Hamilelikte Balık Yağı Kullanımı ve Faydaları
  1. Anasayfa
  2. Gebelik

Hamilelikte Balık Yağı Kullanımı ve Faydaları

0

Takviye almak isteyenlerin merak ettiği hamilelikte balık yağı kullanımı ve faydaları nelerdir? Omega – 3 kaçıncı ayda kullanılır? Bunun için bir zaman yoktur. Hamileliğinizi öğrendiğiniz ilk andan itibaren takviye almaya başlayabilirsiniz. Özellikle ilk 3 ayda bebek gelişiminin kritik dönemi olduğu için bu dönemlerde kullanmaya özen göstermelisiniz. Balık yağının içerisindeki Omega – 3 çocuğun gelişimi için oldukça önemlidir. Gebelikte hangi balık yağı kullanılmalı sorusuna kendiniz de araştırarak yanıt bulabileceğiniz gibi doktorunuzun önerdiği balık yağı takviyesini de kullanabilirsiniz.

Hamilelikte Balık Yağı Kullanımının Zararı Var Mıdır?

Her şeyin fazlasının zararı olduğu gibi hamilelikle balık yağı zararlarının olması için günlük önerilen miktardan fazla kullanmanız gerekmektedir. Günlük önerilen düzeyde kullanırsanız zararını değil tam tersine kendiniz için de bebek için de faydasını göreceksiniz. Bunun için doğru doz kullanımı oldukça önemlidir.

Hamilelikte Balık Yağı Kullanımının Faydaları Nelerdir?

  • Bebeğin sinir sisteminin ve beyin gelişimini geliştirir.
  • Göz gelişimi için oldukça önemlidir.
  • Bebeğin kilo artışının sağlıklı ve normal düzeyde seyretmesini sağlar.
  • Çocuğun bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardım eder.
  • Annenin tansiyonunu düzenler ve duygu durum bozukluklarının önüne geçer
  • Hamilelikte çıkma ihtimali olan şekerin önüne geçmektedir
  • Erken doğum riskinin azalmasına yardım eder
  • Bebeğin kalp damar sağlığını güçlendirir
Hamilelikte Balık Yağı Kullanımı
Hamilelikte Balık Yağı Kullanımı

Düzenli olarak Omega – 3 takviyesi almanız doktorlar tarafından da önerilmektedir.  Hamileler için balık yağı markalarını araştırarak takviye almaya başlayabilirsiniz.

Omega – 3 Nedir, Ne İşe Yarar?

Herkesin bildiği gibi Omega – 3 balık yağı içerisinde bulunmaktadır. Özellikle hamsi ile ton balığı gibi balıklar içerisinde fazla oranda bulunduğu belirtilmektedir. Özellikle gebelik ya da diğer bir adı ile hamilelik dönemi içerisinde alımının oldukça önemli olduğu bilinen Omega – 3’ün, bebeğin gelişimi ve gereksinimleri için önemli bir takviye gıdadır.

Özellikle bebeklerin zihinsel gelişimine katkıda bulunan Omega – 3’ün aynı zamanda bebeğin sağlıklı bir şekilde gelişmesine ve yaşamı boyunca bağışıklık sisteminin gelişmesine de oldukça büyük katkı sağlamaktadır.

thumbnail
Önerilen Yazı
Hamilelikte Yatış Pozisyonu Rehberi (2023)

Hamilelik Döneminde Balık Yağı Tüketmek Güvenli midir?

Hamilelik dönemi ve Omega – 3 ilişkisi içerisinde sık araştırılan bir diğer konu da hamilelik döneminde balık yağı tüketmek güvenli midir sorusu üzerinedir. Günümüz dünyasında birçok anne adayı Omega – 3’ün faydalarını bilse de, söz konusu dönem içerisinde kullanımından bir miktar çekinebilmektedir.

Yapılan araştırmalar sonucu elde edilen bilgilere göre bakıldığında hamilelik dönemi ve Omega – 3 kullanımının güvenli olduğu ortaya çıkartılmıştır. Fakat söz konusu Omega – 3 markasının güvenilir olması bu konuda en önemli görülen basamaklardan birisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu konuda aslında doktor tavsiyesi devreye girmektedir. Sizler de doktorunuza danışarak hangi Omega – 3 takviyesini kullanabileceğinizi öğrenebilir ve güvenli Omega – 3 takviyesi alımına başlayabilirsiniz.

Omega – 3’ün Çeşitleri Var mıdır?

Peki Omega – 3’ün çeşitleri var mıdır? Aslında bu sorunun cevabı evet olarak karşımıza çıkmaktadır. Günümüz dünyasında balığın farklı bölgelerinden Omega – 3 takviyeleri yapıldığı görülmektedir. Bu farklı bölgelerin ise balığın gövdesi ve balığın karaciğeri şeklinde olduğu görülmektedir.

Balık Gövdesinden Elde Edilen Omega – 3 Takviyesi

Aslında söz konusu balık gövdesinden elde edilen Omega – 3 balık yağının hamilelik döneminde kullanıma uygun olduğu bilinen balık yağları arasında yer aldığı karşımıza çıkmaktadır.

Balık Karaciğerinden Elde Edilen Omega – 3 Takviyesi

Söz konusu balık karaciğerinden elde edilen Omega- 3 balık yağı takviyesinin ise genel itibari ile morina balığından yapıldığı görülmektedir. Balık karaciğerinden elde edilen bu balık yağının aynı zamanda oldukça yüksek oranda A vitamini de içerdiği belirtilmektedir.

Buradan da anlaşıldığı üzere içerisinde fazla miktarda A vitamini bulunan söz konusu balık karaciğerinden elde edilen Omega – 3 balık yağının ise hamilelik döneminde kullanıma uygun olmadığı belirtilmektedir. Hem bebek hem de anne adayının sağlığı için bu balık yağının hamilelik dönemi dışında kullanılması önerilmektedir.

Hamilelikte Ne Kadar Omega – 3 Kullanılmalı?

Hamilelikte ne kadar Omega – 3 kullanılmalı sorusuna göre bakıldığında, doktor tarafından önerilen düzeyde kullanılması gerektiği karşımıza çıkmaktadır. Her bireyin vücudu farklıdır ve bu neden ile her bireyin kendine özel kullanım şekli olabilmektedir. Balık yağı takviyesinin hamilelikte kullanımının nasıl olduğunu öğrenmek için öncelikle doktorunuz ile görüşmeniz gerekmektedir.

İçeriklerimize mobil uygulamalarımız ile anında ulaşın!

android app

Merhaba! Anne, bebek ve çocuk gelişimi konusundaki merakımı paylaşan bir yazarım. Deneyimimle içerikler üreterek, ebeveynlere kılavuzluk etmeyi ve birlikte büyümeyi amaçlıyorum. Keşfedin, öğrenin ve birlikte büyüyelim! ?✨

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir