Hamile Eşe Nasıl Davranmalı?
  1. Anasayfa
  2. Babalık

Hamile Eşe Nasıl Davranmalı?

0

Sağlıklı bir ilişki için hamile eşe nasıl davranmalı? Baba adayları hamilelik döneminde kadınların yaşadıkları dalgalı duygusal durumlarında yardımcı olmaları gerekir.

Hamilelik döneminde kadında birçok değişiklik gözlenebilir. Anne olma sürecinde yaşanan bu değişken ortamda erkeklerin toleranslı olması önemlidir. Hamilelik döneminde eşler ciddi bir şekilde heyecan yaşayabilir. Bu dönemde hep bebeklerini ön planda tutar. Sürekli bebeğe ilgi gösterildiği zaman eşler arasında iletişim problemleri ortaya çıkabilir. Anne adayları da çocuklarını sürekli olarak düşünerek eşlerini ihmal edebilir. Annenin ve babanın bu süreçte iletişimlerine özen göstermesi gerekir.

Eşin Davranışları Son Derece Önemli

Erkeklerin hamilelik döneminde eşlerine en iyi desteği vermesi gerekir. Bebeklere fazla ilgili verilmesi eşlerin kendilerini yalnız hissetmelerine neden olabilir. Babaların duygusal açıdan rahatlamaları için eşleriyle yakın olması gerekir. Erkek hamile eşe nasıl davranmalı?

  • Anne adayı bu dönemde hareket zorluğu yaşayabilir. Eşinin mutlaka destek olması gerekir.
  • Anne adayının bedeni değiştikçe kendini çekici bulmayacaktır. Bu nedenle erkeklerin her zaman ilgili davranması önemlidir.
  • Doktor kontrollerine mutlaka eşiyle beraber gitmesi gerekir.
  • Hamilelikle döneminde sıkıntılar yaşadığınız zaman sancılı sürecin geçeceğini telkin etmelisiniz.
  • Bebekle ilgili planları eşinizle beraber yapmanız gerekir.

Erkek hamile olan eşe nasıl davranmalıdır?  Erkeklerin hamile eşlerine sakin bir şekilde davranması gerekir. Eşlerinize hamilelik döneminde ilgili şekilde davranarak onların mutlu olmasını sağlayabilirsiniz.

Baba Adayı Hamile Eşe Nasıl Davranmalı
Baba Adayı Hamile Eşe Nasıl Davranmalı

Baba Adayı Hamile Eşe Nasıl Davranmalı

Hamilelik zorlu ve stresli bir süreç demektir. Hamilelik sürecinde anne adaylarının hem fiziksel hem de duygusal olarak değişimleri 9 ay boyunca farklı ruh halinde olabilir. Bu noktada baba adaylarına büyük iş düşmektedir. Küçük tavsiyeler hayat kurtarıcı olacaktır. 9 ay boyunca hormonların etki altında olan anne adaylarının istekleri geri çevrilmemelidir. Hamilelikte aşermeler baba adayların korkulu rüyası olabilir.

Zaman, mekân gözetmeden annelerin sürekli bir şeyler istediği bilinir. Bunun için babaların ceplerini erzaklar ile doldurması işe yarayacaktır.  Annelerin sık sık ağlama krizleri geçirdiğini görebilirsiniz. Hiçbir sebep yokken aniden hayata isyan ettiklerini görebilirsiniz. Bu durumda babaların eşlerini mutlu edecek aktiviteler bulmalıdır. Eşiniz sizinle keyifle film izlerken aniden kalkıp arkadaşına, annesine ya da ablasına gitmek isteyebilir. Aktiviteler arasında ani geçişlerin olmasına hazırlıklı olmalısınız.

Hamile Eşin Aşermesi

Gebelik döneminin en meşhur aktivitesi gece aşerme seanslarıdır. Özellikle gebeliğin ilk 4 ile 5 ayında bazı yiyecekleri aşermeleri normaldir. Babaların geceleri bu aşerilen yiyecekleri bulması için bütün enerjisini harcamaları bütün şehri turlamaları büyük heyecan yaratır. Hamile eşinize evde yardımcı olmak büyük görevlerdendir. Hamileliğin ilerleyen dönemlerinde eşlerin fiziksel olarak zorlandığı bilinir.

Annelerin uyurken büyük yastık kullanmaları babaların konfor alanlarını daraltabilir. Bu durumda salondaki koltuklara yönelmeniz sizin yararınıza olacaktır. Hamileliğin ilerleyen dönemleri annelerin hareketlerinde kısıtlama yapmaktadır. Babaların anne adaylarının eğilip kalkmasında en zorlandığı nokta ayakkabı bağlama evresinde eşlerine yardım etmeleri gerekir.

Mutlu Hamileliğin Sırları

Hamilelik dönemi, erkeklerin eşe nasıl davranacağı ve neler yapacağı konusunda zorlandığı bir süreçtir. Bu süreci sağlıklı ve en az hasarla geçirmek erkeğe bağlıdır. Hamilelik boyunca hem eşiniz hem sizler akıllı telefonlardan uzak durmalısınız. Kafalarda dolaşan deli sorulara çözüm aramak akışında giden hamileliği ters yöne çevirebilir.

Gebeliğin sonuna kadar geçmeyen bir stresle yaşamak anneleri zorlayacaktır. Mükemmellik kavramı bu süreçte sıkıntı yaratabilir. Elinizden gelenin en iyisini yapmak sizleri bu dönemde mükemmel bir anne ve baba yapmaya yetecektir. Hamilelik boyunca anne adaylarının duygusal geçişleri sizleri de zorlayacaktır ve bu durumda eşiniz ile minnettar olmayı şükredip beyindeki stres merkezini hareketlendirecektir.

thumbnail
Önerilen Yazı
Hamilelikte Babanın Yapması Gerekenler

Hamilelikte kaygı ve endişeden uzak durmak gerekir. Eşinizi ve kendinizi sağlıklı yaşama adayın. Zaman ilerledikçe eşinizin hareketlerinde büyük zorlanmalar görebilirsiniz. Fiziksel ve hormonal değişiklikler eşinizin vücudunda yorgunluk ve uyuşukluk yaşamasına neden olabilir. İlerleyen hamilelik ile birlikte yaşam tarzınızda farklılıklar sizlere iyi gelecektir.

Egzersiz yapmak, zihinsel temizlik, kaliteli uyku ve doğru yemek yemek hamileliği kolaylaştırır. Doğum sırasında rahat olmanızı sağlayacak aktivitelerden bazıları yürüme, yüzme, yoga ve pilatestir. Eşinizle birlikte bu aktiviteleri yapmak birbirine olan bağı da güçlendirecektir. Olumlu insanlarla vakit geçirmek ve meditasyon yapmak mutlu hamilelik sırlarından sadece birkaçıdır.

İçeriklerimize mobil uygulamalarımız ile anında ulaşın!

android app

Merhaba! Anne, bebek ve çocuk gelişimi konusundaki merakımı paylaşan bir yazarım. Deneyimimle içerikler üreterek, ebeveynlere kılavuzluk etmeyi ve birlikte büyümeyi amaçlıyorum. Keşfedin, öğrenin ve birlikte büyüyelim! 🌱✨

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir