28 Haftalık Gebelik Kaç Aylık? 28 Haftalık Bebek Kilosu ve Boyu
  1. Anasayfa
  2. Hamilelik

28 Haftalık Gebelik Kaç Aylık? 28 Haftalık Bebek Kilosu ve Boyu

0

28 haftalık gebelik kaç aylık?, 28 haftalık bebek kilosu ve boyu ne kadardır? Hamileliğin 28. haftasında neler oluyor? 28 haftalık gebelikte bebek gelişiminde yaşananlar ve değişimler hakkında bilgilere ulaşabilirsiniz.

Hamileliğin 28. haftası yeni bir dönüm noktasına işaret ediyor – artık hamileliğin 7. ayının son haftasındasınız ve aynı zamanda 3. trimestere başlıyorsunuz. Yaklaşık 12 hafta içinde bebeğiniz doğacak ve hayatınızı sonsuza dek değiştirecek. Heyecan artıyor!

28. hafta gebelik

3 trimester ne zaman başlıyor?

Büyük olasılıkla 36 haftaya kadar iki haftada bir kontrole gideceksiniz , ardından doğum yapana kadar haftada bir ziyarete geçeceksiniz.

Çocuk bakımı aramasını başlatma

İşe geri dönmeyi planlıyorsanız , özellikle iyi bakıma yüksek talep gören bir yerde yaşıyorsanız, şimdi çocuk bakımına bakmaya başlayın.

28 haftalık gebelikte nasıl yatmalı?

“Yan uyku” ve “neredeyse sırt üstü uyuma” , sırtınızı, boynunuzu ve büyüyen karnınızı desteklemek için yastıklar, havlular ve battaniyeler kullanın.

28 haftalık gebelik kaç ay?

28 hafta kaç ay: 7. ay

Hamileliğin 28. haftasında, yedinci ayın son haftasındasınız. Artık siz ve çocuğunuz için hamileliğinizin son aşaması başlıyor. Üçüncü trimester en uzun hamilelik dönemidir ve hamileliğin 28. haftasından 40. haftasına kadar sürer.

28 haftalık gebelik doğuma ne kadar kaldı

28 haftalık gebelikte doğum; hamileliğin 28. haftasından 40. haftasına kadar sürer.

28 haftalık bebek yaşayabilir mi?

Erken doğum durumunda, hamileliğin 28. haftasında hayatta kalma şansı yüzde 96’dır. Akciğer olgunlaşması gebeliğin 35. haftasına kadar tamamlanmamış olsa da, bebeğinizin akciğerleri halihazırda yüzey aktif madde üretmektedir. Bu, akciğerlerin yüzeyinde biriken ve alveollerin birbirine yapışmasını önleyen bir maddedir – bebeğinizin hayatta kalma şansı için çok önemlidir.

28 hafta gebelikte bebek gelişimi

Beyin desteği

Bebeğinizin beyni milyarlarca yeni sinir hücresi ekliyor. İşitme, koku alma ve dokunma duyuları gelişmiş ve işlevseldir. Üçüncü üç aylık dönemde, beyin ağırlığı üç katına çıkar ve beyin, kafatasında daha fazla yer kaplamadan ekstra yüzey alanı sağlayan derin, kıvrımlı oluklar geliştirir.

Sinir koruması

Bu üç aylık dönemde sinirlerinin etrafında koruyucu bir miyelin tabakası oluşmaya başlar ve bu süreç, o doğduktan sonra bir yıl boyunca devam edecek.

Hamilelikte: 28 ila 37. Haftalar
Son üç aylık döneme hoş geldiniz! Bebeğiniz ışığı görebilir ve doğuma hazırlanırken hızla kilo alır.

28 haftalik gebelikte bebek

28 haftalık bebek görüntüsü

Bebeğiniz büyük bir patlıcan büyüklüğünde

büyük patlıcan

28 Haftalık Bebek Kilosu ve Boyu

Bebeğin boy ve kilosu etkenlere bağlı olarak değişebilmektedir. Genel olarak 28 haftalık gebelikte bebek boyu yaklaşık 36 cm dir. 28 haftalık gebelikte bebek kilosu ise 1000 gram olması beklenir.

Gebeliğin 28. haftasında prematüre bir bebeğin hayatta kalma oranı

Bebeğinizin vücudunuzun dışında hayatta kalma şansı hamileliğinizin her haftasında artar. Eğer bebek hamileliğin 28. haftasında doğarsa, prematüre bir bebek rahim dışında hayatta kalabilir – ancak sadece tıbbi destekle. Buna ek olarak, erken doğum her zaman çocuk için geç etkilerle ilişkilendirilebilir.

Bu nedenle, hamileliğin 28. haftasında doğuma girerseniz, erken doğumu önlemek için muhtemelen bir doğum kontrol hapı verilecektir. Erken doğumda kortizon enjekte edilmesi de nadir değildir, çünkü bu fetüsün akciğerlerinin olgunlaşmasını hızlandırabilir ve böylece doğumdan sonra solunum güçlüklerini önleyebilir. Bir bebek anne karnında ne kadar uzun süre büyüyebilirse, gelişimi için o kadar iyidir. Hamileliğin 28. haftasında adet sancısına benzeyen karın ağrısı hissederseniz, bunun normal bir rahatsızlık mı yoksa erken doğum sancısı mı olduğunu netleştirmek için derhal doktorunuza danışın.

28 haftalık gebelik annedeki değişiklikler

Bebek tekmeleri

Bebeğiniz artık çok hareketli. Sağlık uzmanınız sizden her gün vuruşları saymak için biraz zaman ayırmanızı isteyebilir ve bunun nasıl yapılacağı konusunda size özel talimatlar verecektir.

Bacak krampları

Bacak krampları geceleri daha sık görülür, ancak gündüz de olabilir. Bacaklarınız fazladan ağırlık taşıyor ve genişleyen rahminiz, kanı bacaklarınızdan kalbe geri götüren damarlara ve ayrıca gövdenizden bacaklarınıza giden sinirlere baskı yapıyor.

Tırnak değişiklikleri

Bazı hamile kadınlar daha sert tırnaklar geliştirir , ancak diğerleri tırnaklarının daha yumuşak veya daha kırılgan olduğunu fark eder.

28 haftalik gebelik

28 haftalık gebelikte anne vücudu

28 haftada gebelik kontrol listesi

Emzirmeye hazırlanın

Bebeğinizi emzirmeyi planlıyorsanız , şimdi bu konuda öğrenebildiğiniz kadar çok şey öğrenin. Emziren annelerle konuşun, kitap okuyun ve emzirme dersi almayı düşünün.

Partnerinize zaman ayırın

Tüm bebek hazırlıklarınızın ortasında, eşinizle bağ kurmak için zaman ayırın ve sizi birbirine bağlayan ve birbirinizi sevmenizi sağlayan şeyleri kutlayın.

Merhaba! Anne, bebek ve çocuk gelişimi konusundaki merakımı paylaşan bir yazarım. Deneyimimle içerikler üreterek, ebeveynlere kılavuzluk etmeyi ve birlikte büyümeyi amaçlıyorum. Keşfedin, öğrenin ve birlikte büyüyelim! ?✨

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir