21 Haftalık Gebelik Kaç Aylık? 21 Haftalık Bebek Kilosu ve Boyu
  1. Anasayfa
  2. Hamilelik

21 Haftalık Gebelik Kaç Aylık? 21 Haftalık Bebek Kilosu ve Boyu

0

21 haftalık gebelik kaç aylık?, 21 haftalık bebek kilosu ve boyu ne kadardır? Hamileliğin 21. haftasında neler oluyor? 21 haftalık gebelikte bebek gelişiminde yaşananlar ve değişimler hakkında bilgilere ulaşabilirsiniz.

21. Hafta Gebelik

Bebek tekmeleri

Yakında başkaları elini karnına koyarak bebeğinin hareketini hissedebilir . Bebeğinizin ilk çırpınan hareketleri tam teşekküllü tekmelere ve dürtmelere dönüşecektir.

Doula kiralamak

Doula , bebeğinizin doğumu sırasında size destek olabilecek eğitimli bir doğum ve doğum asistanıdır . Bir doula arıyorsanız, yakında adaylarla görüşmeye başlayın.

Hamilelik sırasında yüzme

Yüzme , anne adayları için en iyi egzersizlerden biridir. Vücudunuz üzerinde düşük etkili ve naziktir ve hamilelik ağrılarını ve sancılarını hafifletmeye yardımcı olabilir . Karnınız büyüdükçe, suda ağırlıksız olarak yüzmek ekstra güzel.

21 haftalık gebelik kaç ay?

21 hafta kaç ay: 5. ay

21 hafta gebelikte bebek gelişimi

Bebeğinizin tat alma tomurcukları

Bebeğinizin çalışan tat alma tomurcukları vardır ve amniyotik sıvınızı yuttuğunda yediklerinizi tadabilir.

Emme refleksi

Bebeğinizin emme refleksi gelişmeye başlar ve bebeğiniz parmaklarını emebilir. (Bunu bir ultrasonda görmüş olabilirsiniz !)

Bebeğinizin cildi

Pürüzsüz, muhteşem bir cilt bebeğinizin geleceğindedir – ancak şimdilik cildi kırışık ve yarı saydamdır. Görünür kan damarları nedeniyle kırmızı görünür.

21 haftalik gebelik

21 haftalık bebek görüntüsü

Bebeğiniz yaklaşık bir havuç büyüklüğünde

carrot

21 Haftalık Bebek Kilosu ve Boyu

Bebeğin boy ve kilosu etkenlere bağlı olarak değişebilmektedir. Genel olarak 21 haftalık gebelikte bebek boyu yaklaşık 19-20 cm dir. 21 haftalık gebelikte bebek kilosu ise 300-350 gram arasında olması beklenir.

21 haftalık gebelik annedeki değişiklikler

Varisli damarlar

Artık varisli damarlara daha yatkınsın . Hamileliğiniz ilerledikçe, rahminizin ağırlığı bacaklarınızdaki damarlara artan bir baskı uygular. Damar duvarlarınızın gevşemesine neden olabilecek yüksek progesteron seviyeleri, sorunu daha da kötüleştirebilir. Her gün egzersiz yaparak, önerilen hamilelik ağırlığını alarak , ayaklarınızı kalp hizasında veya daha yükseğe kaldırarak, otururken bacaklarınızı veya ayak bileklerinizi çaprazlamaktan kaçınarak ve hareket etmeden uzun süre ayakta durmayarak veya oturmayarak varisleri en aza indirin . Varis çorabı giymek de bacaklarınızdaki kan akışını artırarak yardımcı olabilir.

Diş eti kanaması

Bekleyen annelerin yaklaşık yarısı hamilelikte diş eti iltihabına yakalanır – fırçalandığında veya diş ipi kullanıldığında kanayan iltihaplı diş etleri. Bazı komplikasyonlarla bağlantılı ciddi diş eti hastalığınız yoksa, bebeğinize zarar vermesi veya hamileliğinizi etkilemesi olası değildir. Günde iki kez fırçalayarak ve her gün diş ipi kullanarak iyi ağız hijyeni uyguladığınızdan emin olun. Hamilelik sırasında dişçiye gitmek güvenlidir – aslında düzenli diş muayeneleri, temizlikler ve gerekli tedavileri yaptırmak özellikle önemlidir.

Sakarlık

Biraz dengesiz veya beceriksiz hissetmeye mi başladınız ? Karnınız büyüdükçe ağırlık merkeziniz değişir, bu nedenle ara sıra ayaklarınızın üzerinde biraz dengesiz hissetmeye başlayabilirsiniz. Düşme riski yüksek durumlardan kaçınmaya çalışın; Karnınızda oluşan bir travma, sizin ve bebeğiniz için tehlikeli olabilir. Yavaşlayın, riskli işlerden kaçının (ampul değiştirmek için merdiven çıkmak gibi), alçak topuklu ayakkabılar giyin ve düz olmayan, ıslak veya buzlu yüzeylerde ekstra dikkatli yürüyün.

Braxton Hicks kasılmaları

Braxton Hicks , çoğunlukla seyrek, düzensiz ve ağrısız olan “pratik” uterus kasılmalarıdır. Hamileliğin erken döneminde başlarlar, ancak muhtemelen onları yaklaşık 21 haftaya kadar hissetmeye başlamayacaksınız. (Bazı kadınlar onları hiç fark etmez ve bu da sorun değil.). Braxton Hicks kasılmalarının günün sonunda, susuz kaldığınızda veya mesaneniz dolduğunda veya seks dahil fiziksel aktiviteler sırasında veya sonrasında yaşanması en yaygın durumdur . Braxton Hicks zararsızdır, ancak erken doğumdan ayırt etmek zor olabilir. Düzenli kasılmalar yaşıyorsanız veya herhangi bir erken doğum belirtisi varsa , hemen doktorunuzu veya ebenizi arayın.

Göğüste ağrılı yanma hissi

Mide ekşimesi, genellikle göğüs kemiğinin altından boğazın alt kısmına kadar uzanan bir yanma hissidir. Hormonal ve fiziksel değişiklikler nedeniyle hamilelik sırasında yaygındır. Birçok kadın hamileyken ilk kez mide ekşimesi yaşar ve genellikle zararsız olsa da oldukça rahatsız edici olabilir. Rahatlamak için hamilelik sırasında mide ekşimesini önlemenin ve en aza indirmenin bu yollarına göz atın .

Kilo almak

Hamileliğin bu noktasında, haftada yaklaşık yarım kilo alıyor olabilirsiniz . Hamilelik sırasında sizin için sağlıklı kilo alımının ne olduğunu öğrenmek için doktorunuzla veya ebenizle konuşun ve Gebelikte Kilo Alma Hesaplayıcımızı kullanın . Yönergelerin kesin olarak belirlenmediğini unutmayın. Hedef kilo alımınız sağlık ihtiyaçlarınıza bağlı olarak farklı olacaktır. Fazla kilolu , obez veya zayıfsanız , hamilelik kilo alımınıza özel bir yaklaşıma sahip olmak özellikle önemlidir.

21 haftalik gebelik 2

21 haftalık gebelikte anne vücudu

21 haftalık hamilelikte hamilelik kontrol listesi

Yüzüklerinizi kontrol edin

Haftalar geçtikçe parmaklarınızda hamilelikle ilgili şişliklerin olması yaygın bir durumdur . Yüzükleriniz sıkıysa, kendinize bir iyilik yapın ve halkalar takılmadan hemen çıkarın. Onları kalbinize yakın bir zincire takmak isteyebilirsiniz. (Not: Elinizde orta derecede şişlik varsa, sağlayıcınızı arayın.)

Güvenli olmayan faaliyetlerden kaçının

Karnınız büyüdükçe, yüksek düşme riski veya diğer tehlikeler içeren güvenli olmayan faaliyetlerden kaçınmak önemlidir. Buna tüplü dalış, temas sporları, snowboard, yokuş aşağı kayak, sıcak yoga, binicilik, jakuzi, dört tekerlekli, su kaydırakları ve bazı eğlence parkı gezileri dahildir.

Mali durumunuzu gözden geçirin

Aileye yeni bir üye eklemek, mali durumunuz dahil her şeyi değiştirir. Bebeğinize yer açmak için bütçenizi yeniden düzenlemek için zaman ayırmak stres seviyenizi azaltabilir ve daha güvende hissetmenize yardımcı olabilir. Muhtemelen yapılacaklar listenizdeki en cazip şey olmasa da, sigorta, vergiler, vasiyetler ve çocuk bakımı ile ilgili büyük mali soruları bir an önce düşünmek akıllıca olacaktır .

Stresinizi yatıştırın

Herkesin hayatında bir miktar stres vardır, ancak sürekli veya bunaltıcı olduğunda sorunlara neden olabilir. Bazı araştırmalar, hamilelik sırasındaki kronik stresi erken doğum , preeklampsi ve düşük doğum ağırlığı ile ilişkilendirmiştir. Stresi azaltmak için egzersiz yapmayı, destek için arkadaşlarınıza ve ailenize bakmayı ve farkındalık tekniklerini uygulamayı deneyin. Stresiniz bunaltıcı hale gelirse, sağlayıcınızla konuşun ve bir terapistten yardım almayı düşünün.

21 haftalık hamile karın

Bu, karnınızın hamile ve sevimli görünecek kadar büyük olduğu, ancak sizi rahatsız edecek kadar büyük olmadığı, hamilelikte altın bir zaman olabilir. Yeni kıvrımlarınızla hava atmak istiyorsanız, üzerinize oturan giysiler giyin veya belinizin hemen üstüne bir kemer sıkın.

Neyse ki, anne adaylarının bugünlerde çok daha fazla stil seçeneği var.

Merhaba! Anne, bebek ve çocuk gelişimi konusundaki merakımı paylaşan bir yazarım. Deneyimimle içerikler üreterek, ebeveynlere kılavuzluk etmeyi ve birlikte büyümeyi amaçlıyorum. Keşfedin, öğrenin ve birlikte büyüyelim! ?✨

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir