Emzirirken Anne Kahve Kola İçebilir mi?
  1. Anasayfa
  2. Emzirme

Emzirirken Anne Kahve Kola İçebilir mi?

0

Muhtemelen hamilelik sırasında kafein alımınızı sınırlamaya alışmışsınızdır. Ama şimdi bebeğiniz burada – ve eğer emziriyorsanız, ne kadar kafein aldığınıza hala dikkat etmeniz gerekecek. İyi haber, anne adayları için önerilen üst sınırdan biraz daha fazlasına sahip olabilirsiniz.

Emzirirken kahve içebilir miyim?

Evet, aşırıya kaçmadığınız sürece emzirirken kahve içmek güvenlidir. Çoğu uzman, kafein alımınızı günlük 300 miligramla veya yaklaşık 450 gram demlenmiş kahve miktarıyla sınırlamanızı önerir. Bu, markaya bağlı olarak yaklaşık bir büyük bardaktır.

Kafein kan dolaşımınıza girdiğinde, küçük bir miktarı (genellikle yüzde 1’den az) anne sütünüze geçer. Sütünüzdeki miktar, tükettikten birkaç saat sonra zirve yapar.

Günde birden fazla fincanınız varsa, kahve alımınızı güne yayarak anne sütünüzdeki miktarı istediğiniz zaman en aza indirebilirsiniz.

Bir porsiyon kahvedeki kafein miktarı, çekirdeğin türüne, nasıl kavrulduğuna ve nasıl demlendiğine bağlı olarak büyük ölçüde değişir. Espresso kilo başına daha fazla kafein içermesine rağmen, küçük miktarlarda servis edilir, bu nedenle tam bir fincan demlenmiş kahve daha fazla kafein verir.

Çeşitli popüler kahve markalarında, diğer içeceklerde ve yiyeceklerde ne kadar kafein olduğunu görmek için aşağıdaki kafein grafiğimize bakın.

Emzirirken kafein bebeğimi etkiler mi?

Birçok uzman, emziren anneler ve bebekler için ılımlı bir miktarda kafeinin (günde 300 miligramdan fazla olmayan) iyi olduğunu ve çoğu bebeğin davranışında hiçbir değişikliğe neden olmaması gerektiğini söylüyor. Ancak günde iki veya üç fincandan fazla kahve içmek, birinizin veya her ikinizin de sinirli, gergin veya ajite olmasına neden olabilir ve uyku sorunlarına katkıda bulunabilir.

Yani her bebek farklıdır. Az miktarda kafein aldığınızda bile bebeğiniz rahatsız görünüyorsa, bunun bir fark yaratıp yaratmadığını görmek için onu bir süreliğine diyetinizden çıkarmak isteyebilirsiniz.

Yenidoğan bebeğinizin vücudu kolayca parçalanıp kafeinden kurtulamadığı için sistemlerinde birikebilir. (Yaklaşık 3 ayda bebeğiniz kafeini daha verimli bir şekilde işlemeye başlayacak ve zamanla kafeini dışarı atması daha kolay hale gelecektir.)

Farklı yiyecek ve içeceklerde ne kadar kafein var?

Kafein alımınızı yönetmek için kahve, çay, alkolsüz içecekler, enerji içecekleri, çikolata ve kahveli dondurma gibi çeşitli kaynaklardan haberdar olmanız gerekir. Kafein ayrıca bitkisel ürünlerde ve bazı baş ağrısı, soğuk algınlığı ve alerji ilaçları da dahil olmak üzere reçetesiz satılan ilaçlarda da görülür. Etiketleri dikkatlice okuyun.

Merhaba! Anne, bebek ve çocuk gelişimi konusundaki merakımı paylaşan bir yazarım. Deneyimimle içerikler üreterek, ebeveynlere kılavuzluk etmeyi ve birlikte büyümeyi amaçlıyorum. Keşfedin, öğrenin ve birlikte büyüyelim! ?✨

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir