Bebek Hareketlerini Vajinada Hissetmek
  1. Anasayfa
  2. Gebelik

Bebek Hareketlerini Vajinada Hissetmek

0

Bebeğini en kısa sürede kucağına alacak annelerin bebek hareketlerini vajinada hissetmek o an için özel ve heyecan vericidir.

Bu hareketler genellikle anne adayı tarafından bebeğin tekmelemesi olarak yorumlanır. Bebeğinizin aktivite düzeyi, sağlık durumu hakkında da temel bilgiler sağlar. Bu nedenle, bu süreci dikkatle takip etmek çok önemlidir.

Hamilelikte Bebeğin Vajinaya Vurması

bebek-hareketlerini-vajinada-hissetmek
hamilelikte bebeğin vajinaya vurması ve aşağıda hissetmek

Çoğu hamile kadın, anne karnındaki ilk birkaç haftadaki bebeklerinin hareketlerini algılayacakları anı dört gözle beklerler. Ultrason ile bebeğinizin kalp atışlarını ilk kez duyabilirsiniz ve doktorunuz size kan dolaşımının başladığını söyleyebilir.

Ancak hamilelikte bebeğin vajinaya vurması o kadar hafiftir ki anne bunu fark etmez. Bu nedenle bebeğinizin hareketlerini fiziksel olarak hissedebilmek için biraz daha beklemelisiniz.

Bebekler, özellikle 14 ila 24 haftalar arasında, rahimde çok hareket ederler. Sürecin nasıl gerçekleşeceği, annenin kilosunun yanı sıra bebeğin ve annenin sağlığına da bağlıdır.

Genel olarak bebeğin rahime vurması hamileliğin 18. ve 22. haftaları arasında daha belirgin hale gelir. Bebeğinizin tekmelerini hissedebilir, bebeğinizle iletişiminizi artırabilirsiniz.

Bebek Hareketlerini Vajinada Hissetmek

Bebeğiniz gelişim süreci boyunca rahminizde sürekli hareket halindedir. Yuvarlanabilir, yutkunabilir, istemsiz olarak diyaframlarını hareket ettirebilir ve bu tür refleksler sergileyebilirler.

Bebeğiniz uzuvlarını geliştirip geliştirdikçe bebeği vajinada hissetmek çok normaldir. Bu süreçte bebeğin sergilediği refleks, anne adayı tarafından tekmeleme hissi olarak algılanır.

Anne karnında yaşayan bir bebek, annenin hareketlerine veya çevresel uyaranlara tepkisiz kalmaz. Aksine birçok uyarana da tepki verebilirler. Yani bebekler uyaranlara karşı refleks tepkilerini tekme şeklinde ifade ederler.

Bebeğin Hareketlerini Aşağıda Hissetmek

Sağlıklı bir bebek tam olarak geliştikten sonra günde yaklaşık 15 ile 20 kez rahme tekme atması normal kabul edilir. Bebekler gün içindeki hareketlerin sıklığı ve zamanlaması bakımından farklılık gösterir ve annelerin bu hareketlere ilişkin algıları da farklılık gösterir.

Daha önce de belirttiğimiz gibi bebeğinizdeki fiziksel değişiklikler hıçkırık, yuvarlanma ve diyafragma hareketleri gibi tekme atmaya neden olabilir. Öte yandan bebeğiniz, sizin hareketleriniz veya çevreden gelen uyaranlar nedeniyle tekme atabilir.

Sorun aşırı uyarılma ise, bebek anne karnında aktif günler geçirebilir. Hamileliğin 20. haftasında bebeğiniz hafif sesler duymaya başlayacaktır. Hamileliğiniz ilerledikçe bebeğinizin işitmesi yavaş yavaş düzelecektir.

Bebeğin hareketlerini aşağıda hissetmek, duyduğu seslere verdiği tepki olabilir. Bu süreçte çalışan faktörler arasında göbek kordonu damarları yoluyla bebeğe ulaşan besinler de yer alır.

Vajinada Bebeğin Hareketleri Cinsiyeti Belli Eder Mi?

bebek-hareketlerini-vajinada-hissetmek
hamilelikte bebeğin vajinaya vurması ve aşağıda hissetmek

Bebeğinizin ilk hareketlerini hissetmek için sabırsız olmanız doğaldır. Bu süreçte sizin veya bebeğinizin herhangi bir sağlık sorunu yoksa, bebeğinizden beklenen tekmeleri bir an önce hissetmeye başlayabilirsiniz.

Bebeğin hareketlerini aşağıda hissetmek cinsiyet konusunda bilgi vermez. Ancak sağlıklı bir bebeğinizin olduğu anlamına gelebilir. Aşağıdaki önerilere uyarak bebeğinizin hareketliliğini artırabilirsiniz.

  • Gün boyunca kısa, kolay yürüyüşler yapın.
  • Su, taze sıkılmış şekersiz meyve suları, ayran, süt gibi sindirim sistemini uyaran içecekler tüketin.
  • Bebekle konuşun.
  • 21:00 ile 01:00 saatleri arasında sağ veya sol tarafınıza dönün.

Özellikle hamileliğin son üç ayında bebeğinizin hareketlerini izlemek çok önemlidir. Bu süreçte bebeğinizin hareket kabiliyetinin önemli ölçüde azaldığını fark ederseniz en kısa zamanda doktorunuza haber veriniz.

Bebeğiniz 2 saat içinde en az 10 hareket hissediyorsa, bebeğinizin gelişim süreçlerinin doğru ve sağlıklı bir yolda ilerlediğinden emin olabilirsiniz.

36. gebelik haftasından sonra bebeğiniz eskisi kadar sık ​​ve rahat bir şekilde rahme dönemeyecektir. Bu süre zarfında, bebek hareketlerini vajinada hissetmek gibi durumlarla karşılaşabilirsiniz.

Merhaba! Anne, bebek ve çocuk gelişimi konusundaki merakımı paylaşan bir yazarım. Deneyimimle içerikler üreterek, ebeveynlere kılavuzluk etmeyi ve birlikte büyümeyi amaçlıyorum. Keşfedin, öğrenin ve birlikte büyüyelim! ?✨

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir