Yeni Doğan Bebekler Ne Zaman Görür?
  1. Anasayfa
  2. Bebek Gelişimi

Yeni Doğan Bebekler Ne Zaman Görür?

0

Bebekler doğumdan itibaren görebilirler, ancak ilk başta bebeğinizin görüşü oldukça bulanıktır. Aslında, bebekler anne karnında görmeye başlarlar – 27 haftalık hamileyken gözleri açılır ve küçük bebeğiniz rahimdeyken büyük nesnelere odaklanabilir ve kırmızı rengi ayırt edebilir.

Yenidoğanlar net göremezler, ancak ışığı, yüzleri, büyük şekilleri ve hareketi ayırt edebilirler. İlginçtir ki, yeni doğan bebeğinizin gözleri doğumda fiziksel olarak iyi görme yeteneğine sahiptir, ancak beyinleri tüm bu görsel bilgileri işlemeye hazır değildir.

Bebeğinizin gözleri ilk yıl boyunca çarpıcı bir şekilde gelişir ve 8 aylık olduklarında oldukça net bir şekilde görebileceklerdir.

Bebeğiniz 3-4 aylıkken renkleri ayırt edebilir ve daha küçük nesnelere odaklanabilir. 4 aylıkken derinlik algısı gelişmeye başlar. Bebeğiniz küçük nesneleri tespit etmede ve hareket eden şeyleri gözleriyle takip etmede daha iyi olacaktır.

Bebeğiniz hareketli nesneleri izlemiyorsa veya 4 aylıkken bir veya iki gözünü herhangi bir yöne hareket ettirmekte zorlanıyorsa, doktorlarıyla konuşun. Rutin sağlıklı çocuk muayeneleri, temel görme değerlendirmelerini içerir, ancak çocuklara genellikle 3 veya 4 yaşına kadar resmi bir görme taraması yapmazlar.

Yeni doğan bebekler ne kadar uzağı görebilir?

Yenidoğanlar sadece yaklaşık 10 ila 25 cm uzağı görebilirler – onları tutan kişinin yüzünü net bir şekilde seçebilecek kadar. Yeterince kolay, yüzünüz bu yaşta bebeğiniz için en ilginç şeydir, bu yüzden yüz yüze çok zaman ayırdığınızdan emin olun.

40 günlük bebek ne kadar görür

Bebeğiniz artık yaklaşık 20 ila 30 cm uzağı görebilir. Gözleri hala rastgele dolaşsa ve hatta zaman zaman kesişebilse de, bebeğiniz gözlerini birlikte kullanmaya başlıyor, böylece sürekli olarak her iki göze odaklanabiliyor ve hareket eden bir nesneyi takip edebiliyor. Yüzlerinin önünden geçen bir çıngırak, genellikle onları dondurur ya da yüzlerine çok yaklaşarak ve başınızı yavaşça bir yandan diğer yana hareket ettirerek göz göze oynayabilirsiniz. Çoğu zaman, gözleri sizinkilere kilitlenir.

2 aylık bir bebek ne kadar uzağı görebilir?

2 aylık bebeğiniz, insanları ve nesneleri 45 cm uzaklığa kadar görebilir. Yakınınızdayken hareketlerinizi bile takip edebilirler. Renk farklılıkları bebeğiniz için daha net hale gelir ve kırmızı ve sarı gibi tonları ayırt etmeye başlar.

3 aylık bir bebek ne kadar uzağı görebilir?

Bebeğiniz artık tanıdık insanları ve nesneleri birkaç metre öteden, hatta bir odanın karşısından tanıyabilir. Ayrıca renkler arasındaki farkı anlatmakta daha iyi oluyorlar. Sonuç olarak, bebeğiniz muhtemelen parlak ana renkleri ve daha detaylı ve karmaşık tasarım ve şekilleri tercih etmeye başlayacaktır. Parlak resimlere, fotoğraflara, kitaplara ve oyuncaklara bakmalarına izin vererek bunu teşvik edin. 3 aylık olduklarında, çok benzer renkler veya pasteller arasındaki farkı hala anlayamazlar. Ayrıca bebeğinizin derinlik algısı tam olarak gelişmemiştir.

 

Birbirlerinin gözlerinin içine bakarken yeni doğmuş bebeği tutan anne

Merhaba! Anne, bebek ve çocuk gelişimi konusundaki merakımı paylaşan bir yazarım. Deneyimimle içerikler üreterek, ebeveynlere kılavuzluk etmeyi ve birlikte büyümeyi amaçlıyorum. Keşfedin, öğrenin ve birlikte büyüyelim! ?✨

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir