Bebeklere kuru fasulye nasıl verilir?
  1. Anasayfa
  2. Katılar ve Atıştırmalık Gıdalar

Bebeklere kuru fasulye nasıl verilir?

0

Fasulye, bebeğiniz katı gıdalara hazır olduğunda , genellikle 6 ay civarında verilebilecek besleyici bir ilk besindir. Bebeğinizin katı yiyecekleri yemeye hazır olduğuna dair birkaç önemli ipucu vardır: Kendi başına oturabilir , iyi bir baş kontrolüne sahip olabilir ve yiyeceklere ilgi gösterebilir (yemek sunulduğunda ağzını açmak gibi).

Bebeğiniz bu hazır olma belirtilerini gösterdiğinde, püre haline getirilmiş avokado ve muz gibi diğer sağlıklı yiyeceklerin yanı sıra fasulye püresi mükemmel bir ilk besindir.

Fasulye bebekler için sağlıklı mı?

Fasulye – lacivert fasulye, barbunya fasulyesi, siyah fasulye, beyaz fasulye ve garbanzo fasulyesi (veya nohut) dahil olmak üzere – çok yönlü bir diyette önemli olan birçok besin maddesine sahiptir : protein, demir, lif, B kompleks vitaminleri ve K vitamini. Ayrıca, aileniz vegan veya vejeteryan bir diyet uyguluyorsa , ette bulunanlara benzer besinleri sağladıkları için fasulye harika bir temel besindir.

Yeşil fasulye, teknik olarak bir fasulye değil, bir sebze olarak kabul edilir, çünkü besin değerleri fasulyeden çok diğer sebzelere daha yakındır. Çiğ yeşil fasulye lif bakımından yüksektir ve biraz proteinin yanı sıra kalsiyum, demir ve A, B kompleksi, C ve K vitaminleri içerir. Pişirildiğinde ve püre haline getirildiğinde bebekler için çok yaygın bir erken besindir.

Soya fasulyesi, soya sütü ve genellikle et ve süt ürünleri ikamesi olarak pazarlanan diğer ürünlerin ana bileşeni olan soya fasulyesi , protein açısından yüksektir ve iyi bir folat, potasyum, lif ve omega-3 yağ asitleri kaynağıdır . Yaygın bir endişe, soya ürünlerindeki izoflavonların (bitki östrojeni) bebekler için uygun olup olmadığıdır – ancak uzmanlar bunların güvenli olduğunu söylüyor.

Bebeklerin fasulyeye alerjisi olabilir mi?

Fasulye, insanların genellikle alerjisi olan bir yiyecek değildir, bu nedenle bebeğinizin fasulyeye alerjisi olması pek olası değildir. Bunun istisnası, en çok alerjen olan ve birçok işlenmiş gıdada bulunabilen soya fasulyesidir.

Bebeğinize ne zaman yeni bir yemek veriyorsanız, onu sabah verin ve başka bir yeni yemek vermeden önce üç ila beş gün boyunca ona verin. Ayrıca bebeğinize kreş veya restoran yerine evde yeni yiyecekler vermek en iyisidir. Bu şekilde bebeğinizi bir reaksiyon için izleyebilir ve buna neyin sebep olduğunu bilebilirsiniz.

Bir gıda alerjisinin belirtileri arasında kurdeşen, kaşıntılı deri döküntüleri, şişlik, mide bulantısı, kusma ve ishal bulunur. Bebeğinizde bu belirtilerden herhangi birini fark ederseniz, doktorunu arayın.

Bebeğinizin vücudunun birden fazla bölümünü etkileyen semptomlar varsa (kusma veya ishalli kurdeşen gibi), bu bir anafilaktik reaksiyon olabilir ve hemen 112’yi aramalısınız. Anafilaktik reaksiyonun diğer belirtileri soluk cilt, boğazda sıkışma, solunum problemleridir. , hırıltı, sersemlik ve bilinç kaybı.

Bebeğe fasulye nasıl servis edilir

Çok küçük bebekler için pişmiş fasulye püre olarak verilebilir. Bunları bir blender veya mutfak robotuna ekleyin, biraz su ekleyin ve hepsini birlikte çırpın. En iyi kıvamı elde etmek için gerekirse daha fazla sıvı ekleyin.

Bebeğiniz büyüdükçe ve yiyecekleri ağzında hareket ettirme ve yutma yeteneği geliştikçe, onu püre yerine ezilmiş fasulye ile besleyebilirsiniz. Kıskaç kavramada ustalaştıktan ve parmakları arasında yiyecek parçalarını tutabildiklerinde (yaklaşık 8 ila 10 ay), onları pişmiş bütün fasulyeleri besleyebilirsiniz.

Humus (öğütülmüş nohutla yapılır), bebekler ve küçük çocuklar için iyi bir atıştırmalık olan lezzetli, yüksek proteinli bir daldırmadır. Bebeğiniz hala çoğunlukla püre yiyorsa, kendi başına iyidir veya bebeğinizin yutmasını kolaylaştırmak için sulandırın. Bebeğiniz veya yeni yürümeye başlayan çocuğunuz parmak yiyecekler için yeterince büyükse , krakerler ve havuç çubukları ve brokoli gibi yumuşak pişmiş sebzeler ile harikadır.

Mağazadan satın alınan humusa genellikle limon suyu eklenir ve bu asit içeriği nedeniyle bir yaşından küçük bebekler için önerilmez. Bebeğinize humus vermek istiyorsanız, limon suyu olmadan evde kendiniz yapmak en iyisidir.

Tofu’nun yumuşak kıvamı ve yüksek protein içeriği, onu bebekler için harika bir erken yemek yapar. Ancak bebeklere en az bir yaşına gelene kadar soya sütü vermeyin – o zamana kadar anne sütü, formül mama veya su içmeleri onlar için en iyisidir .

Merhaba! Anne, bebek ve çocuk gelişimi konusundaki merakımı paylaşan bir yazarım. Deneyimimle içerikler üreterek, ebeveynlere kılavuzluk etmeyi ve birlikte büyümeyi amaçlıyorum. Keşfedin, öğrenin ve birlikte büyüyelim! ?✨

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir