Hamilelikte Güzellik Sırları Bakım Önerileri – 12 altın tavsiye
  1. Anasayfa
  2. Güzellik ve Bakım

Hamilelikte Güzellik Sırları Bakım Önerileri - 12 altın tavsiye

Hamilelikte güzellik sırları bakım önerileri, hamilelik döneminde güzelliğinizi koruyacak arttıracak yöntemler.

0

Hamilelikte güzellik sırları, hamilelik döneminde değişen vücut sonrasında yorgunluk ve bel ağrıları başlar. Süreç içerisinde birey kendini bakmakta zorluk çekebilir. Ev işlerinin olması ve farklı aktiviteler yapmasında güzellik bakımında sıkıntı yaşayabilir. Ancak alışkanlıklar değiştirilirse kendine bakması daha kolay hale gelir. Konumuzda hamilelik döneminde güzelliğinizi artırmak yapılacaklar listesi hazırladık.

hamilelik doneminde guzelligi artiracak yontemler 1
Hamilelikte Güzellik Sırları Bakım Önerileri – 12 altın tavsiye
thumbnail
Önerilen Yazı
Doğum Sürecinde Yapılması Gerekenler?

Hamilelikte güzellik artıracak yöntemler

Su İçmeyi İhmal Etmeyin: Hamileliğin başlangıç aşamasından itibaren sıklıkla su için. Cilt değişimi bu dönem içerisinde başladığından dolayı cilt yıpranması meydana gelebilir. Cildinizin diri kalması için ve böbreklerinde verimliliği açısından günde en az dört su içmeniz gerekmektedir. Günlük hayat içerisinde su içme de unutkanlık yaşayabilirsiniz. Telefonunuza su içme hatırlatıcısı kurarak daha verimli alışkanlığa adım atabilirsiniz.

Sebze ve Meyveye Önem Verin: Hamilelik döneminde sebze ve meyve önem vermek cilt gelişimine önem vermektedir. Vitamin ve mineral desteği vermenizle cildiniz daha genç görünmesini sağlayacaktır. Günde dört beş porsiyon turuncu ve kırmızı renkte olan meyveleri tüketmeniz gerekmektedir. Bu listede siyah üzüm, havuç, domates, karpuzu öğünlerinize eklemeniz gerekmektedir.

Omega 3 Besinleri Tüketin: Cildinizde solukluk ve canlı görünüm yoksa Omega 3 desteği sağlayın. Günde bir avuç kadar badem, fındık ve ceviz yiyerek dengeye koyabilirsiniz. Cildin ihtiyacı olan kaynaklardan biri de kalsiyumdur. Kalsiyumu süt ve süt ürünlerinden karşılayabilirsiniz.

Yoga Yapın: Hamilelik döneminde en çok tercih edilen spor yogadır. Hamileler için yoga eğitimleri araştırarak canlı kalabilirsiniz. Ayrıca açık havada yürüyüş yapmak egzersiz türlerinden biridir. Egzersiz sizlere büyüme hormonu ve endorfin salgıladığından dolayı kendinizi daha keyifli hissedeceksiniz.

Banyo Yapmanızı Sıklaştırın: Banyo yapmak hamilelik döneminde en rahatlatıcı eylemlerden biridir. Ayrıca ek kullanacağınız yüz nemlendiricisi ve doğal ürünler kullanmak yüzünüzü güzelleştirecektir. Soğuk suyla yapılan banyo cildin daha diri kalmasını sağlanacaktır. Sıcak banyo yapmayı azaltarak oluşacak çatlakları da engellemiş olursunuz. 

Uyku Düzenin Sağlanması: Hamilelikte güzellik için uykunuza çok dikkat etmelisiniz hamilelik döneminde halsizlik, ağrılar ve uykusuzluk aydan aya artabilir. Bu tür durumlarda vücudunuzu genç tutmak için uykuya ihtiyaç vardır. Hamile yastığı alarak veya düzgün uyku saatleri ayarlayarak düzen sağlayabilirsiniz. Hamilelik ilk aşamalarında alışkanlığı elde edersiniz dönem boyunca daha rahat uykuya dalabilirsiniz. Ayrıca bu dönemler içerisinde uykuya dalmak için bitki çaylarından uzak durmanız gerekecektir. Bazı bitki çayları bebeğin düşük yapmasına neden olmaktadır.

Çatlaklardan Kurtulmak: Hamilelik döneminde ani kilo artışı olduğundan dolayı çatlaklar meydana gelebilir. Çatlaklara karşı mücadelede bol su içerek ve egzersiz yapabilirsiniz. Ayrıca çatlaklıklara özel kremler bulunmaktadır. Kremi çatlaklığın olduğu bölgeye sürerek iyileştirebilirsiniz. Ev yapımı olarak çatlak kremi yapmak istiyorsanız ¼1/4 SB aloevera jeli, 1/’2 SB zeytinyağı, E vitamini kapsülü, A vitamini kapsülü malzemelerini karıştırarak çatlak bölgeye sürünüz. Bu kremi her gün kullanabilirsiniz. 

Hafif Makyajlar Sağlayın: Hamilelik döneminde makyajdan eksik kalmayabilirsiniz. Ancak makyajınız hafif makyaj şeklinde olması gerekir. Bu dönem içerisinde ciltte yağlanma ve küçük sivilceler oluşuyorsa su bazlı ürünleri kullanarak giderebilirsiniz. Gece yatacağınız zaman yapmış olduğunuz makyajlar mutlaka silinmesi gerekmektedir. Gece yatarken nemlendirici sürmek hem rahatlık hem de cilt bakımını da sağlayacaktır.

Bol Kıyafetler Giyin: Hamilelik dönemi boyunca bol kıyafetler giyerek kendinizi rahatlatın. Kıyafet alışverişi yaparak da bünyenizde rahatlık sağlayabilirsiniz. Stressiz olduğunuz dönem boyunca cilt sağlığına da etki edecektir.

Günlük Planlamalar Yapın: Hamilelik döneminde ev işlerinde gittikçe ağır gelmeye başlayacaktır. Her işi koşturmak yerine günlere bölerek yapmanız daha iyi hissettirecektir. Enerji düşüşü ve ağrılar çoğalacağından vaktinizi genellikle dinlenme odaklı ve hafif işler yapacak şekilde ayarlayın. Gün planlaması yapmak hem stres seviyesini düzenleyecek hem de alışkanlık edineceksiniz.

Saç Bakımınızı Yapın: Hamilelik dönemlerinde saçlarınız daha çok kalınlaşarak güçlenmektedir. Kolay uzama sağlayarak dökülmelerde azalmaktadır. Saçınızı seviyorsanız bu zamanlarda daha çok ilgilenebilirsiniz. Ancak saç içerisinde kabuklanma, kaşıntı, kepeklenme ve kabarık oluşuyorsa cilt doktoruna danışarak yardım alabilirsiniz.

Et Benlerine Dikkat Edin: Hamilelik döneminde üçüncü ayında kasık, koltuk altı ve boyun kenarlarında et beni çıkabilir. Renk koyulaşması da denilen bu durumda doğuma kadar sabırla beklemeniz gerekmektedir. Ayrıca asitli ilaç gibi uygulamalardan kaçınmanız gerekir. Et benlerinin çıkması hamilelik döneminde oldukça doğaldır. Doktora giderek de bununla ilgili yardım alabilirsiniz.

Hamilelikte güzellik psikolojisi

Hamilelik döneminde stres yapılması gayet doğaldır, bu dönem içerisinde hormonel olarak vücunuzda hoşunuza gitmeyen değişiklikler olabilir. Bu sorunlar çoğunlukla geçicidir kendinizi bu geçici sorunlara odaklayarak daha fazla strese sokmamanız gerekmektedir. Hamilelik döneminde stres nasıl atılır içeriğimize göz atabilirsiniz.

İçeriklerimize mobil uygulamalarımız ile anında ulaşın!

android app

Merhaba! Anne, bebek ve çocuk gelişimi konusundaki merakımı paylaşan bir yazarım. Deneyimimle içerikler üreterek, ebeveynlere kılavuzluk etmeyi ve birlikte büyümeyi amaçlıyorum. Keşfedin, öğrenin ve birlikte büyüyelim! ?✨

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir