Gebelik Işıltısı Nedir? Cilt Neden Işıldar?
 1. Anasayfa
 2. Güzellik ve Bakım

Gebelik Işıltısı Nedir? Cilt Neden Işıldar?

Gebelik ışıltısı nedir, gebelik ışıltısı döneminde cilt neden ışıldar, gebelik ışıltısı döneminde güzellik önerileri, ışıltı döneminde olan değişimler.

0

Gebelik dönemi yaşayan anne adayları vücudun salgıladığı hormonlar sayesinde gebelik ışıltısı dönemine girmektedir. Bu dönem içerisinde alınganlık, sinir, depresyon, duygusallık gibi duygu değişimi yaşandığı gibi cildin güzelleşmesi ve saçın parlaklaşması durumları yaşanmaktadır. Gebelik ışıltısı neredeyse tüm kadınların hamileliğinin ilk dönemlerinde az ya da çok olarak görülmekte.

Gebelik Işıltısı Döneminde Cilt Neden Işıldar?

Gebelik döneminde kan hacmi ve hormon seviyesi artmasıyla damarlara daha fazla kan gitmektedir. Yağ bezlerini çalışmasını sağlayarak cildin sağlıklı görünmesini sağlamaktadır. Ciltte oluşan lekeler azalarak pürüzsüz hale gelir. Ciltte doğal kırmızılıklar gözükmeye başlamaktadır.

Gebelik Işıltısı Döneminde Güzellik Önerileri

 • Taze fasulye, enginar, turp gibi lif açısından zengin besin değeri içeren gıdaları tüketmeniz gerekmektedir. Cildinizin daha sağlıklı görünmesini sağlar.
 • Lifli gıdalar tercih etmeniz cildin gergin görünmesini sağlamaktadır.
 • Hamilelik döneminde su içmeyi ihmal etmemelisiniz. Günde en az 2 litre su içmek cildin daha parlak görünmesini sağlayacaktır. İçilen suyu bir anda olmayarak zamana yayarak içmelisiniz. Telefonunuza su içme hatırlatıcısı yükleyerek her bildirim geldiğinde içebilirsiniz. Bu dönem içerisinde sık sık tuvalete çıkabilirsiniz. Anne adayı daha sabırlı hareket ederek duruma alışkanlık sağlayabilir.
 • İlkbahar veya yaz döneminde havalar sıcak olduğunda güneş koruyucu krem kullanmanız gerekmektedir. Güneşin zararlı ışınlardan korunarak ciltte lekeler oluşmasını da engellemiş olursunuz.

Gebelik ışıltısı döneminde yağ bezleri normalden fazla çalışmasıyla bazı bölgelerde sivilcelenme yaşayabilirsiniz. Bu dönem sivilcelenme yaşarsanız cilt temizliğinize dikkat ederek dönemi atlatabilirsiniz. Doktor tavsiyesiyle cildinize göre kremler sağlayabilirsiniz. Doğal yöntemlerle limon sürerek veya karışımlar sağlayarak cilt bakımı yapabilirsiniz.

gebelik isiltisi doneminde cilt neden parlar
Gebelik Işıltısı Nedir? Cilt Neden Işıldar? 1

Gebelik Işıltısı Döneminde Saçlarda Ne Tür Değişimler Olur?

Gebelik ışıltısı döneminde saçlar daha fazla uzayarak parlaklaşmaya başlar. Saçınız güçsüzse daha çok kalınlaşma ve yeni saçların oluşmasını sağlar. Bazı anne adaylarında saç dökülmesi yaşanabilmektedir. Bunun ana nedeni hormon dengesizliğinden kaynaklanmaktadır. Saç dökülmesi yaşıyorsanız bu dönem içerisinde bol su tüketmeye özen göstererek ve saç şampuanı ve bakım kremlerinizi değiştirebilirsiniz. Doğal olarak kullanılan bıttım sabunu tercih edilebilirsiniz.

Gebelik Işıltısı Döneminde Saç Boyamak Zararlı mıdır?

Gebelik ışıltısı döneminde kişilerde duygusal değişimlerin olmasından dolayı kendine bakmak isteyebilir. Bu dönem içerisinde saç boyatmak bebeğe zarar verir mi? Gibi sorular kafasında oluşabilmektedir. Saç boyatmak bebeğe herhangi zarar vermektedir. Doktorlar bu konuya bitkisel içerikli boyalar kullanılmasını önermektedir. Saç değişimi bu zamanda meydana geldiğinden kimyasal içeriklerin saç derinize zarar verebileceğinden dolayı dikkatle hareket edilmesi istenmektedir.

Gebelik Işıltısı Döneminde Tırnaklarda Ne Tür Değişimler Olur?

Gebelik ışıltısı döneminde tırnaklar daha hızlı uzamasıyla birlikte güçlenmektedir. Hamilelik döneminde alınan kalsiyumlar daha hızlı etki gösterir. Gebelik döneminde düzenli beslenen anne adayı, takviye vitamin almasıyla birlikte hormonun daha sağlıklı çalışmasını sağlar. Tırnak bakımı olarak oje kullanmayı seviyorsanız en fazla ojeyi 3 gün tutmanız gerekmektedir. Düzenli olarak tırnak bakım yağı kullanmanızda daha etkili görünüm elde etmesini sağlayacaktır.

Gebelik Işıltısı Döneminde Çatlaklar

Gebelik ışıltısı döneminde ani kilo artışları olacağından dolayı vücutta çatlaklar meydana gelmektedir. Vücut değişimleri sırasında duygusal değişimlerin olması da beklenir. Bu dönem içerisinde daha sabırlı hareket ederek bakım sağlayabilirsiniz. Doktorunuza danışma sağlayarak cilt kremleri alabilirsiniz. Nemlendirme işlemi sonrasında düzenli masaj yapılmasıyla çatlakları kalıcı bir şekilde çözebilirsiniz.

Hamilelik döneminde yaşanan gebelik ışıltısı dönemi hamilelik dönemi sonrasında kalıcı kalmayabilir. Bu dönemde hormon artışı fazlalığı olduğundan dolayı hamilelik bitmesiyle normal hale dönecektir. Gebelik ışıltısı döneminden itibaren bakım alışkanlığınızı bu dönem için devam ettirebilirsiniz.

Gebelik Işıltısı Döneminde Günlük Yenmesi Gereken Besinler

Gebelik ışıltısı döneminde anne adayı, sürekli olarak vücut değişimi yaşayacağından dolayı beslenme programına özen göstermesi bebeğin gelişimini de etkilemektedir. Vitamin, protein odaklı olarak günlük alınması gereken besinler listesi şu şekilde sıralanmaktadır;

 • 4 Su bardağı yoğurt, süt, kefir veya ayran
 • Et, tavuk veya balık
 • Kuru baklagiller
 • Peynir 60 gram
 • Bir adet yumurta
 • Bir porsiyon sebze (150 gram)
 • Üç porsiyon meyve (300 gram)
 • Orta dilim üç adet ekmek kepekli, tam buğday veya çavdar ekmeği
 • Zeytinyağı veya Ayçiçek yağı iki yemek kaşığı
 • Yağlı tohum besinler badem, fıstık, ceviz bir avuç içi

Önerilen besinlerde günlük olarak ayrım yaparak beslenme programınızı oluşturabilirsiniz.

İçeriklerimize mobil uygulamalarımız ile anında ulaşın!

android app

Merhaba! Anne, bebek ve çocuk gelişimi konusundaki merakımı paylaşan bir yazarım. Deneyimimle içerikler üreterek, ebeveynlere kılavuzluk etmeyi ve birlikte büyümeyi amaçlıyorum. Keşfedin, öğrenin ve birlikte büyüyelim! ?✨

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir