Hamilelik Döneminde Stres Nasıl Atılır? 12 altın tavsiye
  1. Anasayfa
  2. Gebelik

Hamilelik Döneminde Stres Nasıl Atılır?

Hamilelik döneminde stres nasıl atılır, hamilelikte sinir stresin zararlarından nasıl uzaklaşırız, hamilelikte dikkat edilmesi gerekenler.

0

Hamilelik döneminde stres nasıl atılır, hamilelik döneminde anne adayları stresli günler geçirebilmektedir. Gün geçtikçe artan sorumluluk daha yük sağlayarak olumsuz davranışlara yönlendirebilir. Stresi yenebilmek için günlük aktivelerinizi değiştirerek durumu çevirebilirsiniz. Hamilelik döneminde stres gideren aktiviteleri sizler için sıraladık.

Müzik Dinlemeyi Tercih Edin

Hamilelikte en rahatlatıcı aktiviteler arasında müzik dinlemek yer alacaktır. Müzik dinlenmesiyle ruh halinizin iyileşmesini sağlarsınız. Sevdiğiniz müzikleri ortam içerisinde dinlemek strese odaklanmayı giderecektir. Ayrıca hamileliğin ilerleyen dönemlerinde klasik müzikler dinlemek bebeğin çevreye karşı duyumu da gelişimini artırmaktadır.

Duş Jelleri Keşfedin 

Banyo yaptığınızda kokulu duş jelleri kullanmanız ve sıcak ayarda banyo yapmanız sizi rahatlatacaktır. Bu dönem içerisinde farklı duş jelleri deneyerek yeni keşiflerde sağlayabilirsiniz. Hamilelik dönemlerinde kramp sıklıkla yaşanmaktadır. Bu tür durumlarda banyo vücudunda kasları gevşeyerek daha rahat hareket etmenizi sağlayacaktır.

Kafein Kullanımı Azaltın ve Bitki Çaylarından Uzak Durun 

Ev hanımları genellikle ev temizliği sonrasında rahatlama amacıyla kahve içmektedir. Ancak hamilelik döneminde bu durumu düşürmeniz gerekmektedir. Rahatlamak için içeceğiniz kahve stres düzeyini daha da artırabilir. Ayrıca hamilelik döneminde bitki çayı önerilmemektedir. Bebeğin hamilelik aşamalarında düşürmeye kadar gidebileceği yer almaktadır. Bu tür durumlarda bitki çayı ve kahve kullanmaktan uzak durarak bebeğiniz sağlığını koruyabilirsiniz.

Sevdiğiniz Yiyeceklere Önem Verin

 Hamilelik dönemlerinde fazla kilo çok strese yer açmaktadır. Ancak kilo almamak mücadele vermek yerine belirli zamanlarda canınız çektiğinde sevdiğiniz yiyecekleri alabilirsiniz. Kötü bir gün geçiriyorsanız sevdiğiniz tatlı yiyecekler faydalanarak stresini giderebilirsiniz. Ayrıca yemek tarifleri arasında C vitamini sağlayan kekler yaparak durumu lehinize çevirebilirsiniz. Stres azaltmada en etkili besinlerden biri de yaban mersini tüketmeniz önerilmektedir.

Hamilelik döneminde stres nasıl atılır, hamilelikte sinir stresin zararlarından nasıl uzaklaşırız, hamilelikte dikkat edilmesi gerekenler.
Hamilelik döneminde stres nasıl atılır

Hamilelikte Yogayla Stresi Uzaklaştırın

Spor yapmak her yaştan biri kan akışını sağlayarak stres düzeyini azaltmaktadır. Yoga hamileler için en önerilen spor türüdür. Hareketlerle birlikte hafif müzikle yapılan yoga günün daha iyi şekillenmesiyle stresi azaltacaktır. Hamileler için yoga teknikleri araştırma sağlayarak sağlıklı alışkanlık elde edebilirsiniz.

thumbnail
Önerilen Yazı
Doğum Sürecinde Yapılması Gerekenler?

Yeni Kıyafetler Alın

Hamilelik döneminde artan kilo sonrasında olan kıyafetleriniz uymayabilir. Yeni kıyafet alışveriş çıkmanız kafanızı daha da rahatlatacaktır. Bütçenize göre alışveriş yaparak iyi gelecektir. Ayrıca bebeğiniz için cinsiyet belli olmasına göre kıyafet alışverişe çıkabilirsiniz. Alışveriş yapmak kadınlar için rahatlatıcı eylemdir. Stresli olduğunuz dönemlerde ayrıca eski kıyafetlerinizi atmayın. Kıyafetlerinizi saklayarak hamilelik sonrasına saklayın. Kilosuna çok takan bayanlar genellikle eski kıyafetlerinden kurtulmak ister. Ancak anlık hareketlerden uzak durarak durumunuzu düzeltin.

Gezmeyi İhmal Etmeyin

Hamilelik ilk aşamalarında kendinizi dışarda gezmeye alıştırın. Parka gitmek, çocukları izlemek sizlere iyi gelecektir. Düzenli yürüyüş sırasında çevreyi ve çocuklara dikkat etmeniz annelik sürecinde sizleri adapte etmektedir. Parka gittiğinizde küçük atıştırmalıklar yemek de iyi gelecektir. Ayrıca kitap okuma sağlayarak da hem çevrenin hem de kitap okumanın keyfini sağlayabilirsiniz. 

Su İçmeyi İhmal Etmeyin

Hamilelik aşamasında günlük su tüketimi 2,5-3,5 litre arasında önerilmesi sağlanabilir. Stresli olunduğu durumlarda su tüketimi sağlamak vücudu daha çok rahatlatacaktır. Telefonunuza uygulama kurarak su hatırlatıcısını kurabilirsiniz. Unutmadan su içilmesini sağlayarak vücudunda daha hareketli olmasını sağlayabilirsiniz.

Bebek Kitapları Okuyun

Stresi azaltan aktivitelerden biri de kitap okumaktadır. Bebek gelişimiyle ilgili kitapları almanız daha iyi okumanızı sağlayacaktır. Kitap okumakta zorlanan bireyseniz anne bebek kitapları sizler için daha yararlı olacaktır. Anne bebek adına gelişimiyle ilgi bilgi öğrenmesi bakımda daha rahat hareket etmesini sağlayacaktır. Günlük 10 dakika da olsa alışkanlık kazandırarak gününüzü değiştirebilirsiniz.

Bebek Bakımıyla Araştırmalar Sağlayın

Bebek bakımıyla ilgili tavsiyeleri internet ortamlarında araştırmak isteyebilirsiniz. Youtube içerik videoları bakımından oldukça zengindir. Uzmanlar tarafından önerilen bebek bakımlarını izleyerek gününüzü bir bölümünü ayırabilirsiniz. İçerikleri izlediğinizde not alarak önemli bilgileri kaydedebilirsiniz. Gününüzün bir bölümünü araştırmaya ayırarak stresten de uzaklaşmış olursunuz.

Dizi veya Film İzleyin

Stresli hissettiğiniz zamanlarda sevdiğiniz dizi veya film izlemek rahatlatıcı etki sağlayacaktır. Stres anında strese odaklanmak yerine farklı aktivitelere yoğunlaşarak stresi unutmayı sağlar. Yarışma programları veya belgeselde izlenebilecek programları da koyabilirsiniz.

Telefonunuza Oyun Yükleyin

Telefonunuza sevdiğiniz tarzda oyunlar yükleyerek vakit geçirebilirsiniz. Oyun oynamak stres giderici etkiye sahiptir. Ancak fazla abartılmadan oynanması gerekmektedir. Bebek bakım oyunları da oynamak sizleri gülümsemenize yol açacak etkenlerden biridir. Oyun tarzına göre keşif yaparak seçimler sağlayarak vakit geçirebilirsiniz.

İçeriklerimize mobil uygulamalarımız ile anında ulaşın!

android app

Merhaba! Anne, bebek ve çocuk gelişimi konusundaki merakımı paylaşan bir yazarım. Deneyimimle içerikler üreterek, ebeveynlere kılavuzluk etmeyi ve birlikte büyümeyi amaçlıyorum. Keşfedin, öğrenin ve birlikte büyüyelim! 🌱✨

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir