Emziren Anne Üşütürse Bebeğe Geçer Mi?
  1. Anasayfa
  2. Ebeveyn Akademi

Emziren Anne Üşütürse Bebeğe Geçer Mi?

0

Doğum yapan annelerin oldukça merak ettiği emziren anne üşütürse bebeğe geçer mi sorusuna cevap arayalım.   Öncelikle hastalıkların sütten anneye geçtiği anlayışı tamamen yalnız ve yanıltıcıdır. Grip annenin emdirmesi ile değil solunum yolu ile bebeğe geçebilir.  Bunun için annenin bazı durumlara dikkat etmesi gereklidir.

Emdiren Anne Grip Olursa Nelere Dikkat Etmelidir?

  • Öncelikle bağışıklığınızı güçlendirmek için beslenme düzenizi sağlıklı hale getirmelisiniz.
  • Bu süreçte emdirmeye ara vermeyin.
  • Bebeğe yaklaşırken maske takabilirsiniz.
  • Evi sık sık havalandırmaya dikkat edin.
  • Emzirme öncesinde ellerinizi iyice yıkayın.
  • Grip süresince bebekle beraber uyumayın

Doktorunuza sorarak emzirirken soğuk algınlığı ilacı alabilir süreci daha hızlı atlatmaya çalışabilirsiniz.

Emziren Anne Üşütürse Bebeğe Geçer Mi?
Emziren Anne Üşütürse Bebeğe Geçer Mi?

Emziren Anne Üşütürse Ne Yapmalı?

Emziren annelerin emzirme süreci içerisinde grip olmaları halinde ilk yapmaları gereken şey ezbere ilaç kullanmamaktadır. Söz konusu ilaçların süte de geçtiği bilinmek ile birlikte bebeğe etkilerinin de olabileceği göz önünde bulundurulmalıdır. Buna ek olarak yapmaları gereken diğer şey ise en kısa sürede doktora muayene olmaktır. Muayene olduktan sonra doktor tarafından verilen ilaçların kullanımı, emzirme döneminde grip halinin çözülmesine yardımcı olmaktadır.

Emzirme Döneminde Anne Sütünden Bebeğe Grip Geçmesi Mümkün mü?

Yapılan araştırmalar sonucunda elde edilen bilgilere göre bakıldığında, grip olan annenin sütünden bebeğe grip geçmesi mümkün mü sorusunun cevabı hayır olarak karşımıza çıkmaktadır. Aslında bu durum tamamen bir yanlış bilgi olarak belirtilmektedir. Genel itibari ile halk arasında söylenen bir ifade olarak görülmektedir.

Bu neden ile annelerin emzirme döneminde bebeği sütten kesmesi tamamen yanlış bir davranış olarak belirtilmektedir. Böyle bir durumun yaşanması bebeğin hasta olmasından çok gelişimini de etkilemesi açısından kötü bir sonuç ile sonuçlanabilmektedir. Anne sütü içeriğinde antikorların bulunduğu bilinmektedir. Söz konusu bu antikorlar bebeğin bağışıklık sistemine de oldukça fazla katkı sağlamakta ve hasta olmasını engelleyen unsurlar arasında görülmektedir.

thumbnail
Önerilen Yazı
11 Aylık Bebeğin Gelişimi: Fiziksel, Zihinsel ve Sosyal Açıdan Neler Oluyor?

Grip Bir Anne Bebeği Nasıl Emzirmeli?

Söz konusu annelerin grip olması durumunda araştırılan konuların en başında emziren anne üşütürse bebeği nasıl emzirmeli sorusu yer almaktadır. Bu sorunun cevabına göre bakıldığında annenin bebeğe temas etmeden önce ellerini iyi bir şekilde temizlemiş olması gerektiği karşımıza çıkmaktadır. Hapşırık gibi durumların yaşanması halinde ise bebeğe solunum yolu ile gribin geçmemesi için daha özenli davranılması gerektiği unutulmamalı, gerektiği durumlarda cerrahi maske kullanımı da önerilmektedir.

Bunun yanı sıra ev ortamının çoğu zaman havalandırılması gerektiği unutulmaktadır. Bu neden ile annelerin evi düzenli bir şekilde havalandırması gerektiği önemle vurgulanan konular arasında karşımıza çıkmaktadır.

Annelerin grip döneminde emzirme sürecinde bebeğe temas etmeden temiz kıyafetler giymiş olması da oldukça önemli bir konu olarak görülmektedir. Kıyafetler üzerinde olan mikrop ya da virüsler bebeğe temas etmesi durumunda bebeği de enfekte edebilmektedir. Bu neden ile bakıldığında temiz kıyafetlerin önemli bir konu olduğu da belirtilmektedir.

Anneler Grip Olmamak İçin Nelere Dikkat Etmeli ve Nasıl Beslenmelidir?

Emzirme döneminde anne beslenmesinin önemli olduğu bilinmek ile birlikte, anneler hasta olmaması için de gerekli besinleri vücuda almak durumundadırlar. Söz konusu bu beslenme düzeni içerisinde sağlıklı ve yeterli beslenmek ön plana çıkmaktadır. Bunun yanı sıra yeterli miktarda sıvı tüketiminin de olması gerektiği karşımıza çıkmaktadır.

C vitamini ve Omega – 3 gibi takviyelerin alınması bağışıklık sistemini doğrudan geliştiren takviye gıdalar olarak bilindiği için annelerin hasta olmaması için tüketmesi gereken besinler arasında sıralanabildiği görülmektedir. Sizler de bu gibi besin takviyelerini alarak hasta olmanızın önüne geçebilir ve gönül rahatlığı ile bebeğinizi emzirebilirsiniz.

Grip Olan Annelere Bitkisel Çözüm Önerileri

Her hastalıkta olduğu gibi grip olan annelere bitkisel çözüm önerileri de mevcuttur. Söz konusu bu öneriler genel itibari ile bitki çaylarıdır. Özellikle zencefil ile limonun birlikte tüketilmesi annelerin hasta olmasını önlemektedir. Bunun yanı sıra ıhlamur, kuşburnu ya da C vitamini içeren besinlerin tüketimi bu dönemlerde oldukça önemli görülen besinler olarak karşımıza çıkmaktadır. Sizler de bu ve benzeri besinleri günlük olarak tüketerek, hem beslenmenize, sağlığınıza dikkat edebilir, hem de emzirme dönemi içerisinde hastalığı önleyen yöntemlerden kolay bir şekilde faydalanabilirsiniz.

İçeriklerimize mobil uygulamalarımız ile anında ulaşın!

android app

Merhaba! Anne, bebek ve çocuk gelişimi konusundaki merakımı paylaşan bir yazarım. Deneyimimle içerikler üreterek, ebeveynlere kılavuzluk etmeyi ve birlikte büyümeyi amaçlıyorum. Keşfedin, öğrenin ve birlikte büyüyelim! 🌱✨

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir