anne okulu
Bildirimler
 • Bildiriminiz bulunmamaktadır.
Yenidoğan bebeklerde dudak bağı nedir?
 1. Anasayfa
 2. Bebek Sağlığı

Yenidoğan bebeklerde dudak bağı nedir?

0

Dudak bağı, bebeğinizin üst dudağını diş etlerine bağlayan ekstra kısa veya sıkı bir doku parçasıdır. Bebeğinizin emmesini ve emzirmesini zorlaştırabilir ve emzirmeyi sizin için daha acı verici hale getirebilir. Tüm doktorlar dudak bağının tedavi edilmesi gerektiği konusunda hemfikir değildir, ancak emzirme ile ilgili sorunlara neden olursa, bebeğinizin sağlayıcısı doku parçasını kesmek için basit bir prosedür uygulayabilir.

Dudak bağı nedir?

Dudak bağı, ekstra kısa veya sıkı bir labial frenulumdur – bu, bebeğinizin üst dudağını diş etlerine bağlayan üçgen şeklindeki bağ dokusu parçasıdır.

Tüm bebeklerin orada bir miktar doku vardır, ancak ekstra sıkı olduğunda, frenulum bebeğinizin göğsünüze tutunmasını ve emzirmesini zorlaştırabilir. Dudak bağı da emzirmeyi sizin için daha acı verici hale getirebilir.

Normalde emzirirken meme ucunuz bebeğinizin ağzının çatısına dokunur ve vakum benzeri bir mühür oluşturur. Bebeğinizin dili, sütü dışarı itmeye yardımcı olmak için meme ucunuzun altına girer. Bebeğinizin dudağı diş etlerine sabitlendiğinde meme ucunuza tutunması ve yeterince süt alması daha zor olabilir.

Bebeklerde dudak bağı neden olur?

Bir bebeğin ağzında yedi farklı frenula vardır. Bu yumuşak doku parçaları bebeğin üst dudağı, alt dudağı ve diline stabilite sağlar.

Dudak bağı veya labial frenulum, bebeğinizin üst dudağını diş etlerinin üst kısmına bağlar. Bebeğiniz daha anne karnında gelişirken oluştu. Normalde frenula, bebek doğmadan önce incelir ve dudaklarını diş etlerinden ayırarak geri çekilir. Bazı bebeklerin neden doğumda hala dudak bağı olduğunu kimse bilmiyor.

Dudak bağlarından genler en azından kısmen sorumlu olabilir. Bu doku bantları genellikle ailelerde bulunur. Hem dudak bağları hem de dil bağları erkeklerde kızlardan daha yaygındır.

Bebeğimin dudak bağı olup olmadığını nasıl anlarım?

Muhtemelen sadece bebeğinizin üst dudağını kaldırıp bakarak dudak bağını tanıyamayacaksınız. Her bebeğin bir frenulumu vardır. Sadece bazıları diğerlerinden daha sıkı veya daha kalındır. Birçok doktor dudak bağı teşhisi için yalnızca görselleştirmeye güvenmemeyi tercih eder. Neden olduğu problemlerle bir dudak bağını tanımlamak daha kolaydır. Dudak bağı olan bir bebek şunları yapabilir:

 • Emzirirken veya biberonla beslerken emme ve emzirmede sorun yaşıyorsanız
 • kilo almamak
 • Normalden daha sık beslenme ihtiyacı
 • Beslendikten sonra hala aç görünüyor
 • Sadece birkaç dakika beslendikten sonra yorulun veya uykuya dalın
 • Beslerken bir tıklama sesi çıkar

Bebeğiniz doğru şekilde kavramadığı için meme başı ağrınız, ağrınız ve/veya kanamanız olabilir. Bebeğinizin dudak bağı olduğundan şüpheleniyorsanız, tavsiye için bebeğinizin sağlık uzmanına veya bir pediatrik diş hekimine danışın.

Dudak bağı ile dil bağı arasındaki fark nedir?

Dudak bağı, bebeğin üst dudağını üst diş etlerine bağlayan dokuyu etkiler. Dil bağı, bebeğin dilinin altını ağız tabanına bağlayan ekstra kısa veya kalın bir doku bandıdır.

Dudak bağı gibi, dil bağı da bebeğin kavramasını ve emzirmesini zorlaştırabilir. Bazen bir bebeğin yutmasını veya konuşmasını da etkiler.

Dil bağı tedavisi tartışmalıdır. Bazı doktorlar, bebek büyüdükçe doku bandının kendi kendine gevşeyip gevşemediğini görmek için beklemeyi önerir. Diğerleri, yeni doğanların bağlantıyı kesmek için hemen bir prosedüre sahip olmasını tavsiye eder. Bazı bebeklerin hem dudak bağı hem de dil bağı vardır ve bu iki durum için aynı anda tedavi görürler.

Çocuğumun dudak bağı olması durumunda ortaya çıkabilecek herhangi bir komplikasyon var mı?

Bir dudak bağı herhangi bir soruna neden olmayabilir. Veya emzirme ile ilgili komplikasyonlara neden olabilir. Bazen doku, bebeklerin emzirirken kavramasını zorlaştırır. İyi ememeyen bir bebek yeterince süt alamaz ve gelişmek için yeterli kilo alamaz.

Bebeğiniz emzirmekte zorlanıyorsa, sizin için de acı verici olabilir. Göğüsleriniz ağrıyabilir veya kanayabilirler. Bazı yeni anneler çok rahatsız oldukları için emzirmeyi erken bırakırlar.

Bebeklerdeki diğer birkaç komplikasyon dudak bağlarıyla bağlantılıdır:

 • Diş eti çekilmesi
 • Bebeğin iki ön dişi arasındaki boşluk
 • konuşma sorunları
 • boşluklar
 • Hava yutma ve geri akış

Bebeklerde dudak bağı düzeltilmeli mi?

Dudak bağının emzirme ile ilgili sorunlara neden olup olmadığı ve düzeltilmesi gerekip gerekmediği konusunda çok fazla tartışma var.

Dudak bağı tedavisi, bazen tedarikçinizin ofisinde anestezi veya dikiş olmadan yapılabilen, frenotomi adı verilen bir prosedürdür. Bazen, dil bağını düzeltmek için tasarlanmış ek bir frenotomi aynı anda gerçekleştirilir.

İşlem sırasında doktor, frenulumu bebeğin üst dudağından ayırmak için küçük bir kesik açar. Diş hekimleri işlem için bazen lazer kullanır, ancak bu yöntemin yanıklara neden olma riski vardır.

Doktorlar 1600’lü yıllardan beri frenotomi prosedürleri uyguluyorlar. Hızlı ve düşük riskli bir işlemdir, ancak yine de cerrahi bir işlemdir ve her doktor bunun gerekli olduğu konusunda hemfikir değildir. Birkaç çalışmada, bu prosedür emzirmeyi iyileştirdi ve annelerde meme başı ağrısını hafifletti, ancak bu çalışmalar küçüktü ve çok kaliteli değildi.

Araştırmacılar, cerrahi olmayan yöntemlerin bebeklerin emmesine yardımcı olma konusunda da işe yarayıp yaramadığını henüz bilmiyorlar. Bebeğiniz emzirmekte zorlanıyorsa, farklı pozisyonları ve bağlanma yöntemlerini öğrenmek için önce bir emzirme danışmanıyla çalışmayı deneyebilirsiniz. Emzirme değişiklikleri yardımcı olmazsa, frenotomi bir seçenek olabilir.

Bebeğinizin görünümü ana endişenizse, muhtemelen bir işlem yapmanız için bir neden yoktur. Çocuğunuz büyüdükçe frenulum kendi kendine küçülmelidir.

Merhaba! Anne, bebek ve çocuk gelişimi konusundaki merakımı paylaşan bir yazarım. Deneyimimle içerikler üreterek, ebeveynlere kılavuzluk etmeyi ve birlikte büyümeyi amaçlıyorum. Keşfedin, öğrenin ve birlikte büyüyelim! ?✨

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir