Gebelikte Memelerde Hassasiyet Başlangıcı?
 1. Anasayfa
 2. Gebelik

Gebelikte Memelerde Hassasiyet Ne Zaman Başlar?

Gebelikte memelerde hassasiyet başlangıcı, gebelikte memelerde hassasiyet neden olur, gebelikte meme ağrısı, gebelikte meme bakımı.

0

Gebelikte memelerde hassasiyet başlangıcı, ilk dönemlerinde başlayan bulgulardan biridir. Tahmini olarak 4-7.haftalarda hassasiyet başlamaktadır. Bazı kişilerde bu durum daha erken gözükebilir. Göğüsler gebelik dönemi boyunca değişmeye başlayacaktır. Değişim içerisinde anne sütünde bulunan kolostrum üretimi ve bebeğin doğumdan sonraki emmesi için şekle girecektir. 

Gebelikte Memelerde Hassasiyet Neden Olur?

Gebelik olmasından itibaren hormonsal değişimler meydana gelmektedir. Bu değişimler içerisinde progester ve östrojen hormonları meme de değişimleri sağlamaktadır. Göğüste olması gereken doku, yağ ve süt bezlerinin birikmesiyle bölgeye kan akışı sağlanmaktadır. 

Sürekli olarak sağlanmasıyla birlikte birkaç ay içerisinde anne adayı emzirmeye müsait olmaktadır. Meme hassasiyetini sağlayan hormonlarda bölgenin dokunmaya karşı hassasiyetini oluşturmaktadır. Bazı kişilere meme ucu ağrısı da gözükebilmektedir.

thumbnail
Önerilen Yazı
Hamilelikte Yatış Pozisyonu Rehberi (2023)

Gebelikte Memede Ne Tür Değişimler Olur?

Gebelikte memelerde hassasiyet olmasıyla bazı değişimlerde meydana gelmektedir. Bu değişimler;

 • Meme uçları normalden daha fazla çıkıntılı olabilmektedir. 
 • Memede ağrı veya karıncalanma meydana gelebilir.
 • Memelerde hassasiyet daha fazla hale gelebilir.
 • Anne adayının meme uçlarında yer alan karanlık alan daha koyu hale gelebilir.
 • Memede yer alan cildin hemen altında mavi damarları net bir şekilde gözükebilir.

Gebelikte Meme Bakımı

Gebelikte meme hassasiyeti olmasıyla daha rahat ve ağrısız geçirmek için bazı öneriler verilmektedir. Bu öneriler;

 • Bedeninize uygun olarak sütyen modeli seçmek meme hassasiyetine iyi gelecektir.
 • Emzirme sütyen modelleri seçerek rahat kullanım sağlayın. Özellikle uyku sırasında rahatça hareket edebileceğiniz ağrı vermeyen model olmalıdır.
 • Göğüslerinize soğuk kompres uygulayabilirsiniz. Cildi korumak adına kompres için havluya sarılı halde yapmanız gerekir.
 • Ağrılar çok fazla hale geldiğinde ılık duş yapmak acıyı hafifletecektir.
 • Geniş giysiler giymeye özen gösterin. Dar giyinmek göğüste sıkışma hissiyatı vererek sizi daraltabilir.
Gebelikte memelerde hassasiyet başlangıcı, gebelikte memelerde hassasiyet neden olur, gebelikte meme ağrısı, gebelikte meme bakımı
Gebelikte memelerde hassasiyet başlangıcı, gebelikte meme ağrısı

Gebelikte Meme Ağrısı?

Süt kanalları, hormonlar ve bebeğin yaptığı basınçla birlikte ağrının birçok nedeni bulunmaktadır. Meme ağrıları, göğüs bölgesinde ve meme içerisinde hissedebilmektedir. Meme uçları zaman içerisinde aşırı hassas hale geldiğinde yanma, kaşıntı ve acıma görülebilmektedir. Ayrıca diğer yan etkileri hareket haline geçerken nefes tıkanması, basınç veya sancı hisleri de meydana gelebilir. Hamileliğin genel durumları olsa da sıklıkla olması da kalp ve damar hastalığına işaret etmektedir. 

Gebelikte Meme Ağrısı Ne Zaman Geçer?

Gebelikte meme ağrısı 4 veya 7 haftasında hissedebilecek seviyede yer alır. Ağrılar yaşam kalitesini 5.haftasıyla birlikte etkilemektedir. Her anne adayında bu süre değişiklik göstermektedir. Kişinin bünyesine göre de acı miktarı değişebilir. Geçme süresi olarak da hamilelik dönemin son 3 aylık döneminde geçme gözükmektedir.

Gebelikte Meme Ağrısı Tedavisi 

Gebelikte meme ağrısı tedavisi gerek yoktur. Hamilelik semptomları arasında normal olarak gözükmektedir. Ancak dayanılamayacak seviye de başka ağrılar yer alıyorsa doktora gözükmelidir. Geçmeyen ağrılar kalp ve damar ağrıları olarak nüksedebilir. Doktor kontrolünde tahliller sağlayarak tedaviye girebilirsiniz.

Gebelikte Göğüs Şişmesi Neden Olur?

Bebekleri emzirirken göğüs ağrıması meydana gelebilir. Ancak anormal bir şekilde ağrının yükselmesi ve geçmemesi doğal bir durum değildir. Uzun süren göğüs ağrıları şişmelere neden olabilir. Bu şişme göğüs iltihaplanmasına neden olabilir. Göğüs iltihaplanma nedenleri olarak süt kanallarının tıkanması sonucu oluşmaktadır. Belirtileri olarak göğüs bölgesine artan acı, kızarık ve şişlik olarak yer alır. Bakteri, virüs veya mantar kökenli enfeksiyon durumu bulunursa doktor tedavisi yapılması gerekmektedir.

Gebelikte Meme Ağrımaması Sorun Olur mu?

Gebelikte meme ağrımaması sorun olabilmektedir. Bu durum bazı kişilerde gözükebilir. Vücut içerisinde hormonların düzgün çalışmamasından dolayı göğüs ağrısı oluşmayabilir. Emzirme hazırlıkları iyi olmamasından dolayı bebeğin yeterli seviyede beslenmemesine neden olabilir. Bu durum çok ender gözükse de ağrımaması durumunu doktorunuzla görüşme gerekebilir.

Gebelikte Meme Ağrıması Cinsiyeti Belirler mi?

Gebelikte meme ağrıması cinsiyet belirlenemez. Cinsiyet sadece 12-18. Hafta arasında cinsiyet oluşumunda gözükebilir. Doktora giderek ultrason tarafından bakılmasıyla anlaşabilir. Ağrılara göre cinsiyet belirlenmesi kulaktan dolma bilgilerdir. Hamilelik döneminde haftanın geçmesini bekleyerek doktor kontrolüne gitmelisiniz.

Ultrasonla bebek cinsiyeti belirlendikten sonra tam sonuç elde etmek istiyorsanız bir hafta sonra tekrardan gelerek cinsiyetin tamamen tanımlandığını görebilirsiniz. Ultrasona iki kez gidilme sebepleri arasında bazen oranların çok da az dahi olsa yanlış tespit yapılabilmektedir. Özellikle erken aşamada gidilen ultrason çekimlerinde bu durum fazlalık olmaktadır.

İçeriklerimize mobil uygulamalarımız ile anında ulaşın!

android app

Merhaba! Anne, bebek ve çocuk gelişimi konusundaki merakımı paylaşan bir yazarım. Deneyimimle içerikler üreterek, ebeveynlere kılavuzluk etmeyi ve birlikte büyümeyi amaçlıyorum. Keşfedin, öğrenin ve birlikte büyüyelim! 🌱✨

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir