anne okulu
Bildirimler
 • Bildiriminiz bulunmamaktadır.
Süt kabarcığı nedir? Belirtileri ve tedavisi
 1. Anasayfa
 2. Emzirme

Süt kabarcığı nedir? Belirtileri ve tedavisi

0

Süt kabarcığı (süt kabarcığı olarak da bilinir), memenizdeki tıkalı bir kanal süt akışı sorununa neden olduğunda meme ucunun üst kısmına yakın küçük beyaz bir noktadır. Bu kabarcıklar kendi kendine kaybolabilirken, aynı zamanda rahatsızlığa neden olabilir ve emzirme veya pompalama çabalarınızı engelleyebilir. Sıcak kompresler uygulamak ve bol giysiler giymek gibi evde yapılan bazı tedavilerle meme ucu kabarcığınızın temizlenmesine yardımcı olabilirsiniz, böylece emzirmeye ağrısız bir şekilde dönebilirsiniz. Süt kabarcığınız düzelmiyorsa veya mastitis semptomları geliştirmeye başlarsanız, sağlık uzmanınıza başvurun.

 

Süt kabarcığı nedir?

Meme ucu kabarcığı veya süt kabarcığı olarak da adlandırılan bir süt kabarcığı, emziriyorsanız veya sağıyorsanız meme ucunuzda veya meme başı çevresinde görülebilen küçük beyaz bir noktadır. Göğsünüzde bir kanal tıkandığında süt kabarcıkları oluşur, bu da anne sütünün kalınlaşmasına ve meme ucunun açıklığının yakınında daha yavaş bir akışa neden olur.

Cildinizin bir kısmı bir süt kanalının açılması üzerinde büyüdüğünde, sütün memede birikmesine neden olduğunda bir süt kabarcığı da gelişebilir. Süt kabarcıkları her zaman ağrılı olmasa da ve birkaç hafta sonra evde çok az veya hiç tedavi uygulanmadığında bile kaybolabilirken, bazı kadınlar süt kabarcığı ile emzirirken rahatsızlık hissederler. Ve süt kabarcıkları bazen emziren kadınların yaklaşık yüzde 20’sinde görülen meme iltihabı ve enfeksiyonu olan mastite yol açabilir.

 

Süt kabarcıklarına ne sebep olur?

Göğsünüzde tıkalı bir süt kanalı olduğunda süt kabarcıkları oluşur. Bu tıkanıklıklar, beslemeler kaçırıldığında veya geciktiğinde ortaya çıkabilir – belki de bebeğiniz daha uzun süre uyuduğundan, doğum izninden sonra işe geri döndüğünüzden ve daha az emzirdiğinizden veya daha az süt sağdığınızdan veya bebeğiniz diş çıkarıyor, bu da onu rahatsız edebilir. etkili bir şekilde hemşirelik yapabilmeleri için. Uygun drenaj olmadan, fazla miktarda anne sütü kanallarınızı tıkayabilir ve süt kabarcıkları oluşturabilir.

Ayrıca, zayıf bir mandalın, meme koruyucularının kullanılması veya ani sütten kesmenin neden olduğu tıkanıklıkla uğraşıyorsanız, bir süt kabarcığının ortaya çıktığını da görebilirsiniz. Göğüslerinizi (ve dolayısıyla süt kanallarınızı) kısıtlamak – çok sıkı bir spor sutyeni giymek veya karnınızın üzerinde uyumak gibi – süt kabarcığı oluşmasına da neden olabilir. Son olarak, meme ucundaki bir enfeksiyon veya travma, orada görünen süt dolu bir kabarcığın arkasında da olabilir.

 

Bir süt kabarcığı neye benziyor?

Areolanızda veya meme ucunuzun ucunda beyazımsı veya sarımsı bir nokta görürseniz, süt kabarcığınız olduğunu bileceksiniz – küçük, kabarık beyaz bir noktaya benziyor. Bu süt kabarcığının çevresinde, bazı kadınların emzirirken ağrıya neden olduğunu söylediği kızarıklık veya iltihap da olabilir.

Bir süt kabarcığı ile aşırı sürtünmenin neden olduğu daha büyük, daha az ağrılı bir kabarcığı karıştırmayın. Bu daha büyük, iltihaplı meme ucu kabarcıkları, genellikle pompalama sırasında meme koruyucuları veya uygun olmayan bir flanş kullanılmasından kaynaklanır. Pompanızdaki kaplar daha iyi boyutlandırıldığında, bu sürtünme kabarcığı hızla iyileşir.

 

Süt kabarcığı tedavisi nedir?

Süt kabarcıkları can sıkıcı ve hatta acı verici olsa da, çoğu kendiliğinden geçer. Ama seninki uzun sürüyorsa, biraz rahatlamana yardımcı olmak için evde yapabileceğin şeyler var:

 • Sıcak veya soğuk kompresleri deneyin. Emzirme seansına başlamadan önce birkaç dakika süt kabarcığının üzerine ılık bir bez koymak, boşalma refleksine (süt akışını sağlayan süreç) yardımcı olabilir. Veya göğsünüzü ılık tuzlu suda bekletmeyi ve süt kabarcığının çıkması için bir bezle ovalamayı deneyin.Göğüs dokusunun iltihaplanmasını azaltmaya yardımcı oldukları için soğuk kompresler de yardımcı olabilir.
 • Zeytinyağına batırılmış bir pamuk top düşünün. Sütyeninize zeytinyağı kaplı bir pamuk top takmayı deneyin. Cildi yumuşatmaya yardımcı olabilir, böylece kabarcığı nazikçe masaj yapabilir ve gevşetebilirsiniz (sonunda dikkatlice çıkararak).
 • Bölgeye masaj yapın. Emzirirken, tıkalı kanalın gevşemesini teşvik etmek için memenizin sert veya pütürlü bölgelerine meme ucuna doğru aşağı doğru bir hareketle hafifçe masaj yapın. Kanalı tıkayan her şeyi ifade etmek için tıkanıklığın arkasındaki alanı da sıkıştırabilirsiniz (kalın bir anne sütü olabilir).
 • Yayınlarla yaratıcı olun. Farklı besleme pozisyonlarını denemeyi deneyebilirsiniz. Rahatlama için önerilen bir yol, dört ayak üzerinde diz çökmek ve bebeğiniz yerde sırtüstü yatarken göğsünüzün önüne sarkmaktır. Bu tür beslemeler, süt emme ve yerçekimi yoluyla serbest bırakılırken göğsünüzün bebeğinizin üzerinde sallanmasına izin verir.
 • Mandalınızı kontrol edin. Bebeğinizin mandalı kapalı değilse veya rahatsız hissediyorsa, meme iyi boşalmayabilir ve tıkalı kanallara ve kabarcıklara neden olabilir. Bir emzirme danışmanı, emzirme konusunda yardımcı olabilir.
 • Programa bağlı kalın. Süt kabarcığına neden olan bir süreci sürdürmek mantıksız görünebilir, ancak beslenme rutininizi takip ederek bebeğiniz tıkanmış kabarcığı açabilir ve rahatlatabilir.

Yukarıdakileri denediyseniz ancak hala ağrı hissediyorsanız, özellikle meme ağrısı, şişme, ateş veya titreme gibi mastitis semptomları geliştirmeye başlarsanız, sağlık uzmanınızı arayın. Sağlayıcınız, ağrıyı hafifletmek için reçetesiz satılan bir ağrı kesici önerebilir. Kabarcıkları kendiniz delmeye çalışmayın, çünkü bu bir enfeksiyona neden olabilir.

 

Süt kabarcıkları nasıl önlenir

Süt kabarcığı oluşmasını önlemek için aşağıdakileri aklınızda bulundurun:

 • Emzirme pozisyonlarınızı karıştırın. Her besleme sırasında sağlam bir mandalın yanı sıra çeşitli konumlar, kanallarınızın daha verimli bir şekilde boşalmasına yardımcı olabilir. Emzirmek için her oturduğunuzda yeni bebeğinizi farklı bir emzirme pozisyonuna sokmayı deneyin.
 • Pompaya ekleyin. Bebeğinizin memede harika bir iş çıkardığından emin değil misiniz? Sütü göğüslerinizden tamamen boşaltmak için bir veya iki pompalama seansı planlamaya çalışın.
 • İyi yiyin ve nemlendirin. İyi beslenmiş, susuz kalmış bir annenin sütünü artırma şansı daha yüksektir. Bu amaçla, sağlıklı bir emzirme diyetine bağlı kalın ve hemşirelik istasyonunuzda sağlıklı atıştırmalıklar ve bir su şişesi bulundurun. Bolca dinlenin, böylece enerjiniz (ve süt seviyeniz) düşmez. Kabarcıklar alıyorsanız, doymuş yağları diyetinizden çıkarmanız gerekebilir.
 • Dikkatle ayırın. Bebeğiniz gece boyunca uyuduğu için ya da sadece memeyi bırakmaya hazır olduğu için daha az emmeye başlasa da, sütten kesmeye yavaşça yaklaşın. Vücudunuz yeni programa alıştıkça herhangi bir rahatsızlığı hafifletmek için sütünüzü biraz pompalayın veya elle sağın.

Merhaba! Anne, bebek ve çocuk gelişimi konusundaki merakımı paylaşan bir yazarım. Deneyimimle içerikler üreterek, ebeveynlere kılavuzluk etmeyi ve birlikte büyümeyi amaçlıyorum. Keşfedin, öğrenin ve birlikte büyüyelim! 🌱✨

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir