle oynuyorsa veya bağışıklık sistemi zayıflamışsa, hijyenik olarak tehlikeye girdiğinde de pipi kireçlenmesi oluşabilir.

Erkek Bebeklerde Pipi Kireçlenmesi Neden Olur?

Erkek bebeklerde pipi kireçlenmesi, genellikle bakterilerin neden olduğu bir hastalık türüdür. Hastalık, temiz olmayan bir ortamdan sonra sünnetsiz erkeklerde ortaya çıkar. Bazı hastalıklar da pipi kireçlenmesine neden olur. Bunlardan bazıları şu şekildedir:

 • Egzama, pipi kireçlenmesine neden olabilen hastalıklardan biridir. Hastalık, alerji veya tahriş nedeniyle oluşan bir enfeksiyon sonucu ortaya çıkar. Cildinizde kabarcıklar varsa, egzamanız olabilir. Ayrıca çatlamış veya aşırı kuru cilt uzun süreli kronik hastalıklara yol açabilir. Bu tür bir hastalıklar da pipi kireçlenmesine yol açabilir.
 • Dermatit, cilt tahrişi ve alerjik etkileri ile ilişkili bir hastalıktır. Deri iltihabı ve egzama nedeniyle erkek bebeklerde pipi kireçlenmesi yaşanabilir.
 • Sedef hastalığının pipi kireçlenmesi nedenlerinden biri olduğu bilinmektedir. Cildin tamamen kuruduğu ve pullu bir cilt bıraktığı bir durum. Hastalığın kalıtsal olduğuna inanılmaktadır.

Bu hastalıkların dışında pipi kireçlenmesine neden olan başka faktörler de vardır. Deterjanlarda bulunan çok fazla kimyasal madde, elde yıkanan çamaşırlar temizlenmezse hastalığa neden olabilir. Üstelik ıslak iç çamaşırı giymek bu rahatsızlığa neden olabilir.

thumbnail
Önerilen Yazı
7 Haftalık Bebek Ultrason Görüntüleri

Erkek Bebeklerde Pipi Kireçlenmesi Belirtileri

erkek-bebeklerde-pipi-kireclenmesi
erkek-bebeklerde-pipi-kireclenmesi

Sünnet derisinin şişmesi ve kızarıklığı, erkek bebeklerde pipi kireçlenmesine işaret edebilir. Eşlik eden diğer erkek bebeklerde pipi kireçlenmesi belirtileri şu şekildedir:

 • Sünnet derisinde sertlik veya esneme
 • Akıntı
 • Penis başında kaşıntı
 • Penisin içinde ve çevresinde ağrı
 • Penis derisinde hassasiyet

Bazı durumlarda penis başının şişmesi üretraya (idrar yolu) baskı yapabilir. Bu idrar yaparken ağrıya neden olabilir. Bebeğinizde belirtilen belirtiler varsa kesinlikle en yakın hastanenin acil bölümüne başvurmalısınız.

Bebeklerde Pipi Temizliği

Erkek bebeklerde pipi kireçlenmesi görüldüğünde hijyen ve temizliğin sağlanması çok önemlidir. Bebeklerde pipi temizliği için aşağıda yer alan tedavileri uygulayabilirsiniz.

 • Mantar önleyici kremler

Hastalığın nedeni bir maya enfeksiyonundan kaynaklanıyorsa doktorunuz bunu tedavi etmek için koruyucu bir krem ​​yazacaktır. Kremi doktorunuzun önerdiği şekilde kullanmalısınız.

 • Antibiyotikler

Enfeksiyonun türüne bağlı olarak, antibiyotikler farklı şekilde reçete edilebilir. Hastalığın nedeni cinsel yolla bulaşan bir hastalık ise doktor tarafından antibiyotik verilir.

 • Hijyen

Tedavi sürecinde sağlıklı hijyen ürünleri ile sık temizlik yapılması önemlidir.

 • Sünnet

Sünnetsiz bebeklerde pipide kireçlenme daha çok görülür. Bu yüzden erken sünnet gerekebilir.

Bebeklerde Pipi Ucu Kızarıklığı

Bebeklerde pipi ucu kızarıklığı sık görülen bir sağlık sorunudur. Kızarıklığa genellikle penisin şişmesi eşlik eder. Bebeklerde pipi ucu kızarıklığına, idrar yolu enfeksiyonundan piyelonefrit adı verilen sünnet derisi enfeksiyonuna kadar birçok şey neden olabilir.

Erkek bebeklerde pipi ucu kızarıklığı görürseniz çocuk doktoruna gitmelisiniz. Bu durumun tedavisi birçok nedene bağlı olabilir. Bir enfeksiyon gelişirse, doktorunuz yaşa uygun antibiyotik ve antibakteriyel kremler yazabilir. Bu kızarıklar, erkek bebeklerde pipi kireçlenmesi sorununa haberci bir durum olabilir.

Merhaba! Anne, bebek ve çocuk gelişimi konusundaki merakımı paylaşan bir yazarım. Deneyimimle içerikler üreterek, ebeveynlere kılavuzluk etmeyi ve birlikte büyümeyi amaçlıyorum. Keşfedin, öğrenin ve birlikte büyüyelim! ?✨

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir