anne okulu
Bildirimler
 • Bildiriminiz bulunmamaktadır.
Kreş seçerken sorulacak sorular?
 1. Anasayfa
 2. Çocuk

Kreş seçerken sorulacak sorular?

0
Bebeğiniz veya yeni yürümeye başlayan çocuğunuz için kreş seçmek, bir ebeveynin yüzleşmesi gereken en zor kararlardan biridir. Ve seçici olması gerekir. Günlük bakım merkezleri ​​​​olağanüstü durumdan çok daha kötüye doğru çalıştırabilir.

Kreşe ihtiyaç duymadan yaklaşık altı ay önce araştırma yapmaya başlayın (iyi kreşler hızla dolar) ve aşağıda listelediğimiz ipuçlarını okuyun.

İtibar

Diğer ebeveynlerden duyduklarınıza göre bir kreşi yargılamaktan çekinmeyin. Yine de, olumsuz yorumların sizin durumunuz için geçerli olduğundan ve belirli bir aileye ve kreşe özgü bir şey olmadığından emin olmak için ayrıntıları sorun.

Komşular ve diğer ebeveynler hakkında bir anket yapın. Onlara sorun: Burası popüler bir kreş mi? Kreşte bir çocuğun kaybolduğunu veya yaralandığını biliyor musunuz? Çocuğunuzu bir kreşte bırakmak konusunda biraz isteksizseniz hemen vazgeçin.

Sonuç olarak: Diğer ebeveynler kreşten memnun değilse, araştırmaya devam etmek en iyisidir.

Gevşek kurallar

Kurallar ve düzenlemeler önemlidir. Çalışma saatlerinden acil durumların ele alınmasına kadar her şey için açıkça belirlenmiş yönergeleri olmayan kreşlerin başka organizasyonel sorunları da olması muhtemeldir.

Kreşin politikalarının yazılı bir kopyasını isteyin. Bir tane tedarik edemezlerse, bu dikkatli olmak için bir nedendir.

Gevşek hasta-çocuk politikasına sahip kreşler de listenizden çıkarılmalıdır. Ateşli veya griple gelen çocuklar ve personel en az 24 saat evde kalmak zorunda değilse, çocuğunuzun başına gelen her küçük mikrobu yakalama olasılığı daha yüksektir.

Kreş, ayrıca çocukların ve personelin mevcut aşıları ve düzenli kontrolleri olmasını şart koşmalıdır. Bu politika, kreşin çocuğunuzun sağlığını ve esenliğini ne kadar ciddiye alacağının iyi bir göstergesidir.

Ve kapalı kapı politikasıyla karşılaşırsanız, başka kreş aramaya devam edin. Ebeveynlerin habersiz gelmesine karşı çıkan bir kreşin, saklayacak bir şeyleri olabilir.

Sonuç olarak: Bir kreşin net kuralları ve organizasyonu yoksa, sizin için doğru yer olmayabilir. Bakmaya devam et.

Şüpheli bir müfredat

Günlük programı olmayan veya statik ve tartışmasız bir program sunan kreşleri atlayın. Çocukların çeşitliliğe, değişime ve büyüme şansına ihtiyaçları vardır. En iyi kreşler hem grup hem de bireysel aktivitelerden oluşan geniş bir yelpaze sunar.

Bebekler zamanlarının çoğunu salıncakta, bebek koltuklarında veya diğer “bebek tutucularda” geçiriyorsa, kreş düzenli olarak değişen organize etkinlikler sunmuyorsa veya televizyon ve diğer elektronik medya günün gündeminin büyük bir bölümünü oluşturuyorsa, o kreşi listenizden çıkarın.

Ayrıca sanat alanına bir göz atın – malzeme stoğu iyi mi? Duvarlarda tablolar ve başka projeler var mı?

Personele günlük rutin ve ayrıca özel aktiviteler hakkında soru sormaktan çekinmeyin. Personel çocukları gezilere götürüyor mu? Eğer öyleyse, güvenli olduğunu düşündüğünüz bir şekilde mi yapıyorlar? Bayramları kutlarlar mı? Hangileri? Cevaplar, personelin planlama ve hazırlık konusunda ne kadar dikkatli olduğu konusunda size bir fikir verebilir.

Yaşa uygun oyuncakların yetersiz seçildiği kreşlerle oyalanmayın. Yeterince doğru oyuncağa sahip olmak, yaratıcı oyuna teşvik ederek çocuğunuzun gelişimini teşvik etmekle kalmaz, aynı zamanda çocukların kimin neyle ve ne zaman oynayacağı konusunda çok fazla mücadeleye girmesini önlemeye de yardımcı olabilir. Oyuncakların bir bebeği veya yeni yürümeye başlayan çocuğu boğabilecek küçük parçalara sahip olmadığını kontrol edin.

Sonuç olarak: Çocuğunuzun, gelişimini teşvik etmek için çok çeşitli güvenli, yaşına uygun oyuncaklara ve etkinliklere ihtiyacı vardır. Kreş bunları sunmazsa, bakmaya devam edin.

 

Yetersiz bir kadro

Bir kreşin çalışanları yetersiz görünüyorsa, aramaya devam edin. Eğitimli olmayan (ideal olarak, erken çocukluk gelişimi geçmişi olan en az iki yıllık üniversite mezunu), sorumlu, hevesli ve hazırlıklı olmayan bir personel, çocuğunuza en iyi bakımı sağlamayacaktır.

Bakıcılar ayrıca CPR konusunda eğitim almalı ve uyku, disiplin ve beslenme gibi konularda temel felsefelerinizi paylaşmalıdır.

Personelin bakımları altındaki çocuklarla nasıl etkileşime girdiğini izleyin. İdeal olmayan bir durumun iki kesin işareti, çocuklarla yalnızca bebek konuşmasında konuşan veya onlara bağıran veya sert konuşan bakıcılardır. Ve tabii ki, bir görevlinin bir çocuğa vurduğunu görürseniz hemen çocuğunuzu alın ve olayı gerekli kamu kurumuna bildirin.

Personel yönergeleri:

 • Bebekler için oran, bir grupta altı bebek varsa her üç çocuk için bir, sekiz bebek varsa her dört çocuk için bir bakıcıdır.
 • 12 ila 28 aylık bebekler için, oran altı çocuk için bir ila üç ve sekiz veya daha fazla çocuk için bir ila dörttür. 21 ila 36 aylık çocuklar için, aynı oranlar on çocuk için bir ila beşe ve 12 kişilik bir grup için bir ila altıya çıkar.
 • 30 ila 48 aylık okul öncesi çocuklar için, oran 12 kişilik bir grup için bir ila altı, 14 kişilik bir grup için bir ila yedi, 16 kişilik bir grup için bir ila sekiz ve 18 kişilik bir grup için bir ila dokuz olmalıdır.
 • 4 ve 5 yaşındakiler için oran 16 kişilik bir grup için bire sekiz, 18 kişilik bir grup için bire dokuz ve 20 kişilik bir grup için bire on olmalıdır.

İç güdülerine güven. Kreşi gezerken, bebeklerin ağladıklarında hızlı olma eğiliminde olup olmadıklarını veya personelin ağlamalarına izin verip vermediğini dikkatlice izleyin.

Daha büyük çocukları da izleyin. Soru sorduklarında dinleniyorlar mı? Tuvalete gitmeleri gerektiğinde yardım alıyorlar mı? Çocuğunuzun ihtiyaç duyduğu ilgiyi görüp görmeyeceği, öncelikli değerlendirmelerinizden biri olmalıdır.

Yetersiz ücretli personel

Zayıf personel faydaları yüksek ciroya yol açar. İdeal olarak, çocuğunuza her gün aynı tanıdık yüzler bakacaktır.

Tabii ki, en iyi kreşler bile bazen kendini işine adamış çalışanları işe almakta ve elinde tutmakta zorlanmaktadır. Çoğu çocuk bakımı çalışanına çok az ücret ödenir (genellikle asgari ücretin biraz üzerinde) ve her gün birkaç bebek veya küçük çocuğa yetişmenin talepleri yorucu olabilir. Ancak tatil ve sağlık sigortası sunmayan kreşlerin, çocuğunuza uzun süre bakacak sadık bir personele sahip olma olasılığı daha da düşüktür.

Sonuç olarak: Personelin eğitimi yeterli değilse ve çalışanlar çok çalışıyor gibi görünüyorsa veya çok uzun süre orada kalmıyorsa, o kreş sizin için değildir.

 

Kirli, güvensiz tesisler

Kreş perişan ve yıkık görünüyorsa, kreş aramaya devam edin. İşte hızlı bir kontrol listesi:

 • Yemek hazırlama alanları, tuvaletlerden ve alt değiştirme istasyonlarından uzak olmalıdır.
 • Zeminler, duvarlar ve mutfak alanı temiz olmalıdır.
 • Isı, ışık ve havalandırma yeterli olmalıdır.
 • Ekipmanın bakımı iyi yapılmalıdır.

Her bebek bezi değişiminden sonra (ve değiştirme alanını dezenfekte eden) personelin ellerini yıkadığını görmüyorsanız veya kreş genellikle bakımsız görünüyorsa, bu bir kırmızı bayraktır. Bir kaç oyuncak alın – ne kadar yapışkanlar? Oyun alanı iyi organize edilmiş mi?

Güvenlik sorunları olan merkezleri atlayın:

 • Oyuncaklar ve oyun ekipmanları iyi durumda olmalıdır.
 • Üst kat pencereleri (varsa) kapalı tutulmalı veya pencere korkulukları ile kapatılmalıdır.
 • İlaçlar ve tehlikeli maddeler ulaşılamaz olmalıdır.
 • Bebeklerde ABÖS (ani bebek ölümü sendromu) riskini azaltmak için yatak takımları taze ve sağlam olmalıdır.
 • Dış mekan oyun alanı, salıncak ve kaydırakların altındaki darbe emici yüzeylerle düz ve güvenli olmalıdır.
 • Duman dedektörleri mevcut ve çalışır durumda olmalıdır.
 • Radyatörler ve ısıtıcılar örtülmeli veya başka şekilde korunmalıdır.
 • İlk yardım çantası ve yangın söndürücü yakınınızda olmalı, zehir kontrol ve ambulans telefon numaraları açık bir şekilde yazılmalıdır.
 • Yangın tatbikatları en az ayda bir yapılmalıdır.
 • Tüm standart çocuk koruma cihazları yerinde olmalıdır (kapalı prizler, güvenlik kapıları, kapı mandalları).
 • Kapılardaki ve dış kapılardaki güvenliği kontrol edin – yabancılar sokaktan öylece içeri girmemelidir.

Sonuç olarak: Kreş pis, sıkışık veya tehlikeli görünüyorsa, aramaya devam edin.

 

Süresi dolmuş bir lisans

Bir kreşin ruhsatı güncel değilse, o yeri listenizden silin. Bir çok merkez lisanslarını belirgin bir şekilde yayınlar. Bir tane görmüyorsanız, bunu sorun. Tesisin geçerli bir lisansa sahip olup olmadığını kontrol etmek için yerel sosyal hizmetler departmanınızı da arayabilirsiniz.

Lisans kendi başına kaliteli bakımı garanti etmez, lisansı olmayan kreşler en temel kriterleri karşılamaz.

Sonuç olarak: Lisans her şey değildir, ancak bir kreşin lisansı yoksa, sizin için iyi değildir.

Merhaba! Anne, bebek ve çocuk gelişimi konusundaki merakımı paylaşan bir yazarım. Deneyimimle içerikler üreterek, ebeveynlere kılavuzluk etmeyi ve birlikte büyümeyi amaçlıyorum. Keşfedin, öğrenin ve birlikte büyüyelim! ?✨

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir