İki Dilli Çocuk Yetiştirmek İçin İpuçları
 1. Anasayfa
 2. Çocuk

İki Dilli Çocuk Yetiştirmek İçin İpuçları

0
 • Siz veya diğer aile üyeleriniz ingilizce dışındaki dilleri konuşuyorsanız, çocuğunuzun da bu dilleri öğrenmesini isteyebilirsiniz.
 • İki dilli ve çok dilli çocuk yetiştirmek için 2 ana model vardır – ana dil olarak miras dili ve bir kişi-bir dil.
 • Oyun, ev, topluluk ve geniş aile etkinlikleri aracılığıyla çocukların çok dilli veya iki dilli gelişimini destekleyebilirsiniz.

  İki Dilli Çocuk Yetiştirmenin Kanıtlanmış 5 Yolu

Çok dilli veya iki dilli çocuk yetiştirme hakkında

Siz, eşiniz veya çocuğunuzu büyütmenize yardımcı olan diğer kişiler – büyükanne ve büyükbabalar veya arkadaşlar gibi – ingilizce dışındaki dilleri konuşuyorsanız, çocuğunuzun bu dilleri duyarak ve kullanarak büyümesini isteyebilirsiniz. Ya da yapmasanız bile çocuğunuzun başka bir dili duyarak ve kullanarak büyümesini isteyebilirsiniz – örneğin, çocuğunuzun ilk yıllarında yurtdışında zaman geçirdiyseniz.

Çok dilli veya iki dilli çocuk yetiştirmenin birçok faydası vardır. Örneğin, yakın ailenizdeki iletişimi ve bağları geliştirebilir, ailenizin kültürel kimlik ve aidiyet duygusunu artırabilir ve çocuğunuzun okuryazarlığını ve diğer dil becerilerini geliştirebilir.

Ebeveynlerin İki Dilli Konuşma Stratejileri Neler Olmalı?
Ebeveynlerin İki Dilli Konuşma Stratejileri Neler Olmalı?

Çok dilli veya iki dilli çocuk yetiştirmek: ailenizin seçenekleri

Çocuğunuzun birden fazla dil öğrenmesine yardım etme şekliniz muhtemelen çocuğunuzun dili veya dilleri nerede ve ne sıklıkta duyup kullanabileceğine bağlı olacaktır. Örneğin, çocuğunuz evde bir ebeveyn, eş, aile üyesi veya arkadaşıyla dili çok duyabilir ve kullanabilir. Veya çocuğunuz dili yalnızca belirli durumlarda duyabilir ve kullanabilir – örneğin bir büyükanne ve büyükbabanın evinde.

İki Dilli Çocuk Yetiştirmenin Faydaları Ve Zorlukları Nelerdir?
İki Dilli Çocuk Yetiştirmenin Faydaları Ve Zorlukları Nelerdir?

İşte çocuğunuzun dil gelişimine yardımcı olabilecek 2 model.

Ana dil olarak miras dili
Sık kullandığınız bir miras dili evinizde siz, eşiniz veya aile üyeniz çocuğunuzla mümkün olduğunca o dilde iletişim kurmaya çalışmalısınız.

Örneğin, Etiyopya’dan Avustralya’ya göç etmiş ve evde çocuğunuzla Amharca konuşmuş olabilirsiniz. Amharca sizin miras dilinizdir. Çocuğunuz da okula gidiyor ve arkadaşları ve öğretmenleriyle ingilizce konuşuyor.

Başka bir örnek, siz ve eşinizin işitme bozukluğu varsa ve işiten bir çocuk yetiştiriyorsanız. Çocuklarınız evde Auslan ve işitme topluluğunda ingilizce öğrenebilir.

Ana dil modeli olarak miras dili, çocuğunuzun bu dili evde çok duyduğu ve kullandığı anlamına gelir çünkü evdeki herkes onu kullanır.

İki Dilli Eğitim Modeli Nedir?
İki Dilli Eğitim Modeli Nedir?

Bir kişi-bir dil
Siz, eşiniz, aile üyeniz veya arkadaşınızın farklı dilleri varsa, tek kişi-tek dil modeli sizin için işe yarayabilir.

Örneğin, ingilizce konuşuyorsanız ve eşiniz, akrabanız veya arkadaşınız Mandarin konuşuyorsa, çocuğunuzla ingilizce konuşursunuz ve diğer kişi onlarla Mandarin konuşur.

Evinizdeki 2 kişi farklı miras dilleri konuşuyorsa da bu modeli kullanabilirsiniz. Örneğin, Arapça konuşuyorsanız ve eşiniz Fransızca konuşuyorsa, her biriniz evde çocuğunuzla kendi dilinizi konuşursunuz.

İkiniz de ingilizce konuşuyorsanız, çocuğunuzla birlikte ev dışında ingilizce kullanmayı tercih edebilirsiniz. Onlarla ev dışında bir miras dili konuşuyorsanız, bu da sorun değil. Çocuğunuz okulda ve toplumda ingilizce öğrenmek ve kullanmak için birçok fırsata sahip olacak.

Bir çocuğa iki dil nasıl öğretilir?
Bir çocuğa iki dil nasıl öğretilir?

Tek kişi-tek dil modeli, herkes konuşamasa bile birbirlerinin dillerini anlarsa en iyi sonucu verir. Bu şekilde çocuğunuzla kendi dilinizi konuştuğunuzda kimse dışlanmış hissetmez.

Çocuğunuz yaşlandıkça miras dilini veya dillerini kullanmaya daha az istekli olabilir. Bu olursa, miras dillerini onlarla, özellikle de evde kullanmaya devam etmeye çalışın. İngilizce olarak daha fazla yanıt vermeye başlasalar bile, dili duymaktan kısa ve uzun vadede yine de yararlanacaklardır.

Çok dilli veya iki dilli çocuk yetiştirmek: ipuçları

İşte çocuğunuzun çok dilli veya iki dilli gelişimini desteklemek için pratik ipuçları.

İki Dilli Çocuk Yetiştirmenin Faydaları Ve Zorlukları Nelerdir?
İki Dilli Çocuk Yetiştirmenin Faydaları Ve Zorlukları Nelerdir?

Oyun ve oyunlar

 • Miras dilinizde hikayeler okuyun ve anlatın ve çocuğunuzu katılmaya teşvik edin. Giydirme oyunları kullanın ve yaratıcı olun!
 • Miras dilinizde oyunlar oynayın, özellikle dile odaklanan oyunlar-örneğin, ‘Casusluk yapıyorum’, bingo, ‘ Ben kimim?’ve hafıza.
 • Miras dilinizde şarkılar söyleyin, dans edin ve müzik çalın. Çocuklar müziği sever ve melodi, bir şeyleri hatırlamalarına yardımcı olmanın harika bir yoludur.
 • Miras dilinizde çocuk dostu kelime oyunu uygulamaları arayın.

Topluluk etkinlikleri

 • Çocuğunuzun miras dilini kullanabileceği okulları, çocuk bakım merkezlerini, oyun gruplarını ve çok dilli veya iki dilli programları arayın.
 • Çocuğunuzun miras dilini konuşan diğer çocuklarla oyun günleri düzenleyin.
 • Çocuğunuzu, kullanılan miras dilini deneyimleyebilecekleri mağazalara ve diğer mekanlara götürün.
 • Miras dilinizi konuşan veya dilin kullanıldığı ülkeleri ziyaret eden ziyaretçileri ağırlayın. Bu, çocuğunuzun dil gelişimini ve miras dilinizin diline ve kültürüne olan ilgisini önemli ölçüde artırabilir.
 • Kütüphaneye veya yerel toplum merkezinize gidin ve miras dilinizde CD’ler, DVD’ler, resimli kitaplar, yaşa uygun kurgu ve dergiler ödünç alın.
 • Ailenizin kültürel mirasına ve kimliğine erişmek için sizin ve çocuğunuzun birlikte yapabileceği kültürel etkinlikleri arayın. Örneğin, Uyum Haftası her yıl Mart ayında Avustralya genelinde yaygın olarak kutlanmaktadır.
BILINGUAL (ÇİFT DİLLİ) ÇOCUK BÜYÜTMENİN İPUÇLARI
BILINGUAL (ÇİFT DİLLİ) ÇOCUK BÜYÜTMENİN İPUÇLARI

Evde

 • Çocuklarınızla doğuştan miras dilinizde konuşun.
 • Gençler için popüler müzik programları ve kanallar dahil olmak üzere miras dilinizdeki radyo programlarını dinleyin.
 • Yurtdışında yaşayan aileniz ve arkadaşlarınız varsa, çocuğunuzu görüntülü sohbet veya çevrimiçi kullanarak onlarla bağlantı kurmaya teşvik edin.
 • Çocuğunuzun neyle ilgilendiğini düşünün-örneğin futbol, müzik, TV şovları, yemek pişirme vb. Miras dilinizi bu ilgi alanlarına dahil etmeyi deneyin. Örneğin, topluluğunuzdan tipik bir tarif bulabilir ve yalnızca miras dilinizi kullanarak birlikte pişirebilirsiniz.
 • Miras dilinizde film veya spor izleyin – örneğin uydu TV veya çevrimiçi yayın hizmetleri aracılığıyla. Bazen ingilizce içeriğin sesini veya altyazılarını başka dillere çevirebilirsiniz.
 • Yaşlı veya genç çocuğunuzun miras dillerinde güvenli, ilgi alanına dayalı çevrimiçi topluluklar bulmasına yardımcı olun. Sadece genç öncesi internet güvenliğine ve genç internet güvenliğine dikkat edin.

Merhaba! Anne, bebek ve çocuk gelişimi konusundaki merakımı paylaşan bir yazarım. Deneyimimle içerikler üreterek, ebeveynlere kılavuzluk etmeyi ve birlikte büyümeyi amaçlıyorum. Keşfedin, öğrenin ve birlikte büyüyelim! ?✨

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir