Erken Gebelik Belirtileri Nelerdir
 1. Anasayfa
 2. Bebek Sağlığı

Erken Gebelik Belirtileri Nelerdir

Erken gebelik nedir, erken gebelik belirtileri, gebelik belirtileri ne zaman başlar, gebelik ilk haftasında neler olur, gebeliğin kesin belirtileri.

0

Hamilelik dönemi ilk belirtisi regl döneminin gecikmesiyle anlaşılmaktadır. Adet dönemlerini sürekli takip eden bireylerde bu şekilde anlaşılabilir. Hamilelik tespiti için gebelik belirtilerinden veya test yaptırarak tanı yapılabilir.

thumbnail
Önerilen Yazı
Doğum Sürecinde Yapılması Gerekenler?
Erken gebelik nedir, erken gebelik belirtileri, gebelik belirtileri ne zaman başlar, gebelik ilk haftasında neler olur, gebeliğin kesin belirtileri
Erken gebelik nedir, erken gebelik belirtileri, gebelik belirtileri ne zaman başlar, gebelik ilk haftasında neler olur, gebeliğin kesin belirtileri

En Erken Gebelik Belirtileri

En erken gebelik belirtileri yaşanan durumlar;

 • Halsizlik, yorgunluk ve uyuklama durumları
 • Artan vajinal akıntılar
 • Memelerde hassasiyet yaşama ve şişlik göstergesi
 • Memede renk değişimleri
 • Sık sık idrara çıkma isteği
 • Bel ve kasık bölgelerine ağrı
 • Bulantı ve kusma yaşama
 • Sürekli duygu değişimleri yaşama
 • Kalp hızı artışı en erken gebelik belirtileri arasındadır.

Gebelik Belirtileri Ne Zaman Başlar?

Gebelik belirtileri kişiden kişiye değişim gösterebilmektedir. Hamileliğin ilk 1 veya 2.haftasında erken belirtileri gözükmeye başlar. İlerleyen haftalarla birlikte belirtilerek yoğunlaşarak kendini gösterir.

Gebeliğin İlk Haftasında Neler Olur?

Gebeliğin ilk haftasında herhangi bir belirti yaşanmayabilir. Ancak yaygın olarak gözüken durum vajinal akıntıların sık sık yaşanmasıdır. Ayrıca birey sık sık idrara çıkarak kendini belli eder. Lekelenme olarak adlandırılan hafif kanamalar, miden bulantısı ve kusma, kokulara karşı daha fazla hassasiyet, kasık ve karında kramplar, memelerde hassasiyet, halsizlik gibi durum bireyden bireye değişerek gösterebilir.

Karın Ağrısı Yaşamak Gebelik Belirtisi midir?

Karın ağrısı yaşamak gebelik belirtisi olarak sayılmamaktadır. Hamilelik ihtimali bulunan bireyin karın bölgesinin alt kısımları ve kasıklara doğru gidiyorsa belirti olarak sayılabilir. Çok şiddetli ağrı sağlanıyorsa doktor tarafından bakılması gerekir. Ayrıca test yaptırarak durumun sonucuna ulaşabilirsiniz.

Kasık Ağrısı Gebelik Belirtisi midir?

Kasık ağrısı yaşamak gebelik belirtisi olabilir. Eğer hamilelik belirtisi olarak tek bu yaşanıyorsa diğer belirtilere bakarak durumun sonucuna varılabilir. Kasık ağrısı olan bireyde idrarını yapıyorken yanma ve ek ağrı yaşıyorsa doktora başvurması gerekir.

İdrar Testi Gebelik Testini Doğru Verir mi?

Eczanelerden alınan idrar testlerinde gebelik testi doğru göstermeyebilir. Çoğu zaman doğruyu gösterse de belirli aralıklarla denenmesi gerekmektedir. Gebelik testinin en iyi sonucunu kan testi yaptırarak alabilirsiniz.

Mide Yanması Yaşamak Gebelik Belirtisi midir?

Mide bulantısı veya mide yanması yaşamak gebelik belirtilenlerindendir. Sık sık hamileliğin ilk haftasında yaşanan durumdur. Bu dönem içerisinde doktor muayenesi gerçekleştirerek beslenme düzeni yaparak durumu hafifletebilirsiniz.

Gebeliğin Kesin Belirtileri Nelerdir?

Gebeliğin kesin belirtileri olarak üç aşamada ayrılmaktadır;

 1. Adet Gecikmesi: Hamilelikte yaygın belirtilerden biri de adet gecikmesidir. Ancak adet gecikmesi hormon değişimleri, stres gibi durumlardan değişiklik gösterebilir.
 2. Mide Bulantısı: Gebelik şüphesi durumunda mide bulantısı sık sık yaşanıyorsa belirtilerden biridir. Özellikler sabah bulantısı yaşanıyorsa ihtimali daha çok artırır.
 3. Hamilelik Testi: Hamilelik testinde ilk olarak idrar testi yaptırabilirsiniz. İdrar testinin pozitif olmasıyla gebelik kesin olarak bakılır. En iyi sonuç kan testinden meydana gelmektedir.

Gebelik Belirtisi 3 Günde Belli Olur mu?

Gebelik durumu cinsel ilişki sonrasında 3 gün içerisinde belirtileri başlayabilir. Herkeste gözükmeyen bu durum erken aşamada belirli yan etkileriyle kendini göstermektedir. En iyi sonucu test yaptırarak sonuca ulaşabilirsiniz. Eczanelerden alınan idrar testleri bu duruma cevap vermeyebilir. Hastaneden veya sağlık ocağından kan testi sağlanarak durum tespiti sağlanabilir.

3 Günlük Hamilelik Belirtileri kişiden kişiye değişerek ise şu şekilde sıralanmaktadır;

 • Lekelenme şeklinde kanamaların olması
 • Mide hassaslığı
 • Vajinal akıntı yaşanması
 • İdrara sık sık çıkma isteği
 • Duygu durumunda değişiklikler
 • Kasık bölgesinde ağrı artışı, aniden gelen krampların oluşması
 • Göğüs bölgesinde hassaslık hissiyatı meydana gelmektedir. Bu belirtilerin bazıları olması hamilelik durumu gösterebilir.

Erken Gebelikte Akıntı Nasıl Olur?

Erken gebelik belirtisinde vajinal akıntıların sıklıkla olmasıyla gözükür. Gebe olan kişide vajinal akıntı beyaz ve süte benzer sıvı olarak yer alır. Regl kanamasıyla aynı düzeyde yer almaz. Kişide kanamalarda meydana geliyorsa erken gebelik göstergesindedir. Bu durum kişiden kişiye farklılık gösterebilir. En iyi sonucu test yaptırarak gebelik sonucu alabilirsiniz. Ayrıca diğer belirtiler de meydana geliyorsa gebe olduğunun ihtimal artışı gösterir.

Gebelik Testi Ne Zaman Yapılır?

Gebelik testleri idrardan veya kandan yapılır. Evde kolay bir şekilde yapılabilen idrar testidir. İdrar testi oranında yanılma yaşanabilir. En iyi sonuç kan testi sonrasında alınmaktadır.

Hamilelik Haftası Nasıl Hesaplanır?

Hamilelik haftası hesaplaması son adet döngüsü içerisinde ilk gün alınarak hesaplanması sağlanır. Bu aşamada cinsel ilişki tarihi kullanılmamaktadır.

İçeriklerimize mobil uygulamalarımız ile anında ulaşın!

android app

Merhaba! Anne, bebek ve çocuk gelişimi konusundaki merakımı paylaşan bir yazarım. Deneyimimle içerikler üreterek, ebeveynlere kılavuzluk etmeyi ve birlikte büyümeyi amaçlıyorum. Keşfedin, öğrenin ve birlikte büyüyelim! ?✨

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir