8 Haftalık Gebelik Kaç Aylık? 8 Haftalık Bebek Kilosu ve Boyu
  1. Anasayfa
  2. Hamilelik

8 Haftalık Gebelik Kaç Aylık? 8 Haftalık Bebek Kilosu ve Boyu

0

8 haftalık gebelik kaç aylık?, 8 haftalık bebek kilosu ve boyu ne kadardır? Hamileliğin 8. haftasında neler oluyor? 8 haftalık gebelikte bebek gelişiminde yaşananlar ve değişimler hakkında bilgilere ulaşabilirsiniz.

8. Hafta Gebelik

Bebeğinizin parmakları ve ayak parmakları

Bebeğinizin kürek gibi görünen elleri ve ayakları perdeli parmak ve ayak parmaklarını filizlendiriyor . Bebeğinizin minik uzuvlarında sinirler, kemikler ve kaslar gelişiyor.

Meme değişiklikleri

Göğüsleriniz şimdiye kadar hassas ve şişmiş olabilir. Eski sütyenleriniz sıkı hissediyorsa, destek için birkaç iyi hamile sütyeni satın alın .

8 haftalık gebelik kaç ay?

8 hafta kaç ay: 2. ay

8 hafta gebelikte bebek gelişimi

Bebek hareketleri

Bebeğiniz hareket ediyor! Bu ilk hareketler daha çok spontane seğirmeler ve esnemeler gibidir. Yaklaşık 7 ila 8 haftada başlarlar ve ultrasonda görünürler. Yine de 16 ila 22 hafta arasında bebeğinizin hareketlerini hissetmeyeceksiniz . O zamana kadar bebeğinizin hareketleri sizin farkedebileceğiniz kadar güçlü değildir.

Nefes almaya hazırlanıyor

Bebeğinizin solunum sistemi şekilleniyor. Solunum tüpleri bebeğinizin boğazından gelişmekte olan akciğerlerinin dallarına kadar uzanır .

Sinir ağı

Bebeğinizin vücuduna yayılan bir sinir ağı, sadece birbirleriyle değil, aynı zamanda kaslar ve diğer dokular ile gözler ve kulaklar gibi organlarla da bağlantı kurar.

8 haftalik gebelik

8 haftalık bebek görüntüsü

Bebeğiniz yaklaşık bir barbunya fasulyesi büyüklüğünde

barbunya

8 Haftalık Bebek Kilosu ve Boyu

Bebeğin boy ve kilosu etkenlere bağlı olarak değişebilmektedir. Genel olarak 8 haftalık gebelikte bebek boyu yaklaşık 1.6 cm dir. 8 haftalık gebelikte bebek kilosu ise 20 gram olması beklenir.

8 haftalık gebelik annedeki değişiklikler

Beyaz akıntı

Daha yüksek östrojen seviyeleri nedeniyle hamileliğin erken döneminde beyaz kremsi akıntıda bir artış fark edebilirsiniz . Beyaz vajinal akıntı (leucorrhea olarak adlandırılır) endişelenecek bir şey değildir: Bu akıntı normaldir ve berrak ila süt beyazı, ince veya kalın olabilir ve hafif kokulu veya kokusuz olabilir. Ancak yeşil renkli, hoş olmayan kokan, ağrıya veya kaşıntıya neden olan veya herhangi bir şekilde olağandışı görünen vajinal akıntı, enfeksiyon belirtisi veya başka bir sorun olabilir.

Büyüyen göğüsler

Yükselen hormon seviyeleri, göğüslerinizin anne sütü yapmaya hazırlanırken büyümesine neden olur. Özellikle ilk bebeğinizse, bir ya da iki fincan büyüklüğünüz varsa şaşırmayın. Görebileceğiniz diğer meme değişiklikleri , göğüslerinizdeki görünür damarları, daha koyu meme uçlarını ve areolalarınızdaki daha belirgin şişlikleri içerir.

Karın şişkinliği

Hamileliğin erken dönemindeki hormonal değişiklikler, bazı kadınların adet görmeden hemen önce hissettikleri gibi, şişkinlik hissetmenize neden olabilir. Bu nedenle, rahminiz hala nispeten küçükken bile, giysilerinizin bel kısmında normalden daha rahat hissedebilirsiniz.

Artan koku alma duyusu

Şu anda insanüstü bir koku alma duyunuz varmış gibi hissedebilirsiniz. Ne yazık ki, kokladığınız şeylerin çoğu sizde kusma isteği uyandırabilir. Artan koku alma duyusu, genellikle gıda isteksizliği ile el ele gider – her ikisi de hamilelik hormonlarının artan seviyeleriyle bağlantılıdır ve her ikisi de ikinci trimesterde kaybolma eğilimindedir.

Garip hamilelik rüyalar

Önce partnerinizi … doğurursunuz. Sonra bir okul otobüsüyle hızlı bir kaçış yaparsınız. Sonunda, bir gelgit dalgası tarafından yutuldunuz. Hamilelik rüyaları her yerdedir ve hissettiğiniz heyecanın yanı sıra ebeveyn olma konusundaki korku ve endişelerinizi yansıtabilir.

Baş ağrısı

Artan kan akışı ve yorgunluk gibi faktörler nedeniyle hamilelik sırasında baş ağrıları yaygındır. Hamilelik sırasında kafeini kesmek , önemli olsa da, baş ağrısına da yol açabilir. Baş ağrısı için ağrı kesici almadan önce sağlayıcınıza danışın . Genel olarak, asetaminofen hamilelik sırasında belirtildiği şekilde güvenlidir, ancak aspirin , ibuprofen ve reçeteli migren ilaçlarının çoğu değildir. Rahatsızlığınızı hafifletmek için masaj yaptırmak, kompres kullanmak, gevşeme teknikleri uygulamak, egzersiz yapmak ve duş almak gibi bir dizi doğal baş ağrısı çözümünü de deneyebilirsiniz .

Şiddetli sabah bulantısı

Çoğu kadın hamilelik sırasında bir noktada mide bulantısı hisseder ve yaklaşık yarısı kusar. Ancak anne adaylarının yüzde 3’ü dehidratasyona , kilo kaybına ve diğer komplikasyonlara yol açabilen aşırı bir sabah bulantısı olan hiperemezis gravidarum (HG) yaşar . Hiçbir şeyi saklayamazsanız (sıvılar dahil) sağlayıcınızı arayın; kan kusmak; 5 kilodan fazla kaybettiniz; zayıf, baygın veya baş dönmesi hissetmek; ateşiniz veya karın ağrınız varsa; veya koyu ve güçlü kokulu idrarınız varsa.

8 haftalik gebelik 2

8 haftalık gebelikte anne vücudu

8 haftalık hamilelikte hamilelik kontrol listesi

Yumruğunuzu belgelemeye başlayın

Büyüyen yumruğunuzu her hafta belgeleyerek hamileliğinizin eğlenceli bir zaman atlamasını yaratın. Her hafta en iyi çarpıcı fotoğrafların nasıl elde edileceğine dair bu ipuçlarına göz atın . Henüz gözle görülür bir şişlik görmeseniz bile, karşılaştırma için bir başlangıç ​​noktanız olması için şimdi fotoğraf çekmeye başlayın.

Akıl sağlığınıza dikkat edin

Hamilelik sırasında karamsar hissetmek yaygındır . Ancak, biraz maviden daha fazla hissediyorsanız veya bu duygular iki haftadan uzun süredir devam ediyorsa, doğum öncesi depresyon testimizi yapın ve sonuçları sağlık uzmanınızla görüşün.

İyi bir hamilelik uykusuna odaklanın

Hamileliğin erken döneminde, olabileceğinizi hayal ettiğinizden daha fazla bitkin olabilirsiniz. Yeni bir hayat kurmak çok fazla enerji gerektirir! Hamilelik ayrıca sık idrara çıkma, mide bulantısı, mide ekşimesi, bacak krampları ve horlama gibi bir dizi uyku bozukluğunu da beraberinde getirir. Erken dönerek daha fazla dinlenin – ertesi gün yenilenmiş olarak uyandığınızda mutlu olacaksınız. Hamilelik sırasında ne ve ne zaman yediğinizi izleyerek, doğru yastıkları kullanarak, nasıl rahatlayacağınızı öğrenerek ve iyi bir “uyku hijyeni” uygulayarak iyi uykunun temellerini uygulayın. Uyku hijyeni, bir uyku programına bağlı kalmak, yatma zamanı rutini oluşturmak ve yatak odanızdaki ışık ve gürültüyü engellemek anlamına gelir.

Hamileliğin erken döneminde bebeğiniz küçücük bir noktadan üzüm boyutuna kadar çarpıcı bir şekilde büyür.

8 haftalık hamile karın

Bekleyen birçok anne için, gerçek bir hamilelik yumruğuna sahip olmak için hala çok erken. Ancak vücudunuzun geçirdiği değişiklikleri gizlemek giderek zorlaşıyor olabilir. Haberlerinizi paylaşmaya hazır değilseniz, göğsünüzü ve karnınızı gizleyen bol giysilerle yaratıcı olmanız gerekebilir. Büyük boy bir hırka, düğmeli gömlek veya tozluk üzerine sweatshirt şimdilik işinizi görebilir.

İlk üç aylık dönem genellikle bir güzellik arttırıcı değildir. Yorgunluk ve mide bulantısı nedeniyle gözlerinizin altında koyu halkalar ve cildinizde soluk veya yeşilimsi bir renk tonu olabilir. (Erken hamilelik, “solungaçların etrafındaki yeşil” ifadesine yeni bir anlam getirebilir.) Ama asla korkmayın, güzel bir kabarıklığa, daha kalın saçlara ve parlak bir cilde sahip olmanız çok uzun sürmeyecektir . Hamilelik kadınları farklı şekilde etkiler, ancak birçok anne adayı ikinci üç aylık dönemde harika hisseder (ve görünür), bu yüzden orada kalın.

Merhaba! Anne, bebek ve çocuk gelişimi konusundaki merakımı paylaşan bir yazarım. Deneyimimle içerikler üreterek, ebeveynlere kılavuzluk etmeyi ve birlikte büyümeyi amaçlıyorum. Keşfedin, öğrenin ve birlikte büyüyelim! ?✨

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir