Doğum Sürecinde Yapılması Gerekenler?
 1. Anasayfa
 2. Gebelik

Doğum Sürecinde Yapılması Gerekenler?

Doğum sürecinde yapılması gerekenler, doğum sürecine kadar nasıl rahatlanır?

0

Doğum sürecinde yapılması gerekenler, doğum sürecinde sizi rahatlatacak öneriler bebeğinizin doğumu yaklaşmasıyla birlikte üzerinde stres artabilmektedir. Hamilelik döneminde kasılmalar ve ağırlaşma sorunları meydana gelmektedir. Özellikle hareket konusunda sıkıntılar yaşamanızla durum farklı duygulara yol açabilir. Doğum sürecine kadar hazırlık yaparak daha rahat şekilde hareket edebilirsiniz.

dogum surecine kadar rahatlatacak oneriler
doğum sürecinde yapılması gerekenler

Doğum sürecinde sizi rahatlatacak öneriler

Doğum sürecinde yapılması gerekenleri, doğum sürecinde sizi rahatlatacak önerileri listeledik:

Araştırma Yapın: Doğum süreciyle ilgili araştırmalar sağlamak sizleri daha bilinçli bir anne adayı yapacaktır. Anne bebek kitapları okuyabilir ve annelik süreciyle ilgili sosyal medya adreslerinden bilgiler elde edebilirsiniz. Ayrıca yakın arkadaşlarınızdan annelik durumuyla bilgiler alabilirsiniz. Bu durum fazla abartılmadan yapılmalıdır, aksi taktirde sadece stres yapmanıza neden olabilir. İsterseniz hamilelikte güzellik sırları bakım önerileri içeriğimizi okuyabilirsiniz.

Doğum Eğitimi Kurslarına Katılabilirsiniz: Hamileliğinizin ilk aylarında doğum kurslarına başlayabilirsiniz. Eğitim kursundan geçerek uzmanlar tarafından yardım alabilirsiniz. Eşinizle birlikte giderek daha bilinçli şekilde doğum sürecine hazırlanabilirsiniz.

Hareket Etmeyi Unutmayın: Gün geçtikçe hamilelik sürecinde kasılmalar meydana gelebilir. Bu dönem sürecinde aktif olarak yürümeniz ağrılarınızın dinmesini sağlayacaktır. Doktora yönelik hareket ederek hamilelik döneminde yoga hareketleri yapabilirsiniz. Yaptığınız hareketler hamilelere özel hareket olmalıdır. Sosyal medyadan araştırma yaparak hamilelere özel yoga videolarını bakarak yoga yapabilirsiniz.

Nefes Alma Teknikleri Geliştirin: Yorgun Hissettiğinizde Banyo Yapın: Hamilelik dönemlerinde ev işleriyle uğraşıyorsanız yorgunluğunuz fazla halde olacaktır. Sıcak su banyosu yaparak kasların gevşemesini saplayacaktır. Kasılma olan bölgelerinize yoğunlaşarak da rahatlatabilirsiniz.

Sizi Rahatlatacak Eşyalar Alın: Hamilelik dönemlerinde bel ağrısı oldukça artmaktadır. Bu durum düzgün uyumanızı ve uyku kalitesini oldukça düşürecektir. Daha iyi bir uyku için hamile yastıkları alarak uyku kalitenizi artırabilirsiniz.

Doğum Sürecine Yaklaşırken Sıvı Almayı Unutmayın: Doğum sürecinde yapılması gerekenlerden önemli bir diğer tavsiye doğum sürecinde sıklıkla sıvı gıdalar ve su tüketimi bağırsaklara etki edecektir. Doğumu daha kolay yapmanızı sağlayarak süreci atlatmanızı sağlayacaktır.

 Doğum Sürecine Doğru Ağır İşlerden Uzak Durun: Doğum sürecine doğru ev işlerinde hafif olanları tercih etmeniz gerekir. Fiziksel olarak yorulmanız sizlere daha çok ağırlık çökmesine neden olacaktır.

Doğuma Gitmeden Önce Duş Alın: Doğum gerginliğini üzerinden atmanız için ılık duş alarak rahatlama sağlayabilirsiniz.

Doğuma Gitmeden Önce Fotoğraf Çekilin: Anılar bireyler için çok önemli yer edinmektedir. Doğuma gitmeden önce fotoğraf çekilmek veya video çekmek sizi sakinleştirecek durumlardan biri olacaktır.

Doğumdan Önce Annenizle Konuşma Yapın: Doğum öncesi annelerin deneyimlerini aktarmasını sizleri daha çok rahatlatacaktır. Bireyin annesiyle konuşmasıyla daha güvenli bir şekilde olmasını sağlamaktadır.

Doktorunuza Durum Bilgisi Verin: Doktorunuzla durumunuzla ilgili bilgi verebilirsiniz. Yaşadığınız herhangi bir kaygı durumu bulunuyorsa paylaşarak bilgi alabilirsiniz. Doktorun verdiği bilgiler doğrultusunda sürece hazırlanabilirsiniz.

Doğum Çantası ayarlayın: Doğuma giderken mutlaka doğum çantanızı götürün. Daha önceden ayarlarsanız süreçte gerginliği de azaltacaktır. Doğum çantasında olması gerekenler;

 • Uyku tulumu
 • Yumuşak battaniye
 • Dört adet patik ve çorap
 • 1-2 adet kafa başlığı
 • Üç adet yün hırka
 • Beş veya altı adet bebek önlüğü
 • İki üç adet havlu
 • Yeni doğan hazır alt bezi
 • Bebeğin altını temizlemek için mendiller
 • Beşiği için oyuncak

Doğuma giderken Annenin Çantasında Olması Gerekenler: Doğum için hastaneye gittiğinizde anne adayının eşyaları da hazır olmalıdır. Birkaç gün anne kalacağı için bu eşyaların yerinde olması gerekir. Bunun için eşyalar;

 • Hamilelik dosyası ve sağlık karnesi
 • Üç dört adet Pijama
 • Hijyenik kadın pedi
 • İki üç adet çorap
 • Bir Çift Terlik
 • Beş Adet havlu
 • Beş adet iç çamaşırı
 • Kirli Çamaşır torbası
 • Cep Telefonu
 • Adres defteri

Doğum Odasını Süsleyin: Doğum yapacağınız yerinizi önceden belirleyebilirsiniz. Doktorunuzla görüşme sağlayarak sürece daha önceden adapte olabilirsiniz. Doğuma geldiğinizde evinizden eşya götürerek sakinleşebilirsiniz. Bebeğin bir oyuncağını koymak sizleri daha çok adapte edecektir. Ayrıca doğuma girmeden önce vaktiniz olacağı için sevdiğiniz müzikleri dinlemek rahatlatacaktır.

Doğum Öncesinde Yaşantınıza Devam Edin: Doğum öncesinde normal yaşam da nasılsanız şimdide devam ederek doğum sürecine hazırlanın. Farklı konulara odaklanarak yaşanan süreci değiştirin. 

Doğuma Kalabalık Gitmemeye Özen Gösterin: Doğum sürecinde fazla kalabalık sizi gerebilir. Bu yüzden eşiniz ve bir arkadaşınızı yada yakınızı çağırın. Ne kadar az kişi olursa süreç içerisinde rahat hareket edebilirsiniz.

Doğuma Sevdiğiniz Birini Çağırın: En sevdiğiniz arkadaşınızın yanınızda durması sizi daha rahat hissettirecektir. Beraber vakit geçirmeyi sevdiğiniz arkadaşınızdan rica ederek mutlu gününde yanında olmasını isteyebilirsiniz. Eşinizin de yanında olması bu süreci daha rahatlatıcı geçilmesini sağlayacaktır.

İçeriklerimize mobil uygulamalarımız ile anında ulaşın!

android app

Merhaba! Anne, bebek ve çocuk gelişimi konusundaki merakımı paylaşan bir yazarım. Deneyimimle içerikler üreterek, ebeveynlere kılavuzluk etmeyi ve birlikte büyümeyi amaçlıyorum. Keşfedin, öğrenin ve birlikte büyüyelim! ?✨

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir