Kış Aylarında Bebek Bakımı
  1. Anasayfa
  2. Bebek Gelişimi

Kış Aylarında Bebek Bakımı

0

Her mevsim dikkat edilmesi gerekse de kış aylarında bebek bakımı daha fazla önem taşımaktadır. Çünkü kış ayları bebekler için oldukça kötü hava koşullarını barındırmaktadır. Bu hava koşulları hem bebeğin sağlığı hem cilt salığı hem de beslenmesi için oldukça önemlidir. Aynı zamanda kış aylarında bebeğin nasıl giydirildiği bile büyük önem taşır. Kış aylarında bebeği korumak bu anlamda çok büyük sorunların önüne geçer.

Kış Aylarında Bebek Bakımında Yapılması Gerekenler

Kış aylarında dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan ilki soğuk hava şartlarıdır. Soğuk hava şartlarında bebeğin hastalanmaması için kalın giyinmesi gerekir. Fakat bebeği sıkan kıyafetlerden uzak durmak önemlidir. Çok sıkı kıyafetler bebeğin iç organlarının zarar görmesine neden olur. Kalın ama bebeği sıkmayan kıyafetler giyilmelidir. Aynı zamanda dışarı çıkarken bebeğin şapka, eldiven ve atkı gibi sıcak tutacak ek aksesuarların takılması da gerekir.

Kış aylarında bebek beslenmesi de oldukça önemlidir. Bebeğin bol vitamin ve mineral alması gerekir. Aynı zamanda hasta ya da grip olan kişilerle aynı ortamda bulunmaması gerekir. Eğer hastalanırsa zaman kaybetmeden doktora götürmek oldukça önemlidir. Hastalık daha fazla ilerlerse bu durum bebeği daha çok zorlar. Bebeğin lifli ve vitaminli besinleri yemesi de bu anlamda oldukça önemlidir. Kış ayı bebeklere dikkat etmek onların büyüme ve gelişmelerinin daha sağlıklı olması için önemlidir.

Kış Aylarında Bebek Bakımında Yapılması Gerekenler
Kış Aylarında Bebek Bakımında Yapılması Gerekenler

Kışın Bebeklere Ne Giydirilir?

Kış aylarında bebeği soğuktan korumak da önemli ve dikkat edilmesi gerekenler arasında yer almaktadır. Çeşitli soğuk algınlıklarına karşı çocukların korunması için kıyafetlerinin de dikkatli seçilmesi gerekir. Bu doğrultuda seçilecek kıyafetlerin hem çocukların rahatsız olmayacağı hem de kaliteli bir şekilde giyebilecekleri olanlar tercih edilmelidir.

Çocukların kaşınmasına sebep olan ve bu nedenle de sürekli olarak ağlamalarına sebep olan kıyafetler tercih edilmemelidir. Özellikle tercih edilecek kıyafetlerde çocuğun alerjisinin olmayacağı bir şekilde tercihler yapılmalıdır. Bu şekilde yapılan tercihler sonrasında sorunsuz bir şekilde soğuktan korunması sağlanabilmektedir. Ebeveynlerin kıyafet tercih ederken öreğin kalın ve sıkı bir yapıda olan kotlar yerine daha yumuşak yapıdaki yün kumaşları tercih etmeleri de önemli noktalar arasında bulunmaktadır.

Kış aylarında bebek bakımı için dikkat etmeniz gerekenler arasında beslenme de yer almaktadır. Düzenli beslenmeyen bebeklerin sürekli hasta olması gibi olumsuz bir sonuç meydan gelecektir. Bu sorun özellikle doğduğu andan itibaren mamalarla büyütülen bebeklerde daha fazla görülmektedir. Bunun temel sebepleri arasında anne sütünü yeterli seviyede almayan bebeklerin bağışıklık seviyelerinin de azalmasıdır.

Çocukluk dönemine de bu olumsuzlukla girilmesi doğrultusunda ciddi sağlık problemleri meydan gelmekte ve belki de önlenmeyecek problemler oluşmaktadır. Bebeklerin süt alımı bağışıklık sistemindeki yararlı bakterilerin artmasına yardımcı olur. Bu sayede hastalıklarla daha kolay baş edebilen bebek herhangi bir sorun olmadan bunlardan kurtulabilmektedir.

Kış Aylarında Bebekler Nasıl Yıkanmalıdır?

Bebeklerin kış aylarında yıkanması ile ilgili sorular aileler tarafından sıklıkla sorulmaktadır. Kışın bebeği yıkamak sağlıklı bir eylemdir. Özellikle dirençli bireyler oluşması için yurtdışında çocukların buzlu sularla yıkanması da bir korunma yöntemi olmaktadır. Fakat ülkemizdeki yanılgılar nedeniyle kışın bebeğin üstünün örtülmesi ve kalın giysilerle yatırılması da yapılmaktadır. Bunların sonuçları arasında bebeğin ebeveynleri fark etmeden ateşlenmesi ve bunun önlenebilir boyutlarda olmamasıdır.

Dikkatli olunmadığında bu bebeklerde ciddi sorunlar meydana gelmekle birlikte özellikle son zamanlarda bakterilerin artmasıyla birlikte önlenemeyen problemler de artmıştır. Bebeklerin bağışıklıklarının  artırılması özellikle önemli olan noktalar arasında yer almaktadır.  Dikkatli olunduğu takdirde bebeklerin yıkanmasında da herhangi bir problem olmamakla birlikte yararlı etkileri de bulunur.

Kış Aylarında Bebekler Nasıl Beslenmelidir?

Bebekler bağışıklıkları düşük olarak dünyaya gelirler. Bu bağışıklıklarının güçlendirilmesinin ilk basamağı anne sütü olur. Fakat anne sütü almayan bebekler ilk darbeyi almışlardır. Dikkatli olunmadığı takdirde ciddi problemlerin oluşması gibi bir sorun da meydan gelmektedir.

Beslenme düzeni eğer çocuklar katı beslenmeye geçmişlerse meyvelerin eklenmesi ve bu sayede de vitamin alımları sağlanması gerekmektedir. Bunlara dikkat edildiğinde herhangi bir problem çıkmayacak ve sağlıklı bir şekilde hayatlarını devam ettirmeleri sağlanmış olacaktır. Kış aylarında bebek bakımı doğru şekilde uygulanması bebeklerin bağışıklık sistemlerinin güçlenmesine ve sağlıklı olmasına fayda sağlayacaktır.

Merhaba! Anne, bebek ve çocuk gelişimi konusundaki merakımı paylaşan bir yazarım. Deneyimimle içerikler üreterek, ebeveynlere kılavuzluk etmeyi ve birlikte büyümeyi amaçlıyorum. Keşfedin, öğrenin ve birlikte büyüyelim! ?✨

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir