Bebeklerin gözleri ne zaman renk değiştirir?
  1. Anasayfa
  2. Bebek Gelişimi

Bebeklerin gözleri ne zaman renk değiştirir?

0

Bebeğinizin göz rengi ilk birkaç aydan bir yıla kadar değişebilir. Yenidoğanların bazen koyu mavi veya arduvaz grisi gözleri yavaş yavaş maviye, yeşile, elaya veya kahverengiye döner. Birkaç çocuğun gözleri yetişkinliğe kadar renk değiştirmeye devam edecektir.

Göz rengi, gözün renkli kısmı olan iristeki melanin miktarı ile belirlenir. Melanin, cildinizi olduğu kadar gözlerinizi de pigmentleyen veya renklendiren bir proteindir.

İris iki katmana ayrılmıştır. Mavi gözlü insanlar dahil hemen hemen herkesin arka tabakasında melanin bulunur. Ön tabakadaki melanin miktarı değişir ve bebeğin göz rengini belirler.

Kahverengi gözler çok fazla melanin içerirken yeşil ve ela gözler biraz daha az içerir. Ve mavi gözler, irisin ön tabakasında çok az melanin içerir. Bu, iristen daha fazla mavi ışığın yansıyarak gözlerin mavi görünmesini sağlar.

Bazı bebekler son göz rengiyle doğar, ancak diğerleri melanositler – melanin oluşturan özel hücreler – üretimi hızlandırdıkça değişiklikler yaşar.

Bebeğin göz rengini ne belirler?

Bebeğinizin göz rengi, birçok genden oluşan karmaşık bir dizi tarafından belirlenir. Bu genler, gözlerinde ne kadar melanin üretildiğini, taşındığını ve depolandığını belirler.

Kahverengi göz renginden sorumlu olan genler, mavi göz rengine neden olan genlere baskındır. Mavi gözlü bir ebeveyni veya büyükanne ve büyükbabası olan bir bebek, mavi gözlü her yakın akraba ile artan oran ile bu rengi miras alabilir. Asya veya Afrika kökenli insanların kahverengi göz genlerine sahip olma olasılığı çok yüksekken, diğer ırkların bebeklerinde başka göz renkleriyle sonuçlanan genler olabilir.

Gözlerdeki ve ciltteki yüksek melanin seviyeleri, güneşin güçlü ışınlarına karşı korunmaya yardımcı olur – bu nedenle kahverengi gözler dünyanın güneşli bölgelerinde daha yaygın ve daha az güneşli kuzey iklimlerinde daha az görülür.

Bebeklerin gözleri ne zaman renk değiştirir?

Bebek göz rengi genellikle yaşamın ilk üç ila altı ayında değişir, ancak bazı çocuklarda ilk doğum günlerine kadar önemli değişiklikler olabilir.

Birkaç çocukta göz rengi değişiklikleri yıllarca devam edebilir. Çoğu çocuğun 6 yaşına kadar sabit bir göz rengi vardır. Bununla birlikte, bazı araştırmalar, beyaz çocukların yüzde 10 ila 15’inin, iristeki melaninin miktarındaki ve dağılımındaki değişiklikler nedeniyle, göz rengindeki değişiklikleri ergenlik ve hatta yetişkinlik döneminde görmeye devam ettiğini ileri sürüyor.

Bütün bebekler mavi gözlü mü doğar?

Tüm bebeklerin mavi veya gri gözlü doğduğu bir efsanedir. Bazı bebekler aynı rengi koruyan veya yavaş yavaş değişen mavi veya gri gözlerle doğarken, diğerleri kahverengi, yeşil veya ela gözlerle doğar.

Aslında, çoğu bebek kahverengi kalan kahverengi gözlerle doğar. Kaliforniya’da doğan 192 çocuk üzerinde yapılan bir araştırma, yaklaşık üçte ikisinin kahverengi gözlü, kabaca yüzde 21’inin mavi gözlü doğduğunu buldu. Yüzde 6’sının ela gözleri, yüzde 10’unun “belirsiz” gözleri ve yüzde 1’den azı karışık göz rengine sahipti.

İlginç bir şekilde, dünyadaki her insanın yaklaşık 10.000 yıl öncesine kadar kahverengi gözleri vardı. Bilim adamları, melanin üretimini kontrol eden bir gendeki mutasyonun, açık renkli süsenlerle tek bir ortak ataya yol açtığını düşünüyor.

Bebeğimin gözleri ne renk olacak?

Doğumdan sonraki aylarda, çocuğun irisi daha fazla pigment kazanabilir ve daha yeşil, ela veya kahverengi olabilir. Ancak, kahverengi gözler “daha açık” veya daha mavi olmaz. Çoğu bebek 1 yaşına geldiğinde son göz rengine kavuşurken, bazıları yetişkinliğe kadar değişiklikleri görür.

Bebeğinizin yetişkin göz rengini tahmin etmenin kesin bir yolu yoktur. Bir ebeveynin göz rengi, bebeğin son göz rengine işaret eder, ancak kesin değildir. Bununla birlikte, gözleriniz size bebeğinizin çeşitli göz renkleri için olasılıkları hakkında genel bir fikir verebilir:

  • Mavi gözlü iki ebeveyn büyük olasılıkla – ama her zaman değil – mavi gözlü bir çocuğa sahip olacak
  • Kahverengi gözlü iki ebeveynin kahverengi gözlü bir çocuğu olması muhtemeldir.
  • Her ebeveynin bir göz rengi varsa, mavi veya kahverengi gözlere sahip olma olasılığı eşittir.
  • Büyükanne ve büyükbabanın mavi gözleri varsa, bebeğin mavi gözlü olma şansı artar.

Kahverengi dünya çapında en yaygın göz rengidir.

Göz bebeğinin yanında bir göz renginin ve kenarın yakınında başka bir göz renginin olması da mümkündür. (Bu, irisin farklı bölümlerindeki melanin miktarındaki farklılıklardan kaynaklanmaktadır.) Bununla birlikte, bebeğinizin bir gözü kahverengi bir gözü maviyse, doktoruna söyleyin. Bu genellikle Waardenburg sendromu adı verilen nadir bir genetik duruma işaret eder.

 

sevimli bebek kameraya bakıyor

Merhaba! Anne, bebek ve çocuk gelişimi konusundaki merakımı paylaşan bir yazarım. Deneyimimle içerikler üreterek, ebeveynlere kılavuzluk etmeyi ve birlikte büyümeyi amaçlıyorum. Keşfedin, öğrenin ve birlikte büyüyelim! ?✨

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir