Gebelikte Anne Adaylarının Bilinçlenmesi
 1. Anasayfa
 2. Gebelik

Gebelikte Anne Adaylarının Bilinçlenmesi

Gebelikte anne adaylarının bilinçlenmesi, anne adaylarının ve babaların akıllarını karıştıran, nerden geldiği belli olmayan mitler.

0

Gebelikte anne adaylarının bilinçlenmesi, hamilelik son derece hassas bir dönemdir ve tüm doğurgan kadınların başına gelebilecek en güzel deneyimdir. Yeni bir insanın dünyaya gelişine ön ayak olmak; tek karşılıksız sevgi olan anne sevgisini gösterecek bir ortamın doğuşuna köprü olmak anne adayları için son derece kutsal ve son derece özel olan bu sürecin sorunsuz atlatılması için anne adaylarının bilinçlenmesi gerekiyor. Anne adayları hamilelik sürecini sorunsuz olarak atlatabilmek için şu kurallara uymalıdır.

 • Sağlıklı ve bilinçli beslenme
 • Hamileler için düzenli egzersiz programı
 • Tam düzenli uyku
 • Kötü alışkanlıkların terk edilmesi
 • Kavga gürültü ortamlarından uzak kalmak
 • Rutin doktor kontrolleri 
 • Verilen ilaçların alınması
 • Bebeğe zarar verecek ilaç vs. şeylerin alınmaması
 • Hamilelik sürecinin hafta hafta takibi 
 • Kulaktan dolma bilgilere asla itibar etmemek
Gebelikte anne adaylarının bilinçlenmesi, anne adaylarının ve babaların akıllarını karıştıran, nerden geldiği belli olmayan mitler
Gebelikte anne adaylarının bilinçlenmesi, anne adaylarının ve babaların akıllarını karıştıran, nerden geldiği belli olmayan mitler

Hamilelik Hakkında Nerden Geldiği Belli Olmayan MİTLER

Anne adayları son derece duygusal bir sürece giriyorlar ve onların desteğe ihtiyacı var değerli okurlar. Asla yanlış bilgilerle onları yönlendirmemek gerekiyor. Ancak halk arasında nerden türediği belli olmayan mitler; Einstein’indediği gibi atomları parçalamaktan daha zor yargılar olarak hayatımızı yanlış yönlendirmeye devam ediyorlar. Biz de bu içerikte en hassas dönem olan gebelik döneminde, hamile kadınları yanlış yönlendiren bu mitlere değiniyoruz.

Bebekler Doğana Kadar Bir şey Hissetmezler Yanılgısı

Bebekler de başka bir ortamda belli süre kalacak olan insanlar olarak annenin hislerini sözlerini algılarlar. Hatta annenin dinlediği müzikleri bile genetik hafızalarına kaydederler. Konuşmaları dinlerler. Anne adaylarının yediği içtiği söylediği söylemediği her şeyden bebek etkilenir.

Doğumdan Hemen Sonra Bebek ile Anne Bir Arada Bulunmasa da Olur Yanılgısı

Anne ile bebek arasında bir bağ var. Bu bağ sadece plasenta bağı değildir doğumda o bağ kesilir ama duygusal bağ çok güçlüdür. İlk karşılaşma ve hatta ilk saat bile çok önemlidir.  Bebek doğar doğmaz en kısa sürede annenin kolları arasına alınmalıdır. Bebeğin psikolojisinin gelişiminde bu buluşma çok önemlidir.

Aileye Yeni Bebek Gelirse Aileden Başka Bir Fert Ölür Yanılgısı

Bu kadar akıl dışı bir mitin hala günümüze kadar gelmesi ve buna inanılması trajikomik bir olaydır. Aileye doğan bebeğin, bir başka ferdin ölümünü tetikleyeceği düşüncesi, böyle bir talihsizlik yaşamış birkaç kişinin, bu olayı tüm topluma mal etmesinden kaynaklanıyor. Bir ailede böyle bir durum gerçekleştiyse, bunu tasdik eden 2-3 aile daha varsa hemen genelleme yapılır ve bir yasa gibi bu yanılgı kabul edilir. Tehlikeli olan şudur değerli okurlar: Bir kişi bir şeye, yanlış da olsa inanmışsa, tüm toplumu buna inandırmak için elinden geleni yapar. Bu tür gerçek dışı asılsız teorilere kulak asmamak gerekiyor. Anne adayını böyle düşüncelerle korkutmamak gerekiyor. 

Kürtaj – Düşük sonrası acilen hamile kalınmaya çalışılmalıdır yanılgısı

Düşük sonrası hemen hamile kalınmalıdır aksi halde bir daha hamile kalınamaz yanılgısı da yaygın ve boş bir inanıştır değerli okurlar. Biyoloji asla komplo teorileri ile çalışmaz. Ortam ve fizyoloji müsait olduğunda hamile kalınabilir, müsait değilse de ilaçlarla ve doktorlarla müsait hale getirilir.

Kadın Doğurursa Cinsel İstekler Azalır Yanılgısı

Kadın bu zor süreci atlatır ve belli bir zaman sonra her şey normale döner. Kadının fizyolojisi de kendini toparlar. Psikolojik yapısı da düzene girer. Ancak 2 yıl bebekle uğraşma heyecanı sürerken cinsellik belki 2. Plana atılacaktır çünkü öncelikler değişiyor. Gecenin bir yarısı bebek gazdan acı çekip ağlıyorsa cinselliği kim düşünecek? Bunun dışında kalanlar hurafeden ibarettir değerli okurlar.

Gebelikte Anne Adaylarının Bilinçlenmesi

Hamilelikte Cinsel Birleşme Yasak Yanılgısı

Bebeğe zarar gelmesin diye böyle bir söylenti ortaya atılmış ve fakat bu söylentinin hiçbir aslı yoktur. Hamilelikte cinsel birleşme olabilir ve sağlıklıdır. Çünkü mutluluk hormonları cinsel birleşme ile salınmakta ve her iki taraf da kendini daha iyi hissetmektedir. Birçok insan hamilelik sırasında seks yapmanın güvenli olup olmadığını merak eder. Tipik olarak, bu durum ne anne ne de bebek için zararlıdır. Bazı istisnalar hariçtir. Bunlara da değinelim. Örneğin, düşük yapma riski taşıyan kadınlar hamilelikleri sırasında kadın doğum uzmanlarına bu konuyu danışmalıdır. Fetüsün doğum kanalından bakteri kapma ihtimali de vardır.

Hamile kadınlar ayrıca cinsel ilişkiden kaynaklanan diğer olası komplikasyonların da farkında olmalıdır. Hayatı tehdit edebilen kanama için bir risk faktörüdür. Ağır kanama tehlikelidir.

Daha önce düşük yapmış bir kadın, ikinci bir düşük için daha yüksek risk altında olabilir. Bu genellikle kromozomal anormalliklerden kaynaklanır. İlk 13 hafta boyunca seks yapılmaması önerilir. Bu öneri her hamile kadın için değildir. Sürekli düşük yapan kadınlar içindir.

İçeriklerimize mobil uygulamalarımız ile anında ulaşın!

android app

Merhaba! Anne, bebek ve çocuk gelişimi konusundaki merakımı paylaşan bir yazarım. Deneyimimle içerikler üreterek, ebeveynlere kılavuzluk etmeyi ve birlikte büyümeyi amaçlıyorum. Keşfedin, öğrenin ve birlikte büyüyelim! ?✨

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir