Bebeklerde, çocuklarda öksürüğe ne iyi gelir nasıl geçer?
  1. Anasayfa
  2. Bebek Sağlığı

Bebeklerde, çocuklarda öksürüğe ne iyi gelir nasıl geçer?

0

Havlayan veya balgamlı öksürük, çocuk doktoru muayenehanesine gitmenin en yaygın nedenlerinden biridir. Çoğu durumda, bir çocuğun öksürüğü evde ilaçsız tedavi edilebilir. Ancak öksürük her zaman dikkatle tedavi edilmelidir.

Burada hangi öksürük türlerinin olduğunu, bunları nasıl tanıyabileceğinizi ve öksürüğü olan bebeğinize veya çocuğunuza nasıl yardımcı olabileceğinizi öğrenin.

Bebeklerde ve Çocuklarda Öksürük Nedenleri

Boğaz, nefes borusu veya akciğerlerdeki sinir uçları tahriş olduğunda, refleks olarak havayı dışarı atarız. Bu refleks genellikle öksürük olarak bilinir.

Bu nedenle öksürük bir hastalık değil, sadece bir semptomdur. Öksürük düşündüğünüzden daha verimlidir: yabancı cisimleri veya fazla mukusu solunum yollarından uzaklaştırmak için vücudun verdiği çok etkili bir koruyucu reaksiyondur.

Bebeğiniz en yaygın çocukluk hastalıklarından biri olan soğuk algınlığı geçirdiğinde daha fazla mukus üretilir. Bu salgı boğazın arka kısmında toplanır ve öksürük refleksini tetikler.

Bu nedenle öksürük genellikle soğuk algınlığı, bronşit veya grip virüsleri enfeksiyonu gibi solunum yolu hastalıklarıyla bağlantılı olarak ortaya çıkar. Ancak alerjiler veya yabancı cisim yutulması da öksürüğe neden olabilir.

Grip, soğuk algınlığı ve benzerleri genellikle virüslerden kaynaklanır. Boğmaca ise bakteriyel bir nedene sahiptir. Boğmaca, özellikle bebeklerde nefes almada hayati tehlikeye yol açabilecek duraksamalara neden olabilir.

Aşılama Daimi Komitesi (STIKO) bu nedenle çocuklar için erken aşılama önermektedir. Kendinizin de (muhtemelen belirti göstermeyen) bir hastalık taşıyıcısı haline gelmesini önlemek için kendi aşı durumunuzu düzenli olarak kontrol ettirmelisiniz.

Bebeklerde ve çocuklarda öksürük türleri ve belirtileri

Çocuğunuz öksürüyorsa, kesinlikle hızlı bir rahatlama sağlamak ve belki de öksürüğe neyin neden olduğunu bilmek isteyeceksiniz. Öksürük çeşitli hastalıkların belirtisi olabilir.

Soğuk algınlığı ile öksürük

Bir bebeğin veya yürümeye başlayan çocuğun öksürüğünün sesi genellikle enfeksiyon bölgesine göre belirlenir. Örneğin, soluk borusu veya bronşiyal tüpler tahriş olmuşsa, öksürük gırtlak iltihabına göre daha derin ve daha hırıltılı duyulacaktır.

Bebeklerde ve küçük çocuklarda görülen soğuk algınlıklarının çoğuna başlangıçta kuru, gıcık şeklinde bir öksürük eşlik eder. Hastalık ilerledikçe, başlangıçta sıkışmış olan mukus gevşer ve sarı balgam öksürükle çıkar. Bu tür öksürük, diğer soğuk algınlığı semptomları azaldıktan sonra bile devam edebilir.

Krup hastalığı

Çocuğunuz nöbetler halinde gelen ve geceleri başlayan havlar tarzda bir öksürükten muzdaripse, bu psödokrup adı verilen bir solunum yolu hastalığı olabilir. Küçük çocuğunuzun sesi genellikle kısık olacak ve nefes alırken ıslık sesi çıkaracaktır.

Bu şiddetli öksürük genellikle viral bir soğuk algınlığı enfeksiyonu ile ilişkilidir. Böyle bir öksürük nöbetinden sonra tanıyı doğrulamak ve olası komplikasyonları ekarte etmek için çocuğunuzu bir çocuk doktoruna muayene ettirin. Başka bir yalancı grup öksürüğü atağı durumunda, çocuk doktoru muhtemelen uygun ilaçları reçete edecektir.

Çocuklarda öksürük türleri

Aşağıdaki tabloda farklı öksürük türlerini ve bazı olası nedenlerini bulacaksınız. Ancak, gerçek teşhisi yalnızca çocuk doktorunuzun koyabileceğini unutmayın. İnatçı bir öksürük her zaman araştırılmalıdır.

kuru öksürükbalgamlı öksürükhavlayan öksürüköksürükten tiksindiinatçı öksürük

Alerji

××

Astım

××

Bronşit

××

Boğulma/boğma tehlikesi

×

Nezle

××

Krup

×

Grip

××

Akciğer enfeksiyonu

×××

Sinüzit

×

Boğmaca

××

Öksürük türleri çocuktan çocuğa değişebilir. Bu nedenle bu tablo sadece kabaca bir genel bakış sağlar ve kendi kendine teşhis için tasarlanmamıştır.

Öksürük de COVID-19’a işaret edebilir – özellikle de ateş eşlik ediyorsa. Diğer belirtiler şunları içerebilir Burun akıntısı, koku ve tat kaybı, boğaz ağrısı veya iştahsızlık. Güvenli tarafta olmak için evde bir test yapabilir veya çocuk doktorunuzu ziyaret edebilirsiniz.

Çocuğunuzun öksürük nedeniyle ne zaman doktora gitmesi gerekir?

Çocuğunuz öksürüyorsa, önlem olarak her zaman doktor muayenehanesini ziyaret etmelisiniz. Özellikle aşağıdaki durumlarda acildir:

  • Bebeğiniz henüz çok küçük.

  • Çocuğunuz öksürük nedeniyle nefes almakta zorlanıyor ve/veya düzensiz nefes alıyor.

  • çok hızlı nefes alır ve/veya her nefeste kaburgaların arasından hava çeker.

  • öksürük ağrılıdır, uzun sürer ve/veya hırıltı veya ıslık sesi eşlik eder.

  • Çocuğunuz durmadan öksürüyor ve siz kronik öksürükten korkuyorsunuz.

  • öksürüğe ateş eşlik eder.

  • Çocuğunuz o kadar şiddetli öksürüyor ki dudaklarının rengi değişiyor veya kusuyor.

Çocuğunuz yemek yerken veya oynarken aniden (şiddetli bir şekilde) öksürmeye başlarsa, yiyecek veya küçük parçalar yutmuş olabilir. Bu durumda derhal ilk yardım uygulayın ve şüpheniz varsa ambulans çağırın.

Öksürük söz konusu olduğunda, önlem almak tedaviden daha iyidir. Bu yüzden doktora bir kez fazla gitmek, bir kez az gitmekten daha iyidir.

Merhaba! Anne, bebek ve çocuk gelişimi konusundaki merakımı paylaşan bir yazarım. Deneyimimle içerikler üreterek, ebeveynlere kılavuzluk etmeyi ve birlikte büyümeyi amaçlıyorum. Keşfedin, öğrenin ve birlikte büyüyelim! 🌱✨

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir