anne okulu
Bildirimler
  • Bildiriminiz bulunmamaktadır.
Göğsünüz süt sızdırıyorsa yapmanız gerekenler
  1. Anasayfa
  2. Emzirme

Göğsünüz süt sızdırıyorsa yapmanız gerekenler

0

Süt sızdıran göğüsler emziren anneler için yaygındır. Bu, siz ve bebeğiniz emzirmeye alışırken geçici olabilir veya emzirme bitene kadar olabilir. Sadece bir bebeğin ağlamasını duymak, bebeğinizi düşünmek veya genellikle emzirdiğiniz sandalyede oturmak, hayal kırıklığı refleksinizi tetikleyip sızıntıya neden olmak için yeterli olabilir. Sızdıran göğüslerle başa çıkmak için emzirme pedleri veya sütyeninizde süt toplayan ürünler kullanın.

Göğüslerimin süt sızdırması normal mi?

Evet, bazı emziren anneler, özellikle göğüsleri doluyken göğüslerinden süt sızdırıyor veya püskürtüyor. Sızıntının en çok sabahları (süt arzının en yüksek olduğu zaman) ve beslenme sırasında (bebek diğer taraftan emerken bir taraf sızdırdığında) meydana gelir.

Bazı emziren anneler sadece emzirmenin ilk haftalarında, bazıları ise bebekleri sütten kesilene kadar sızıntı yapar. Bazı kadınlar için sızıntı hamilelik sırasında başlar.

 

Göğüslerimin sızmasına ne sebep olur?

Göğüsleriniz sütle dolduğunda taşacak kadar sızdırabilir. (Süt miktarı fazla olan kadınlarda sızıntı yaygındır). Ya da sütü serbest bırakan hayal kırıklığı refleksiniz devreye girdiğinde sızıntı yapabilirsiniz.

Emzirmenin ilk haftalarında, hayal kırıklığı refleksiniz, bebeğinizin emme hissine tepki vermek üzere koşullandırılır. Refleksiniz bu uyarıya uyum sağlayana kadar, belirli duyumlar ve hatta düşünceler hayal kırıklığını tetikleyebilir. Örneğin, bir bebeğin ağlamasını duymak, bebeğinizi düşünmek, bebeğinizi koklamak veya genellikle emzirdiğiniz sandalyede oturmak refleksinizi tetikleyip sızıntıya neden olmak için yeterli olabilir.

İşte nasıl çalışır: Bu uyaranlar vücudunuzu oksitosin salmaya yönlendirir. Bu hormon, göğüslerinizin süt üreten loblarının kasılmasını ve sütü meme ucuna doğru atmasını sağlar. Bebeğiniz o anda emzirmiyorsa, süt sızabilir ve hatta püskürebilir.

Oksitosin ayrıca orgazm sırasında hissedilen kasılmalara neden olur, bu nedenle göğüsleriniz de seks sırasında süt sızdırabilir veya püskürtebilir. (Yatağa bir el havlusu getirmek isteyebilirsiniz.)

 

Sızdıran göğüslerim için ne yapabilirim?

Emzirmenin ilk günlerinde çok fazla süt üretiyorsanız, göğüsleriniz çok dolmadan sık sık emzirdiğinizden emin olun.

Göğüsleriniz doluysa ancak bebeğiniz yemeye hazır değilse, “rahatlamak için pompalamak” yardımcı olabilir. Bu, göğüslerinizi sıkıştırılabilir ve rahat hale getirecek kadar pompalamak anlamına gelir, ancak süt tedarikinizi artıracak kadar değil. Biraz sütü manuel olarak ifade etmek başka bir seçenektir.

Basıncı azaltmak önemlidir, aksi takdirde tıkanmış bir meme kanalı veya mastitis, meme enfeksiyonu gelişebilir.

Yakında sizin ve bebeğiniz için uygun bir emzirme ritmi oluşturacaksınız. Birbirinizle senkronize olduğunuzda, yaklaşan her besleme için muhtemelen doğru miktarda süt üreteceksiniz.

Sızdıran göğüslerle başa çıkmanın diğer yolları:

  • Baskı uygulamak. Garip bir anda hayal kırıklığına uğradığınızı hissederseniz (örneğin bir iş arkadaşınızla bebeğiniz hakkında sohbet ediyormuşsunuz ve sütünüz akmaya başlamışsa), kollarınızı göğüslerinizin üzerinden geçirin ve sıkıca bastırın. Bir masada oturuyorsanız, çenenizi ellerinize alın ve ön kollarınızı göğüslerinize bastırın.
  • Emzirme pedleri kullanın. Sızıntıları emmek için emzirme pedlerini sütyeninizin içine sokun. Tek kullanımlık veya bez pedleri çevrimiçi olarak veya mağazadan satın alabilir veya kesilmiş bez bebek bezlerinden kendi bez pedlerinizi yapabilirsiniz. Pedleri nemlendiğinde değiştirdiğinizden emin olun, böylece meme uçlarınızda bakteri ve mantar üremez. (Sıcak ve nemli bir ortam, pamukçuk gibi mantar enfeksiyonlarına yol açabilir.)
  • Hazır ol. Bebeğiniz emerken bir meme her zaman diğerini kaçırıyorsa, o göğsün üzerine bir bez veya sütyeninizin içine bir emzirme pedi koyun. Göğüsleriniz geceleri sızdırırsa da aynı şey geçerlidir – emzirme pedleri olan rahat bir uyku sutyeni giymek isteyebilirsiniz.
  • Sızıntılar için giyin. Dışarı çıktığınızda üstlerinizi katlayın. (Baskı giymeyi deneyin – süt lekelerini kamufle etmek için harikadırlar.) Veya göğüslerinizin sızdığını fark ederseniz üzerine giyebileceğiniz bir ceket veya kazak taşıyın.
  • Fazladan sütünüzü saklayın. Bir memeden süt alırken diğer memenizden süt almak için göğüs pompası kullanabilirsiniz. (Manuel silikon göğüs pompaları bunun için iyidir.) Sütyeninizin içine sığan ve bir damlasını boşa harcamamanız için süt toplayan ürünler de vardır.

 

Göğüslerim daha ne kadar sızdırmaya devam edecek?

Bazı kadınlar emzirdikleri sürece sızıntı yapmaya devam eder, ancak çoğu, bebekleri emzirmeye alışınca, genellikle ilk altı ila 10 hafta içinde sorunun ortadan kalktığını fark eder. Süt üretiminiz bebeğinizin ne zaman yemek istediğine göre senkronize edildiğinde, göğüsleriniz o kadar sık ​​sızdırmamalıdır.

Emzirmeden veya pompalamadan çok uzun süre (üç saatten fazla) gitmek de sızıntıya neden olabilir. Daha az sıklıkta emziriyorsanız, vücudunuz yeni programınıza geçerken belirli miktarda sızıntı olabilir. (Bu, örneğin işe döndüğünüzde ortaya çıkabilir).

Sızdıran göğüslerinizin, vücudunuzun bebeğiniz için bol miktarda süt üretme yeteneğinin bir işareti olduğunu kabul edin. Sızıntı dağınık olabilse de, genellikle yönetimi oldukça kolaydır.

Merhaba! Anne, bebek ve çocuk gelişimi konusundaki merakımı paylaşan bir yazarım. Deneyimimle içerikler üreterek, ebeveynlere kılavuzluk etmeyi ve birlikte büyümeyi amaçlıyorum. Keşfedin, öğrenin ve birlikte büyüyelim! ?✨

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir