11 Aylık Bebek Gelişimi
  1. Anasayfa
  2. Bebek Gelişimi

11 Aylık Bebek Gelişimi

11 aylık bebek gelişimi, 11 aylık bebek ne yapar, 11 aylık bebek psikolojisi, bebeklerde konuşma evreleri, bebeklerde oturma.

0

11 aylık bebeğinizle yapabileceğiniz çok güzel şeyler var. Bebeğinizin oyuncaklarla oynamasına artık bu dönemde izin verebilirsiniz, ancak çok enerji harcaması muhtemel olan bebeği iyi beslemeyi unutmayın. Mümkünse bebeği başka bebeklerin yanında bulundurun ve oynamalarına izin verin. 11 aylık bebek gelişimi sizin ve eşinizin hayatındaki en güzel dönemlere gebedir. 

  • 11 aylık bebek gelişimi 
  • 11 aylık bebek ne yapar
  • 11 aylık bebek ne yer
  • 11 aylık bebeklerin psikolojisi
  • Bebeklerde konuşma evreleri
  • Bebeklerde oturma
thumbnail
Önerilen Yazı
Yeni Doğan Bebek Bakımı Nasıl Yapılır?
11 aylık bebek gelişimi, 11 aylık bebek ne yapar, 11 aylık bebek psikolojisi, bebeklerde konuşma evreleri, bebeklerde oturma
11 aylık bebek gelişimi, 11 aylık bebek ne yapar

11 Aylık Bebek Ne Yapar?

11 aylık bebek gelişiminde başkalarıyla etkileşim kurmayı öğreniyor. Hareketleri taklit etmeye ve kelimeleri taklit etmeye başlıyorlar. Gelişim yeteneklerine bağlı olarak, bağımsız olarak yürüyebilirler ama yürümezlerse daha vakit var ve endişelenmenize gerek yok.

Bir bebeğin hayatının ilk birkaç ayı genellikle ayrılık kaygısı yaşadığı bir dönemdir. Bu yaştaki bebekler enerji dolu olmanın yanı sıra kendi kişiliklerini de geliştiriyor ve güçlü bir otoriteye sahipler hoşlanmadıkları şeyleri korkmadan açıkça ortaya koyabiliyorlar. Bu da öz güven kazanması için çok önemli. Anne baba olarak onu destekleyin. Bu yaştaki bir bebeğin becerilerini göstermesi muhtemeldir. Emeklemeye, yuvarlanmaya ve ayakta durmaya başlayabilirler. Ayrıca ilk kelimelerini söylemeye başlayabilirler. Bu, temel komutları anlamalarına yardımcı olmak için iyi bir zamandır. Bebeğinize kelimeleri jestlerle basit talimatlar vererek öğretebilirsiniz.

11 aylık bir bebek için en iyi oyuncaklar, onun çevresini keşfetmesine olanak tanıyan oyuncaklardır. Örneğin, oyuncak küreği olan bir bebek, küvetten su almayı öğrenebilir. Tahta kaşıklar başka bir iyi seçimdir. Diğer harika öğeler arasında köpük toplarla dolu plastik bir kutu da bebeğin en güzel oyuncakları olacaktır.

11 aylık bebek ne yer?

11 aylık bebekleriniz hala anne sütü mü alıyor yoksa kendi yemek yemeye başladı mı? 11 aylık olmuş bebek hem anne sütüne ihtiyaç duyar hem de mama kullanmaya başlayabilir. Bebeğinize kilo aldırmak istiyorsanız sizler için öneri yaptığımız içeriğimize göz atabilirsiniz. İleri süreçte meyve püreleri pudinglerle başlangıç yapabilir. Beslenme söz konusu olduğunda, bebeğiniz ilk günden beri emziriliyorsa, mamaya ve diğer besinlere geçiş sorunsuz olacaktır. 

11 Aylık Bebek Psikolojisi

11 aylık bir çocuğun ebeveyniyseniz, bebeğinizin gelişimsel dönüm noktalarında ona nasıl yardımcı olacaksınız? Bu yaştaki bebeklerin emeklemeyi, ilk adımlarını atmayı ve hatta kendi başlarına ayağa kalkmayı öğrendiğini muhtemelen duymuşsunuzdur. Bu hem sizin için hem de bebek için mucizevi bir süreçtir. Daha sonraki, daha karmaşık etkinlikler için temel oluşturmak amacıyla basit görevleri erkenden tanıtmak yararlıdır.. Örneğin, bebeğiniz bir oyuncakla oynamak isterse, bırakın kendi başına bir araya getirmeye çalışsın. Bu yaşta bebeğiniz çok daha iyi kavrar ve nesneleri tutabilir ve parmaklarıyla hareket ettirebilir. Hatta bazı bebekler küçük nesneleri kıskaçla kavrayabilirler.

Ayrıca bebeğiniz nesneleri kavramak için başparmağını daha sık kullanmaya başlayacaktır. Bu yaştaki bebeğiniz etrafındaki dünyayı keşfetmeye heveslidir. Çok sosyaldir ve insanlarla etkileşime girmeyi sever. Bu, bebeğinizin neyi sevdiğini ve sevmediğini öğrenmek için harika bir zamandır.

Bebeklerde Konuşma Evreleri

Birçok ebeveyn, bebeklerinin konuşmaya başlama zamanını merak eder. Bazı bebekler 12 aylıkken konuşmaya hazır olsa da bazı bebekler henüz konuşmalarını geliştirmemiş olabilir. Çocuğunuz 11. Ayda konuşmaya başlayacaktır. Konuşma gelişiminin temeli, bir bebeğin hayatının ilk aylarında başlar. Bebekler etraflarındaki şeylerden üretilen seslere tepki vermeyi öğrenirler. Bu sesler sorular veya komutlar gibi gelebilir. İşte bu durum bebeğinizin konuşmayı öğrendiğinin iyi bir işaretidir.

Bu yaştaki bebekler bu vokal sesleri çıkarmaya ek olarak, hareketleri kopyalamaya başlayacaklardır. Örneğin, siz istediğinizde bebeğiniz size bir top yuvarlayabilir. Ayrıca diğer çocukları taklit etmeye çalışabilir veya daha büyük bir kardeşin sözlerini kopyalayabilir. Bu yaştaki çocuklar, sandalye veya kitap gibi basit nesneleri tanıyabilecek ve birkaç basit kelimeyi anlayabileceklerdir. Ayrıca tek adımlık kısa talimatları da takip edebilirler.

Bebeklerde Oturma

11 aylık bebekler bu dönemde artık tek başlarına oturma pozisyonuna geçebilirler ve yürümeye başlayabilirler. Aynı zamanda oyuncaklarla oynamaya başlayabilirler, parmakla puding yiyebilirler. Konuşmaya giriş için bazı sesler çıkarmaya başlayabilirler. Anne babaları ile direkt göz teması kurabilirler ve onları can kulağı ile dinlerler. Bu çok tatlı anlar; anne baba için en büyük hediyelerdir.

İçeriklerimize mobil uygulamalarımız ile anında ulaşın!

android app

Merhaba! Anne, bebek ve çocuk gelişimi konusundaki merakımı paylaşan bir yazarım. Deneyimimle içerikler üreterek, ebeveynlere kılavuzluk etmeyi ve birlikte büyümeyi amaçlıyorum. Keşfedin, öğrenin ve birlikte büyüyelim! ?✨

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir