Hamilelikte Aşerme Ne Zaman Başlar?
  1. Anasayfa
  2. Gebelik

Hamilelikte Aşerme Ne Zaman Başlar?

Hamilelikte aşerme ne zaman başlar, tuzlu ekşi aşerme, hamilelikte aşerme cinsiyet, hamilelikte aşerme yemezsek ne olur.

0

Hamilelikte aşerme ne zaman başlar sorusunun cevabı ilk 3 ayda başlanmaktadır. Bu durum ilk trimester dönemine denk gelmektedir. Dönem içerisinde anne adayında hormonsal değişimler meydana geldiğinden aşermeler gelir. Midede kusma ve bulantılarda meydana gelebilmektedir. Tüm hamilelik döneminde anlık olarak aşermeler sürekli devam edebilir. Daha önceden yemediği besinler veya sevmediği besinleri yemek isteyebilir.

Tuzlu Ekşi Aşerme

Hamilelikte aşerme sırasında kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Ekşi yemek veya tatlı yiyeceklerden beslenilmek istenebilir. Hormonsal değişimlerin sonucu olarak kişinin yatkın olduğu yiyeceklerden meydana gelebilmektedir.

En çok aşerilen gıdalardan biri de çikolata olarak gelir. Limon ve turşu ne kadar yüzü ekşitse de bu tür besinler de istenebilmektedir. Tatlı olarak da yaz mevsiminde dondurma, çilek, kiraz, muz gibi besinler bir anda istenebilmektedir. 

Hamilelikte Aşerme İle Nasıl Baş Edilir?

Hamilelikte aşerme durumu meydana gelirse yeme düzeninin kontrol edilmesi gerekmektedir. Düzensiz beslenme sonucunda aşermeler farklı boyutlara erişebilir. Aşermenin boyutu arttığında demir yalama veya toprak yeme hastalığına kadar dönüşebilmektedir. Bu tür durumlarda doktora danışarak eksik olan bileşenlerin tespit edilmesi gerekmektedir.

Ayrıca düzenli beslenme şeker ve diğer bileşen ihtiyaçları da kontrol edilerek edilmelidir. Aşırıya kaçılmadan besinler yenilerek düzene oturtulması gerekmektedir. Günlük olarak su tüketimine dikkat edilerek dönemi atlatabilirsiniz.

Hamilelikte aşerme ne zaman başlar, tuzlu ekşi aşerme, hamilelikte aşerme cinsiyet, hamilelikte aşerme yemezsek ne olur
Hamilelikte aşerme ne zaman başlar

Hamilelikte Aşerme Yemezsek Ne Olur?

Hamilelikte aşerme herkesin başında gelemeyebilir. Bununla ilgili olarak herhangi bir bilimsel kanıtlama da yoktur. Hamilelik sürecinde aşerme yemezseniz herhangi bir etkisi olmayacaktır. Anne adayları arasında farklılık göstermesi kişinin duygu değişimleri meydana gelmesinden kaynaklı da olabilmektedir. 

Hormonsal değişimler anne adaylarının değişimini oldukça tetiklemektedir. Anne adayları bu dönem içerisinde oldukça hassastır. Baba adayları bu dönem içerisinde biraz daha titiz davranarak eşine yardım edebilir. Hamilelik sonrasında bu tür aşermeler meydana gelmemektedir.

Aşerme Ne Kadar Sürer? 

Hamilelikte aşerme zamanları 7-12. Haftalarda başlamaktadır. Bulantı ve kusmanın başladığı zamanlarda yeme değişiklikleri meydana gelebilmektedir. Bu zamanlarda beslenme değişiklikleri meydana gelebilir. Daha çok yeme, daha çok beslenme isteği durumlarda meydana gelebilir. Aşerme belirtileri 4.aydan itibaren etkin bir şekilde başlayarak bu durum 5.aya kadar uzayabilmektedir. Birey kendine ne kadar özen gösterirse aşerme durumunda azalma meydana gelebilir. Eğer aşermenin sıklıkla meydana geliyorsa doktor tarafından da kontrol edilmesi gerekmektedir.

Hamilelikte Aşerme Bebeğe Zarar Verir mi?

Hamilelikte aşerme bebeğe zarar vermemektedir. Aşermenin yerine getirilmesi herhangi bir yararı veya zararı bulunmamaktadır. Ancak aşermelerinin sıkça olması da belli bir eksikliğin de habercisi olabilir. Hamilelikte aşermenin hormonsal değişimlerin olmasıyla meydana gelmektedir. Ancak bireyde sürekli oluyorsa düzenli beslenmediğinden dolayı eksiklik gözükebilir. Doktor tedavisi görerek eksikliklerin tespit edilip beslenme düzeyinde değişiklik yerine getirebilir. 

Hamilelikte Aşerme Olmaması?

Hamilelikte aşerme olmaması gayet normal durumdur. Bazı adaylarda sürekli olarak aşerme meydana gelirken bazı anne adayların da bu durum gözükmemektedir. Bebekte herhangi bir sorun da oluşmamaktadır. Anne adayının beslenme durumuna dengeli olarak devam ederek günlük su içimine dikkat etmelidir.

Hamilelikte Aşerme Sonrası Kilo Alımı

Hamilelikte aşerme durumları sıkça olmaya başlandığında kilo alımı da anormal şekilde artış gösterebilir. Sürekli olarak istediği besinleri yemek kendi kontrolünün kaybetmesine de yol açabilir. Abur Cubur gibi besinlerden faydalanmak ilk başta normal olarak gözükse de ilerleyen zamanlarda sağlıksız kilo alımına neden olabilir. 

Ayrıca ilerleyen zamanlarda farklı maddeleri besin kaynağı olarak da görmeye başlar. Toprak, kil veya kömür gibi maddeleri yeme isteği doğurabilir. Bu tip durumlarda anne adayının acilen doktora gözükerek buna etki edecek olayları kaldırması gerekmektedir.

Hamilelikte Aşerme Cinsiyet? 

Hamilelikte aşerme cinsiyeti belirlememektedir. Bazı kişilere göre yenilen besinlere göre erkek veya kız olacağı yönünde haberler çıkmaktadır. Ancak bu tür veriler herhangi bilimsel kanıtı olmadan oluşturulmuş bilgilerdir.  Örnek olarak tatlı aşeren anne adayında erkek bebek olacağı söylenirken, ekşi ve tuzlu besinler aşeren kişilerde kız çocuğu olacağı yönünde söylemler yer alır. 

Bu tür bilgiler kulaktan dolma bilgilerle oluşturulmuş anne adayını veya baba adayını sevindirmek amaçlı söylenen sözlerdir. Ayrıca aya göre bebek cinsiyet belirleme teknikleri olan Çin takvimi içeriğimize de göz atabilirsiniz. Bebeğin cinsiyetinin netliğini doktorun ultrasonla kontrol ederek öğrenim sağlayabilirsiniz. Bebek cinsiyeti için herhangi ekstra besin veya uğraş yapmanıza gerek yoktur. 

İçeriklerimize mobil uygulamalarımız ile anında ulaşın!

android app

Merhaba! Anne, bebek ve çocuk gelişimi konusundaki merakımı paylaşan bir yazarım. Deneyimimle içerikler üreterek, ebeveynlere kılavuzluk etmeyi ve birlikte büyümeyi amaçlıyorum. Keşfedin, öğrenin ve birlikte büyüyelim! ?✨

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir