Bebeklerde göbek deliği neden dışarı çıkar?
  1. Anasayfa
  2. Bebek Sağlığı

Bebeklerde göbek deliği neden dışarı çıkar?

0

Bebeklerde göbek fıtığı belirtileri nelerdir?

Tüm yenidoğanların yaklaşık yüzde 20’sinde göbek fıtığı olarak da adlandırılan bir “outie” vardır. Bu, göbek kordonunun bebeğin karnına girerken neden olduğu bir çıkıntıdır. Doğumdan sonra göbek bağı iyileşip düştükçe karına açılan açıklık genellikle kendiliğinden kapanır. Nadiren açıklık kapanmaz ve özellikle bağırsak hareketleri veya ağlama gibi artan karın basıncı olduğunda şişkin bir göbek deliği fark edebilirsiniz. Etkileyici görünse de, bebek rahat olduğu ve bölge hassas veya aşırı şişmediği sürece fıtık genellikle sorun yaratmaz. Şişkinlik yumuşak ve sıkıştırılabilir olduğu ve çocuğunuza herhangi bir rahatsızlık vermediği sürece sorun değil. Bu fıtıklar genellikle 12 ila 18 ay arasında kaybolur ve deliği kapatmak için ameliyat nadiren gereklidir.

Ancak bölgede herhangi bir şişlik, hassasiyet veya renk değişikliği fark ederseniz hemen doktorunuzu arayın. Çok nadir durumlarda, bebeğin bağırsağının bir parçası açıklığa takılarak bölgeye kan akışını kesebilir ve acil ameliyat gerektirebilir. Kusma ve kabızlık da bu sorunun belirtileri olabilir.

göbek fıtığı çizimi

 

Bebeğin göbek deliği

Merhaba! Anne, bebek ve çocuk gelişimi konusundaki merakımı paylaşan bir yazarım. Deneyimimle içerikler üreterek, ebeveynlere kılavuzluk etmeyi ve birlikte büyümeyi amaçlıyorum. Keşfedin, öğrenin ve birlikte büyüyelim! ?✨

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir