Bebek Arabası Alırken Neye Dikkat Etmeli?
  1. Anasayfa
  2. Ebeveyn Akademi

Bebek Arabası Alırken Neye Dikkat Etmeli?

0

Özellikle ilk defa anne ve baba olacakların bebek arabası alırken neye dikkat etmeli konusuna önem vermesi gerekir. Bilindiği üzere bebeklik dönemi büyüme ve gelişmenin en çok olduğu dönemdir. Büyüme ve gelişmeyi etkilemeyecek şekilde olması oldukça önemlidir. Aynı zamanda bebeğin rahatı konusunda da dikkat edilmesi de oldukça önemli bir konudur.

Bebek Arabası Alırken Neye Dikkat Etmeliyiz

Bebek arabası alırken ilk olarak nerelerde kullanılacağına dikkat edilmelidir. Ardından yenidoğan dostu olup olmadığına dikkat etmek önemlidir. Bebek arabaları 6. Aydan sonra kullanımı tavsiye edilir. Fakat 6 aydan erken bebek arabasını kullanacak olan anne ve babaların aldıkları arabanın yenidoğanlara uyumlu olup olmadığı dikkat edilmelidir. Çünkü bebekler daha oturmayı beceremiyor. Bu sebeple yatar pozisyonda rahat olabileceği bir araba tercih edilmelidir.

Bebek Arabası Alırken Neye Dikkat Etmeliyiz
Bebek Arabası Alırken Neye Dikkat Etmeliyiz

Bebek arabası alırken ne kadar süreli kullanılacağı da göz önünde bulundurulmalıdır. Buna yönelik olarak genişliğe dikkat edilmelidir. Kullanımın da kolay olması oldukça önemlidir. Çünkü gün boyu bebek arabası kullanılması gereken durumlar olabilir. Kullanacak olan kişinin de konforu bu anlamda önemlidir.

Şehir hayatında yaşayan kişilerin ağır bebek arabalarını tercih etmemesi gerekir. Yine anne ve baba gibi arabayı kullanacak olan kişiler için daha kullanışlı olacaktır. Bebek arabası alırken neye dikkat etmeli konusuna en uygun arabalar tercih edildiği zaman oldukça rahat bir şekilde kullanılacaktır.  

Özellikle bebek arabası seçimi yapılırken çocuğun konforuna dikkat edilmesi ve bu sayede de oluşabilecek sorunların da baştan çözümlenmesi gerekmektedir. Özellikle çocuğun kendini çarparak canını yakabilecek hatta ciddi kaza ve yaralanmalara sebep olabilecek olayların yaşanmaması sağlanabilmektedir. Dikkatli bir şekilde tercih edildikten sonra herhangi bir sorun oluşmaması da beklenmektedir. Bu nedenle bebek arabası seçerken dikkat edilmesi gereken özelliklere göre hareket edilmesi de oldukça önemlidir.

Dikkat edildiğinde herhangi bir sorunun meydana gelmeyeceği ve kazaların olmayacağı bir seçim sürecini içeren bebek arabası seçimi dikkatli olunarak da kaliteli şekilde seçilebilir. Bu doğrultuda yapılacak olan tercihlerde bebek arabasında bulunan altıkların da kaliteli şekilde tercih edilmesi gerekir.

Özellikle bunun önemi yaz aylarında daha  çok kendini göstermektedir. Yaz aylarında eğer deri koltuklardan oluşan bir bebek arabası kullanılırsa hem bebeğin vücudunda yanıkların oluşmasına hem de gözlerine gelen ışıklar doğrultusunda rahatsız olup yolculuk etmek istememesine neden olabilmektedir.

Bebek Arabası Ne Zaman Alınmalıdır?

Bebek arabaları çocukların bir yerden bir yere taşınmasına etkili olan araçlardan olmaktadır. Bu doğrultuda ebeveynler tarafından bebek arabası ne zaman alınmalıdır konusu da dikkat edilmesi gereken bir sorundur. Yanlış tercihler yapılmaması adına incelemeler yapılmalı ve bu doğrultuda da tercihlerin yapılması sağlanmalıdır. Bebek arabaları bebeklerin 40 günlük olduktan sonra özellikle kendini daha rahat hissedebileceği bir alandır. Bu nedenle de tercihler çocuklar doğmadan önce yapılmalıdır.

Özellikle rahat bir şekilde tercih edilmesi gereken bebek arabaları 3 yaşın üstündeki çocuklarda kullanılması da tavsiye edilmemektedir. Bunun temel sebepleri arasında çocukların yürümeye başladığı bu yıllarda bebek arabaları kullanarak yürümelerinin engellenmesi sağlanmaktadır. Fakat bu yaş çocukları özellikle yürümeyi öğrendikten sonra etrafı keşfetmesi ve düşüp kalkarak deneme yanılma yoluyla öğrenmeleri sağlanması da gereklidir. Bu nedenle de özellikle çocuklar doğduktan sonra belirli bir süre kullanılabilen bu bebek arabaları daha sonrasında tercih edilmesinde belli başlı zararlar bulunan bir araç olmaktadır.

Sağlıklı materyallerden seçilerek tercih edilmesi gereken bu arabaların özenli bir kullanımla problem olmadan tercihi sağlanıp belli bir yaşa kadar kullanılması da önerilmektedir.

Bebek Arabası Fiyatları

Bebek arabalarının fiyatları seçilecek markalara göre de değişebilmektedir. Özellikle bebek arabası tavsiyesi arayan kişiler için de fiyatları dikkat edilmesi gereken alımlardan olmaktadır. Bu doğrultuda seçilecek olan arabaların kalitesine göre değişen fiyatlar özellikle markadan markaya değişerek herkesin beğenisine farklı şekillerde sunulmaktadır.

Seçilecek bebek arabalarında özellikle kaliteli markalardan tercih edilmesi ve sağlıklı şekillerde kullanılarak hem bebeğin konforu hem de annenin rahatlaması sağlanabilmektedir.

En iyi bebek arabası hangisi olduğu da ebeveynler arasında bebek arabası tercih ederken sorulan sorulardan olmaktadır Seçilecek olan bebek arabalarının kaliteli ve modellerinin de farklı olmasına göre değişen bebek arabası fiyatları özellikle dikkatli seçilmelidir.

İçeriklerimize mobil uygulamalarımız ile anında ulaşın!

android app

Merhaba! Anne, bebek ve çocuk gelişimi konusundaki merakımı paylaşan bir yazarım. Deneyimimle içerikler üreterek, ebeveynlere kılavuzluk etmeyi ve birlikte büyümeyi amaçlıyorum. Keşfedin, öğrenin ve birlikte büyüyelim! ?✨

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir