anne okulu
Bildirimler
 • Bildiriminiz bulunmamaktadır.
Güvenli Bebek Banyosu İçin İpuçları
 1. Anasayfa
 2. Banyo ve Vücut Bakımı

Güvenli Bebek Banyosu İçin İpuçları

0

Banyo zamanı, küçük çocuğunuzla paylaşmak için eğlenceli ve özel bir zaman olabilir. Aynı zamanda dikkatli olma zamanıdır.

Çocuğunuzu temizlerken güvende tutmak için bu banyo ipuçlarını unutmayın:

 • İlk ve en önemli kural şudur: Bebeğinizi veya küçük çocuğunuzu bir dakika bile olsa asla gözetimsiz bırakmayın. Çocuklar bir inçten daha az suda boğulabilirler. Bu nedenle, başlamadan önce ihtiyacınız olan tüm malzemeleri (sabun, havlu, temiz bebek bezi, temiz giysiler vb.) toplayın. Sudayken daima en az bir eliniz bebeğinizin üzerinde olsun. Kapı zili veya telefon çalarsa ve cevap vermeniz gerektiğini düşünüyorsanız, bebeğinizi bir havluya sarın ve yanınıza alın.
 • Banyonun rahat bir şekilde sıcak olduğundan emin olun (yaklaşık 25 derece), çünkü küçük olanlar çabucak üşüyebilir.
 • Su hala akarken bebeğinizi veya yürümeye başlayan çocuğu küvete koymayın. (Su sıcaklığı değişebilir veya su çok derinleşebilir. Ayrıca, akan suyun sesi bazı bebekler için çok yoğun olabilir.)
 • Aile küvetini güvenli hale getirin. Küvetler inanılmaz derecede kaygandır, bu nedenle daha güvenli oturma için sizinkini kauçuk bir banyo paspası ile donatın. Yastıklı bir emzik kapağı veya stratejik olarak sarılmış el havlusu, ağrılı darbelere karşı koruma sağlayabilir. Ayrıca sürgülü cam duş kapılarının güvenlik camından yapıldığından emin olun.
 • Banyo suyunu rahat bir şekilde sıcak hale getirin. Çok sıcak olmadığından emin olmak için bileğinizle veya dirseğinizin iç kısmıyla test edin. Bebekler ve küçük çocuklar genellikle muhtemelen sizin yaptığınızdan çok daha soğuk bir küveti tercih ederler.
 • Küveti bebekler için sadece 5 ila 10 cm su ile ve küçük çocuklar ve daha büyük çocuklar için bel yüksekliğinden (otururken) fazla olmayacak şekilde doldurun.
 • Çocuğunuza küvette durmamasını öğretin.
 • Bebek bezi bölgesini ve cilt kıvrımlarını iyi temizlediğiniz sürece, isterseniz bebeğinizi sade suda yıkayın. Sabunlar ve şampuanlar bebek gibi yumuşak cildi kurutabilir ve kızarıklıklara neden olabilir. Sabun kullanıyorsanız, bebekler veya küçük çocuklar için tasarlanmış hafif bir sabun seçin ve dikkatli kullanın. Çocuğunuzun sabunlu suda çok uzun süre oturmasını önlemek için, banyonun başında oynayın ve sabun ve şampuanı sona saklayın.
 • Üretrayı tahriş edebilecek ve idrar yolu enfeksiyonu riskini artırabilecek köpük banyolarından kaçının.
 • Su ısıtıcınızı 50 dereceye ayarlayın. Bir çocuğun 65 derece olan sudan üçüncü derece yanık alması sadece iki saniye ve sıcak su ısıtıcılarının genellikle fabrikadan çıktığı sıcaklıklar olan 60 derece ise beş saniye sürer. Çocuğunuzun musluk kollarına dokunmasına izin vermeyin. Bebeğiniz şimdi onları hareket ettiremeyecek kadar küçük olsa bile, sonunda bunu yapacak kadar güçlü olacaktır ve bu ciddi yaralanmalara yol açabilir. (Bebeğini arkası musluğa bakacak şekilde küvete koymayı deneyebilirsiniz.)
 • Elektrikli aletleri (saç kurutma makinesi ve saç maşası gibi) küvetten uzak tutun.

Merhaba! Anne, bebek ve çocuk gelişimi konusundaki merakımı paylaşan bir yazarım. Deneyimimle içerikler üreterek, ebeveynlere kılavuzluk etmeyi ve birlikte büyümeyi amaçlıyorum. Keşfedin, öğrenin ve birlikte büyüyelim! ?✨

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir